Muscate i inni

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

bzp
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 4
Rejestracja: 6 paź 2015, o 18:46
Kontakt:

Re: Muscate i inni

#71

Post autor: bzp »

Post#4, 2012.02.06 (źródło: „Historia Tczewa”, pod red. Wiesława Długołęckiego, 2008)
"Jak wiadomo, pod koniec 1871 r. uruchomiono fabrykę, wówczas jeszcze, pod Tczewem, przy szosie prowadzącej do Starogardu."

Post#9, 2012.02.09 (źródło: ?)
"Po powrocie z wojny niemiecko-francuskiej w stopniu kapitana w roku 1871 Willy Muscate otworzył w Tczewie firmę maszyn rolniczych, po krótkim czasie warsztat naprawczy. … Interes rozkręcił tak dobrze, ze Muscate kupił teren na budowę jeszcze większego warsztatu naprawczego na (Chausseestrasse 25) dzisiejszej ul. Westerplatte. … Po wprowadzeniu obowiązku sadzenia buraków cukrowych Muscate był zmuszony dołączyć dział produkującego „Pługu parowego”, wówczas teren na „Chasseestrasse” stał się za mały. Willy kupił wtedy założoną przez Menonitów fabrykę „Vogelsche Fabrik” na „Stargarderstrasse” dzisiejsza ul 30 Stycznia….”

źródło: 2015.06.07 Biogram opublikowany wraz z informacją o uroczystości odsłonięcia w Parku Miejskim tablicy poświęconej W. Muscate:
„Początek działalności biznesowej Willego Muscate datuje się na rok 1871. Otóż właśnie wówczas po powrocie z wojny prusko-francuskiej przy okazji której miał okazję zaobserwować funkcjonowanie i wydajność pracy maszyn rolniczych postanowił otworzyć w Tczewie firmę produkującą podobne konstrukcje. Wraz z upływem lat i rozwojem firmy, która to potrzebowała nowych terenów dla swych inwestycji zakupił Muscate założoną przez menonitów fabrykę „Vogelsche Fabrik” na ówczesnej Stargardstrasse (dzisiejsza 30. Stycznia).”

Post#60, 2015.06.19 (źródło: ?)
"Po zakończeniu wojny francusko-pruskiej, powrócił z frontu młodszy z braci Willy Muscate. Otrzymał on 19 września 1872 uprawnienia prokurenta w firmie A.P. Muscate i został ulokowany w Tczewie, aby zorganizować tam filię przedsiębiorstwa. … nabyta w 1882 fabryka Vogla w Tczewie służyła przede wszystkim rozwojowi orki parowej.”

Post#16, 2015.07.16 (źródło: „Kronika FPS”)
„W roku 1896 firma niemiecka A.P. Muscate z Berlina oprócz istniejących swych filii w Gdańsku, Malborku, Elblągu otworzyła nową - w Tczewie.”

źródło: R. Landowski „Tczew – spacery w czasie i przestrzeni” część I – „Od osady do miasta”, wyd. Gazeta Reklamowa, Tczew 1995
"Na terenach obecnej Pomorskiej Fabryki Drożdży w XIX stuleciu mieściła się cukrownia oraz młyn. W 1848 roku w obiektach cukrowni urządzono cementownię, natomiast mechanizm młyna wykorzystano do przesiewania żwiru oraz transportu kamieni budowlanych, które zwożono barkami a w Tczewie obrabiano je do odpowiednio wymaganych wielkości. Materiały metalowe zabezpieczała specjalnie w tym celu powołana i zbudowana odlewnia żeliwa, późniejsza „Muscata”, a obecna odlewnia „Hożel” oraz fabryka wyrobów metalowych Kelcha, znana potem jako „Arkona”, później Pomorska Fabryka Gazomierzy, gdzie obecnie mieści się Muzeum Wisły, filia Centralnego Muzeum Morskiego.”

Czytając uważnie w/w informacje można zauważyć różne daty uruchomienia przez W. Muscate fabryki maszyn rolniczych – są to: koniec 1871 roku; koniec 1872 roku; rok 1896; ok. 1848. Różnie także przedstawiana jest lokalizacja fabryki: szosa prowadząca do Starogardu; (?), Chauseestrasse 25, Stargarderstrasse; teren odlewni „Hożel” (obecnie EATON Automotive).

Najbardziej wiarygodna wydaje się wersja oparta na wspomnieniach dr. Franka Muscate (Post#60, 2015.06.19, źródło: ?). Ta wersja uzupełniona o daty wymieniane w innych źródłach tworzy dość spójną historię początków działalności biznesowej Willego Muscate w Tczewie.

„Po zakończeniu wojny francusko-pruskiej w 1871 roku, powrócił z frontu młodszy z braci Willy Muscate. Otrzymał on 19 września 1872 uprawnienia prokurenta w firmie A.P. Muscate i został ulokowany w Tczewie, aby zorganizować tam filię przedsiębiorstwa. Filia zlokalizowana została przy Chausseestrasse 25 (dzisiejsza ul. Westerplatte). … Wraz z upływem lat i rozwojem firmy, która potrzebowała nowych terenów dla swych inwestycji (przede wszystkim służących rozwojowi orki parowej) Muscate zakupił w 1882 roku założoną przez menonitów fabrykę „Vogelsche Fabrik” na ówczesnej Stargarderstrasse (dzisiejsza 30. Stycznia).”

Czy taka wersja, choć spójna, odpowiada prawdzie?
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 493
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 330 razy
Otrzymał podziękowań: 67 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Muscate i inni

#72

Post autor: mirza3 »

bzp pisze: Czytając uważnie w/w informacje można zauważyć różne daty uruchomienia przez W. Muscate fabryki maszyn rolniczych – są to: koniec 1871 roku; koniec 1872 roku; rok 1896; ok. 1848. Różnie także przedstawiana jest lokalizacja fabryki: szosa prowadząca do Starogardu; (?), Chauseestrasse 25, Stargarderstrasse; teren odlewni „Hożel” (obecnie EATON Automotive).
Rok 1848 dotyczy działalności Królewskiej fabryki Budowy Maszyn przy obecnej ul. Gdańskiej - przejęcie przedsiębiorstwa przez Ministerstwo Handlu
rok 1871 to rejestracja firmy A.P.Muscate w Gdańsku (1 lutego)
rok 1872 - rozpoczęcie działalności filii tczewskiej
bzp pisze: Najbardziej wiarygodna wydaje się wersja oparta na wspomnieniach dr. Franka Muscate (Post#60, 2015.06.19, źródło: ?). Ta wersja uzupełniona o daty wymieniane w innych źródłach tworzy dość spójną historię początków działalności biznesowej Willego Muscate w Tczewie.

„Po zakończeniu wojny francusko-pruskiej w 1871 roku, powrócił z frontu młodszy z braci Willy Muscate. Otrzymał on 19 września 1872 uprawnienia prokurenta w firmie A.P. Muscate i został ulokowany w Tczewie, aby zorganizować tam filię przedsiębiorstwa. Filia zlokalizowana została przy Chausseestrasse 25 (dzisiejsza ul. Westerplatte). … Wraz z upływem lat i rozwojem firmy, która potrzebowała nowych terenów dla swych inwestycji (przede wszystkim służących rozwojowi orki parowej) Muscate zakupił w 1882 roku założoną przez menonitów fabrykę „Vogelsche Fabrik” na ówczesnej Stargarderstrasse (dzisiejsza 30. Stycznia).”

Czy taka wersja, choć spójna, odpowiada prawdzie?
Historia rodziny Muscate jest zapewne najbardziej wiarygodnym źródłem przedstawiającym dzieje tczewskiej fabryki.
Warto zauważyć, że wg informacji dobrze zapewnie poinformowanej prasy lokalnej, faktyczne rozpoczęcie przez braci Muscate działalności w dawnej fabryce kupca Vogla miało miejsce na początku 1873 r. Królewski Zakład Budowy Maszyn.

Obrazek
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam

bzp
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 4
Rejestracja: 6 paź 2015, o 18:46
Kontakt:

Re: Muscate i inni

#73

Post autor: bzp »

Szkoda, że przy pojawiających się na forum informacjach brakuje źródeł, z których one pochodzą. Chodzi mi o autora, tytuł, datę wydania i wydawcę. Informacja z lokalnej prasy (jakiej?, kiedy wydanej?) jest trochę zaskakująca. Dotychczas prezentowane informacje mówiły, że zakup Vogelsche Fabrik nastąpił dopiero w 1882 roku. Chyba, że informacja z prasy o nabyciu fabryki Vogla odnosi się do przebiegu zdarzeń prezentowanych w poście #9, 2012.02.09 (jakie źródło?). „Po powrocie z wojny niemiecko-francuskiej w stopniu kapitana w roku 1871 Willy Muscate otworzył w Tczewie firmę maszyn rolniczych, po krótkim czasie dołączył do niej warsztat naprawczy. … Interes rozkręcił (się) tak dobrze, że Muscate kupił teren na budowę jeszcze większego warsztatu naprawczego na (Chausseestrasse 25) dzisiejszej ul. Westerplatte. … Po wprowadzeniu obowiązku sadzenia buraków cukrowych Muscate był zmuszony dołączyć dział produkujący „Pługi parowe”, wówczas teren na „Chausseestrasse” stał się za mały. Willy kupił wtedy założoną przez Menonitów fabrykę „Vogelsche Fabrik” na „Stargarderstrasse” dzisiejsza ul 30 Stycznia….”.

W wyżej wymienionym poście występują trzy lokalizacje zakładu W.Muscate:
pierwsza – „… otworzył w Tczewie firmę maszyn rolniczych, po krótkim czasie dołączył do niej warsztat naprawczy …”. W jakim miejscu?, czy był to teren odkupiony od kogoś?
druga – „… Interes rozkręcił (się) tak dobrze, że Muscate kupił teren na budowę jeszcze większego warsztatu naprawczego na (Chausseestrasse 25) dzisiejszej ul. Westerplatte.” Kiedy to nastąpiło?
Trzecia – „Po wprowadzeniu obowiązku sadzenia buraków cukrowych Muscate był zmuszony dołączyć dział produkujący „Pługi parowe”, wówczas teren na „Chausseestrasse” stał się za mały. Willy kupił wtedy założoną przez Menonitów fabrykę „Vogelsche Fabrik” na „Stargarderstrasse” dzisiejsza ul 30 Stycznia….” Kiedy to nastąpiło?

Łącząc obie informacje – z postu #9, 2012.02.09 (jakie źródło – autor, tytuł oryginału, wydawca, rok wydania ?) oraz z #72, 2015.10.31 (jakie źródło – tytuł prasy lokalnej, data wydania?) może kolejność zdarzeń była następująca:
„Po zakończeniu wojny francusko-pruskiej w 1871 roku, powrócił z frontu młodszy z braci Willy Muscate. Otrzymał on 19 września 1872 uprawnienia prokurenta w firmie A.P. Muscate i został ulokowany w Tczewie, aby zorganizować tam filię przedsiębiorstwa. W tym celu na początku 1873 roku nabył od Vogla istniejący (jaka lokalizacja?) zakład maszyn i odlewnię otwierając w nich produkcję i naprawę maszyn rolniczych. Działalność rozwinęła się tak dobrze, że w … roku (kiedy?) Muscate kupił teren na budowę jeszcze większego zakładu naprawczego na (Chausseestrasse 25) dzisiejszej ul. Westerplatte. … Wraz z upływem lat i dalszym rozwojem firmy, która potrzebowała nowych terenów dla swych inwestycji (przede wszystkim służących rozwojowi orki parowej) Muscate zakupił w 1882 roku założoną przez menonitów fabrykę „Vogelsche Fabrik” na ówczesnej Stargarderstrasse (dzisiejsza 30. Stycznia).”

Czy to możliwe, że Vogel posiadał dwa zakłady ulokowane w dwóch miejscach w Tczewie i W.Muscate przejął w 1873 roku pierwszy z nich a w 1882 roku drugi?
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4181
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 283 razy
Otrzymał podziękowań: 275 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Muscate i inni

#74

Post autor: Jadzia »

bzp pisze:Łącząc obie informacje – z postu #9, 2012.02.09 (jakie źródło – autor, tytuł oryginału, wydawca, rok wydania ?)...
@Ramses74 - pomożesz? Dotyczy tego postu: Ramses74 @ Muscate i inni

bzp pisze:...oraz z #72, 2015.10.31 (jakie źródło – tytuł prasy lokalnej, data wydania?)...
Dot.: "Pielgrzym", nr 25, 03.03.1883 r. Wątek: Królewski Zakład Budowy Maszyn , post #14.
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 493
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 330 razy
Otrzymał podziękowań: 67 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Muscate i inni

#75

Post autor: mirza3 »

[quote="mirza3"] ... faktyczne rozpoczęcie przez braci Muscate działalności w dawnej fabryce kupca Vogla miało miejsce na początku 1873 r. Królewski Zakład Budowy Maszyn.

Miało być oczywiście: "na początku 1883 r." :oops: , czyli 10 lat po rozpoczęciu działalności przy Chausseestrasse/Westerplatte 25.

Formalny zakup fabryki Vogla nastąpił zapewne, zgodnie z informacją podaną przez Franka Muscate, jeszcze w 1882, najpewniej w wyniku postępowania upadłościowego, o którego rozpoczęciu informował 15 lutego 1881 r. pelpliński Pielgrzym:
Obrazek
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 330
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Kontakt:

Re: Muscate i inni

#76

Post autor: tomek15 »

Spisójąc historie Muscate w Tczewie powinniscie wziąć pod uwagę to, że Muscate zarobił sporą część pieniedzy na produkcji MASZYN ZBROJENIOWYCH dla fabryk budujących potęgę Pruskiej Armii. Jedna z zbrojeniowych fabryk która była wyposarzona w maszyny Muskate były zakłady zbrojeniowe w Gdańsku.
To właśnie produkcja maszyn zbrojeniowych przyczyniła się znacznie do znacznego wzrostu majątku rodziny Muscate w wyniku czego rozbudowano oraz rozszerzoną sieć zakładłów produkcyjnych Muscate.
Przykład na to podał też w jednym ze swoich postów @Ramses74 .
Ostatnio zmieniony 6 lis 2015, o 21:23 przez Ramses74, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawiłem literówkę...
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 818
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Muscate i inni

#77

Post autor: Ramses74 »

Jadzia pisze:@Ramses74 - pomożesz? Dotyczy tego postu: Ramses74 @ Muscate i inni
Ależ oczywiście Honey dla Ciebie zaraz :kiss :hyhy
- źródło: paczy obrazek (książka "700 lat miasta Tczewa),
- autor: Albert Rentz i Otto Korthals,
- tytuł oryginału: paczy obrazek ("700 lat miasta Tczewa),
- wydawca: Heimatkreisausschuss Witten,
- rok wydania: Witten 1960 rok.
Styknie ?

Pzdr D.W. :hippie
Załączniki
Scannen00145.jpg
Scannen00145.jpg (462.73 KiB) Przejrzano 596 razy
Scannen00145.jpg
Scannen00145.jpg (462.73 KiB) Przejrzano 596 razy
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4181
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 283 razy
Otrzymał podziękowań: 275 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Muscate i inni

#78

Post autor: Jadzia »

Ramses74 pisze:Styknie ?
Gdybyś jeszcze sprawdził, na jakie źródło powoływało się Twoje źródło, to by stykło :lol:


Off Topic
Ramses74 pisze:Ależ oczywiście Honey dla Ciebie zaraz :kiss :hyhy


:hyhy :lol:
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 818
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Muscate i inni

#79

Post autor: Ramses74 »

Sprawdziłem, źródło: Albert Rentz/Otto Korthals...

D.W. :)
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.

bzp
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 4
Rejestracja: 6 paź 2015, o 18:46
Kontakt:

Re: Muscate i inni

#80

Post autor: bzp »

Dziękuję za sprostowanie błędnie podanej daty (post #72, 31.10.2015, post #75, 05.11.2015). To potwierdza, że najbardziej wiarygodną wersją początków działalności W.Muscate w Tczewie jest „Po zakończeniu wojny francusko-pruskiej w 1871 roku, powrócił z frontu młodszy z braci Willy Muscate. Otrzymał on 19 września 1872 uprawnienia prokurenta w firmie A.P. Muscate i został ulokowany w Tczewie, aby zorganizować tam filię przedsiębiorstwa (źródło: … Frank Muscate …). Filia zlokalizowana została przy Chausseestrasse 25 (dzisiejsza ul. Westerplatte) (źródło: „700 lat miasta Tczewa”, Albert Rentz i Otto Korthals, Heimatkreisausschuss Witten 1960 r.) . … Wraz z upływem lat i rozwojem firmy, która potrzebowała nowych terenów dla swych inwestycji (przede wszystkim służących rozwojowi orki parowej) Muscate zakupił w 1882 roku założoną przez menonitów fabrykę „Vogelsche Fabrik” na ówczesnej Stargarderstrasse (dzisiejsza 30. Stycznia) (źródło: „700 lat miasta Tczewa”, Albert Rentz i Otto Korthals, Heimatkreisausschuss Witten 1960 r.). Faktyczne przejęcie obiektów tej fabryki i rozpoczęcie nowej działalności nastąpiło na początku 1883 roku (źródło: „Pielgrzym”, nr.25, 03.03.1883).”

Prosiłbym autora postu #50, 26.05.2015 o podanie tytułu, wydawnictwa i roku wydania książki o rodzinie Muscate napisanej przez Franka Muscate.

I kolejne pytanie: Co wytwarzała fabryka Vogla przy Stargarderstrasse?
Czy mogła ona wytwarzać jakieś elementy konstrukcyjne mostu przez Wisłę? W książce Romana Landowskiego „Tczew – spacery w czasie i przestrzeni” część I – „Od osady do miasta”, wyd. Gazeta Reklamowa, Tczew 1995 czytamy: „Materiały metalowe zabezpieczała specjalnie w tym celu powołana i zbudowana odlewnia żeliwa, późniejsza „Muscata”, a obecna odlewnia „Hożel” … ”
ODPOWIEDZ