Ciekawostki

Order Podwiązki wręczony w Tczewie

Od 1348 roku angielscy królowie przyznali ponad czterysta Orderów Podwiązki. Jedno z tych najwyższych cywilnych i wojskowych odznaczeń Wielkiej Brytanii w XVII wieku trafiło również do Tczewa, choć jego kawalerem nie został mieszkaniec miasta, a postać niechciana w jego murach… 

Król szwedzki Gustaw II Adolf nie wspominał mile bitwy nad jeziorami rokickimi (lubiszewskimi) z 7 – 8 sierpnia 1627 roku, stoczonej w ramach wojny polsko szwedzkiej o ujście Wisły. Mimo że walki przebiegały zgodnie z planem „Lwa Północy” (po raz pierwszy polska kawaleria przegrała starcie z jazdą szwedzką), drugiego dnia bitwy szwedzki monarcha został trafiony przez polskiego muszkietera w szyję i ramię. Starcie pozostało nie rozstrzygnięte, a Gustaw Adolf już nigdy nie odzyskał sprawności w zranionej ręce.

Dochodząc do zdrowia w zajętym Tczewie otrzymał od Karola I Stuarta Order Podwiązki. Benjamin Chapman w „Historii Gustawa Adolfa i wojny trzydziestoletniej…” zanotował: „Kiedy przebywał on w Tczewie, osłabiony przez swą ranę, Karol I przesłał mu Order Podwiązki, najwspanialszą, bodajże, ze wszystkich rycerskich odznak, która teraz stała się jeszcze znamienitszą przez chwałę tego, który ją otrzymał”. Order przekazał Gustawowi sir James Spens, ambasador Wielkiej Brytanii do Gdańska i Brandenburgii. Jak zanotował kronikarz, podczas ceremonii wręczenia odznaczenia, szwedzkie wartownie zostały zaatakowane przez polskie wojska.

be-good

fb2