Ciekawostki

Ciekawy przypadek dr Preussa

Była to z pewnością najdziwniejsza interwencja lekarska w praktyce tczewskiego medyka dr Karla Ludwiga Preussa. Jak informowała „Dantzic Gazette”, w niedzielę 1 lutego 1869 roku, w Śliwinach koło Tczewa, „młoda i kwitnąca żona pasterza urodziła dziewczynkę, ogólne zdrową, ale mającą na dolnej części pleców, pomiędzy biodrami, nabrzmienie wielkości dwu sporych pięści, przez którego powierzchnię można wyczuć dobrze rozwinięty płód. Jego kończyny wskazują na rozmiary od pięciu do sześciu miesięcy a jego ruchy są bardzo energiczne.”

Zaniepokojony ojciec dziecka wezwał dr Preussa, błagając go o usunięcie narośli z płodem. „Jednakże Doktor po dokładnym badaniu oznajmił, że w tym nadzwyczajnym przypadku jest możliwość, aby dziecko w nabrzmieniu doczekało się narodzin – donosił korespondent gazety. - Jego istnienie i wzmożone ruchy były odczuwalne przez wszystkich obecnych. Zniszczenia tej cudownej istoty nie mógłby usprawiedliwić żaden lekarz. Powinna ona być raczej chroniona i miłowana. Nowonarodzona dziewczynka, pominąwszy jej niezwykłe brzemię, cechuje się niezwykłą siłą i urodą oraz radośnie przyjmuje pokarm matki.”

„Weser Zeitung” z 20 lutego 1869 roku cytuje na podstawie „Dantzic Gazette” wypowiedź dr Preussa, który potwierdził wszystkie okoliczności swojej niecodziennej interwencji lekarskiej. Okazało się jednak, że ten przypadek, choć rzadki, nie jest wyjątkowy: „Nowością, jak dotąd absolutnie nie ujętą w literaturze medycznej jest fakt, że nie tylko dziewczynka donoszona do pełnej długości ciąży jest dziś żywa, ale że i płód w nabrzmieniu przez jedenaście dni po urodzeniu dalej rozwija się i w sposób widoczny powiększył swą wielkość. Obecnie nabrzmienie ma cztery i pół cala długości, trzy i pół cala szerokości, jest wypukłe i o kształcie gruszki, głowa leży poniżej, po lewej, tułów ku stronie prawej”.

Dziecko ze Śliwin zostało przedstawione na spotkaniu członków Towarzystwa Historii Naturalnej w Gdańsku. Następnie jego matka udała się do Berlina po poradę lekarską. Niestety nie udało się ustalić, jakie były dalsze losy dziewczynki…

WuGe

fb2