Ludzie

Wenta Sebastian - sportowiec

Urodzony 4 maja 1975 w Tczewie polski kulomiot, strongman i zawodnik Highland games.

Jeden z najlepszych polskich i światowych siłaczy. Drugi Wicemistrz Polski Strongman 2006, Wicemistrz Europy Strongman 2007, Wicemistrz Świata Strongman 2007.

Rodzice, sportowcy: Barbara Wenta - wioślarka i Edmund Wenta - kulomiot.

Sebastian Wenta zaczął zajmować się sportem w Szkole Podstawowej nr 10 w Tczewie. Początkowo trenował lekkoatletykę i siatkówkę, następnie pchnięcie kulą i rzut dyskiem, ostatecznie zajął się pchnięciem kulą. Został m.in. mistrzem Polski LZS. Był zawodnikiem klubu Lechia Gdańsk.

W 2005 rozpoczął karierę siłacza. W eliminacjach do Pucharu Polski Strongman 2005 zajął 1. miejsce spośród pięćdziesięciu startujących. Bardzo szybko został jednym z najlepszych zawodników w Polsce i na świecie. Jest zrzeszony w federacji WSMC.

Sebastian Wenta wziął udział czterokrotnie w indywidualnych Mistrzostwach Świata Strongman, w latach 2006, 2007, 2008 i 2009.

W swym debiucie, na Mistrzostwach Świata Strongman 2006, został szóstym najsilniejszym człowiekiem świata. Największym sukcesem Sebastiana jest zdobycie, na Mistrzostwach Świata Strongman 2007, tytułu Wicemistrza Świata Strongman. Sebastian stał się tym samym drugim polskim zawodnikiem (po Mariuszu Pudzianowskim), który zajął najwyższą lokatę, w całej historii tych mistrzostw. W Mistrzostwach Świata Strongman 2008 ponownie zajął szóstą pozycję.

fb2