Witamy na stronie Wirtualnego Muzeum Tczewa.

Zapraszamy do zapoznania się z pasjonująca historią naszego miasta i jego mieszkańców.

  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide

Najnowsze artykuły

wspomnienia-znad-ujscia-dryboka-do-wisly-dzieje-czyzykowa-baldowa-i-knybawy-od-czasow-sredniowiecznych-do-polowy-xx-w
Z przyjemnością pragniemy poinformować naszych Czytelników i Sympatyków, iż „Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta” rozpoczyna przedsięwzięcie „Wspomnienia znad ujścia Dryboka do Wisły – dzieje Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy od czasów średniowiecznych do połowy XX w.”. Poza analizą dostępnej literatury przedmiotu, w tym monografii i prasy z bibliotek...
premiera-ksiazki-sladami-masonow-z-kociewia-i-okolic
  Pod patronatem portalu „Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta” ukazała się kolejna, zapowiadana już wcześniej, książka pt. „Śladami masonów z Kociewia i okolic. Dzieje lóż wolnomularskich w Starogardzie Gdańskim, Chełmnie, Świeciu i w Tczewie”  autorstwa Karola Plata-Nalborskiego. Książka przedstawia historię placówek masońskich w...
wydarzenie-tczew-z-dachu-piatki-przelozone
W związku z decyzją Prezydenta Miasta Tczewa o odwołaniu wszystkich imprez publicznych organizowanych przez miejskie jednostki, wydarzenie Tczew z dachu Piątki! zostaje przełożone na inny termin.

Tczew z dachu Piątki!

08/03/2020, 08:24 Aktualności
tczew-z-dachu-piatki
Zastanawiasz się, jak efektownie może wyglądać Tczew z jedynego takiego punktu widokowego w naszym mieście? Już niebawem będziesz mógł przekonać się o tym osobiście! Już w sobotę 14. marca niepowtarzalna okazja do podziwiania panoramy miasta, pamiątkowego zdjęcia i...wyjątkowej lekcji historii, którą poprowadzi podniebny przewodnik z...

Cafe Dawny Tczew

24/02/2020, 17:48 Aktualności
cafe-dawny-tczew
W czwartek, 27 lutego o godzinie 18:00 w restauracji YOU na placu Hallera odbędzie się pierwsze spotkanie Cafe Dawny Tczew. Będzie ono poświęcone radzieckim bombardowaniom Tczewa z 20-22 lutego 1945 roku. Pokażemy zdjęcia, dokumenty i inne materiały związane z tym wydarzeniem. Serdecznie zapraszamy!  

Andrzejewski Jerzy - generał MO

Tczew w swojej historii był wielokrotnie miejscem, w którym wiele sławnych i ważnych osób rozpoczynało swoje kariery. Do tego grona zaliczyć możemy wielu artystów,  sportowców, czy tez działaczy społeczno–kulturalnych. Częstokroć jednak zapominamy, iż w grodzie Sambora swoja drogę zaczynało również wiele osób szczególnie ważnych dla okresu tzw. „demokracji ludowej” (1944/45 – 1989). Zwykle powodem tego rodzaju „niepamięci” jest fakt, iż ich działalność z perspektywy czasu została oceniona jednoznacznie negatywnie. Jedną z takich postaci był generał brygady Jerzy Andrzejewski, w latach 1975–1990 szef Milicji Obywatelskiej w województwie gdańskim (najpierw w latach 1975–1983 jako Komendant Wojewódzki MO w Gdańsku, a od 1983 r. Szef Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Gdańsku), który swoją „karierę” rozpoczynał właśnie w Tczewie.

Urodził się on 9 kwietnia 1925 roku w Środzie Wielkopolskiej w rodzinie Antoniego Andrzejewskiego. Tam tam też uczęszcza do Szkoły Powszechnej. Jeszcze w czasie działań wojennych, w stycznia 1945 r., wstępuje on w szeregi Milicji Obywatelskiej w rodzinnej Środzie Wielkopolskiej. W tym samym miesiącu, 25 stycznia 1945 r., zostaje skierowany do Centralnej Szkoły Oficerskiej Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie. Ukończył ją 13 maja 1945 r. Tego samego dnia Jerzy Andrzejewski zostaje skierowany do Tczewa, w celu objęcia swojego pierwszego przydziału służbowego. Młody oficer, 3 czerwca 1945 r. awansowany do stopnia chorążego [wówczas najniższego stopnia oficerskiego], zostaje pełniącym obowiązki Zastępcy Kierownika Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (PUBP) w Tczewie, którym był wówczas podporucznik Czesław Serafin. Kariera Jerzego Andrzejewskiego w grodzie Sambora nabiera szybkiego tempa. Dokładnie 3 miesiące później, 13 sierpnia 1945, obejmuje stanowisko pełniącego obowiązki Kierownika PUBP w Tczewie. Wcześniej, 22 lipca 1945 r., zostaje również awansowany do stopnia podporucznika. W tym samym czasie Jerzy Andrzejewski wstępuje do tczewskich struktur Polskiej Partii Robotniczej, wchodząc, ze względu na pełnione stanowisko, do ich władz.

W ten oto sposób zaledwie dwudziestoletni mężczyzna, który sam jeszcze w 1945 r. wskazywał w ankietach zawód kinooperatora, stał się jedną z najważniejszych osób w powiecie, skupiając w swoich rękach ogromną władze.

PUBP w Tczewie pod kierownictwem Jerzego Andrzejewskiego był jednym z głównych narzędzi terroryzowania mieszkańców miasta i okolic.  Sam Szef aktywnie włączył się w walkę z prężnie rozwijającym się na terenie powiatu Polskim Stronnictwem Ludowym. Niestety przy obecnym stanie badań wiemy nadal niewiele o działalności tczewskiej bezpieki w tamtym okresie. We wspomnieniach wielu tczewian jednak wielokrotnie pojawia się postać owego młodego oficera, jednakże trudno nam je zweryfikować.

Praca porucznika Andrzejewskiego została zauważona przez jego przełożonych.  Dniem 1 kwietnia 1946 r. zostaje on odwołany z Tczewa, do którego już nie wróci jako funkcjonariusz, choć jeszcze w 1947 r. zostanie absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Jego następnym przydziałem służbowym będzie stanowisko pełniącego obowiązki Kierownika PUBP w Sopocie. Kariera Jerzego Andrzejewskiego po okresie „tczewskim” wcale nie zwalnia. W późniejszym okresie obejmuje on wiele ważnych stanowisk w resorcie bezpieczeństwa, zostając w wieku zaledwie 29 lat podpułkownikiem. Ostatecznie, jak już wspominaliśmy, w latach 1975–1990 dowodzi MO w całym ówczesnym województwie gdańskim, otrzymując w 1982 r. stopień generała brygady.

Wraz z nadejściem zmian demokratycznych w państwie zostaje on odwołany ze stanowiska (15 stycznia 1990 r.). Umiera 19 lutego 2008 r. w Sopocie.

Marcin Kłodziński

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SPONSORZY

 

yakUrząd Miejski Tczew  Spółdzielnia Pracy Usług Kominiarskicheaton

bstczew

PARTNERZY

 

tcz.pl logoNarodowe Archiwum CyfroweArchiwum Państwowe w Gdańskuu logo gazeta tczewska  emir 2

winieta pop  RGlogo-poziom bezfm 

 

 

 

fb2