Ciekawostki

Święta Jadwiga wnuczką Sambora II?

Rodzinne powiązania potrafią czasem mocno zaskoczyć. Okazuje się, że św. Jadwiga Królowa jest… prapraprawnuczką księcia tczewskiego Sambora II.

Jak przedstawiają się „gałęzie” drzewa genealogicznego, które połączyły Jadwigę z założycielem naszego miasta?

Z nieznanej z imienia matki i w nieznanym roku przyszła na świat Elżbieta Kujawska, córka Kazimierza III gniewkowskiego (1280/1284 – 1347/1353). Kazimierz był wnukiem Sambora II – synem jego córki Salomei i księcia inowrocławskiego Ziemomysła. W latach 1306-1309, do czasu zajęcia Pomorza przez Krzyżaków, Kazimierz pełnił funkcję namiestnika Władysława Łokietka na Pomorzu, rezydując właśnie w Tczewie.

Zapewne w wieku kilkunastu lat, za sprawą królowej Węgier Elżbiety Łokietkówny, siostry Kazimierza Wielkiego, Elżbieta Kujawska trafiła na węgierski dwór. Jej protektorka zaaranżowała małżeństwo z madziarskim sojusznikiem Stefanem II Kotromanićem (? - 1353), banem Bośni, zwanym przez jemu współczesnych Piastunem Szatana. W 1340 r. para ta doczekała się narodzin córki, również Elżbiety. W niedalekiej przyszłości dziewczynka miała wyrosnąć na pannę olśniewającej urody, która podbiła serce Ludwika, syna Karola Roberta i Elżbiety Łokietkówny, i została królową Węgier, znaną pod mianem Elżbiety Bośniaczki (ok. 1340 - 1387).

Najmłodszą latoroślą tej pary była Jadwiga (1373/1374 - 1399) - późniejszy król Polski (formalnie król, a nie królowa) i święta. Okazuje się więc, że Jadwiga jest prapraprawnuczką księcia tczewskiego Sambora. W tym kontekście, niedawne obranie jej przez radnych za patronkę Tczewa, ma mimo wszystko historyczne podstawy.

(zielu)

fb2