Nie wrzucam jego skanu, aby zachęcić Was do udziału w promocji książki
Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
-
zielu
- Moderator

-
Rajca
- Reakcje:
- Posty: 2453
- Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
- Lokalizacja: Tczew
- Podziękował;: 211 razy
- Otrzymał podziękowań: 277 razy
- Kontakt:
Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa
Nie wrzucam jego skanu, aby zachęcić Was do udziału w promocji książki
-
zet48
- Pisarz Miejski

- Reakcje:
- Posty: 4415
- Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
- Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
- Podziękował;: 0
- Otrzymał podziękowań: 23 razy
- Kontakt:
Re: Reinhold Isendick-okupacyjny starosta Tczewa
Oraz krótki tekst z tej bardzo ciekawej książeczki
1 listopada 1939 roku urząd starosty tczewskiego zajął Reinhold Karl Isendick. Pochodził z Gdańska. Tam też ukończył Gimnazjum Realne. Wiemy, że Isendick przed wybuchem II Wojny Światowej (a więc w okresie, kiedy Gdańsk był formalnie Wolnym Miastem) pracował w administracji policyjnej przy Senacie Wolnego Miasta Gdańska. Od lutego 1938 roku był komisarzem miejskim w nieodległym od Tczewa Nowym Stawie.
Należał oczywiście do SA, czyli oddziałów szturmowych niemieckiej partii nazistowskiej. Co znamienne, oddział Isendicka stacjonował w rodzinnej miejscowości Otto Andersa. Do NSDAP wstąpił w 1925 roku, siedem lat później ożenił się z pochodzącą także z Gdańska Agnes. W zasadzie od początku swojego urzędowania w Tczewie Landrat Isendick był obecny przy sądach i brutalnych przesłuchaniach polskich mieszkańców miasta i okolic. Widywany był w koszarach tczewskich, w których brutalnie mordowano "wrogów III Rzeszy", był członkiem "Volksgerichte", czyli tzw. sądu ludowego w Tczewie. W kilka miesięcy po objęciu stanowiska, a był już to rok 1940, Reinhold Isendick osobiście ogłosił wyrok śmierci na trzynastu niewinnych mieszkańcach miasta. Pod koniec wojny został rozstrzelany w Mecklenburgii.
