Witamy na stronie Wirtualnego Muzeum Tczewa.

Zapraszamy do zapoznania się z pasjonująca historią naszego miasta i jego mieszkańców.

  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide

Najnowsze artykuły

wspomnienia-znad-ujscia-dryboka-do-wisly-dzieje-czyzykowa-baldowa-i-knybawy-od-czasow-sredniowiecznych-do-polowy-xx-w
Z przyjemnością pragniemy poinformować naszych Czytelników i Sympatyków, iż „Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta” rozpoczyna przedsięwzięcie „Wspomnienia znad ujścia Dryboka do Wisły – dzieje Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy od czasów średniowiecznych do połowy XX w.”. Poza analizą dostępnej literatury przedmiotu, w tym monografii i prasy z bibliotek...
premiera-ksiazki-sladami-masonow-z-kociewia-i-okolic
  Pod patronatem portalu „Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta” ukazała się kolejna, zapowiadana już wcześniej, książka pt. „Śladami masonów z Kociewia i okolic. Dzieje lóż wolnomularskich w Starogardzie Gdańskim, Chełmnie, Świeciu i w Tczewie”  autorstwa Karola Plata-Nalborskiego. Książka przedstawia historię placówek masońskich w...
wydarzenie-tczew-z-dachu-piatki-przelozone
W związku z decyzją Prezydenta Miasta Tczewa o odwołaniu wszystkich imprez publicznych organizowanych przez miejskie jednostki, wydarzenie Tczew z dachu Piątki! zostaje przełożone na inny termin.

Tczew z dachu Piątki!

08/03/2020, 08:24 Aktualności
tczew-z-dachu-piatki
Zastanawiasz się, jak efektownie może wyglądać Tczew z jedynego takiego punktu widokowego w naszym mieście? Już niebawem będziesz mógł przekonać się o tym osobiście! Już w sobotę 14. marca niepowtarzalna okazja do podziwiania panoramy miasta, pamiątkowego zdjęcia i...wyjątkowej lekcji historii, którą poprowadzi podniebny przewodnik z...

Cafe Dawny Tczew

24/02/2020, 17:48 Aktualności
cafe-dawny-tczew
W czwartek, 27 lutego o godzinie 18:00 w restauracji YOU na placu Hallera odbędzie się pierwsze spotkanie Cafe Dawny Tczew. Będzie ono poświęcone radzieckim bombardowaniom Tczewa z 20-22 lutego 1945 roku. Pokażemy zdjęcia, dokumenty i inne materiały związane z tym wydarzeniem. Serdecznie zapraszamy!  

Kołodko Grzegorz Witold - ekonomista

Urodzony w 28 stycznia 1949 w Tczewie polski polityk, profesor tytularny ekonomii, zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Wicepremier i minister finansów w latach 1994-1997, 2002-2003, autor książek i artykułów z dziedziny ekonomii, ekspert i konsultant międzynarodowych organizacji. Członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury oraz Rady Naukowej Fundacji Europejskich Studiów Postępowych.

W roku 1967 ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tczewie. Po maturze, w roku szkolnym 1967-68, pracował jako niewykwalifikowany robotnik budowlany w Gdańsku. Podczas studiów w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (1968-72) był m.in. Przewodniczącym Rady Uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich (1970-71). W latach 1975-77 był Przewodniczącym Rady Młodych Pracowników Nauki SGPiS, a w latach 1978-81 Wiceprzewodniczącym Ogólnopolskiej Rady Młodych Pracowników Nauki ds. Zagranicznych.

Po ukończeniu studiów w 1972 roku (Nagroda Ministra Finansów za pracę magisterską na temat nierównowagi rynkowej) doktoryzował się na tej samej uczelni w 1976 roku (dysertacja pt. "Wahania tempa wzrostu gospodarczego w PRL"), a habilitację uzyskał w roku 1984 (rozprawa pt. "Cele rozwoju a makroproporcje gospodarcze"). Profesor zwyczajny (1989). Doktor Honoris Causa i Honorowy Profesor ośmiu zagranicznych uniwersytetów. W latach 1983-88 doradca Prezesa NBP.

Jako stypendysta Fulbrighta przebywał na University of Illinois w USA (1985-86). Założyciel i Dyrektor Instytutu Bankowości i Polityki Monetarnej Narodowego Banku Polskiego (1988). Research Fellow w Światowym Instytucie Badań Rozwoju Gospodarczego ONZ (WIDER) w Helsinkach (1988, 1989 i 2002). Dyrektor Instytutu Finansów (1989-94). Konsultant Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Departamencie Badań (1991 i 2000) i w Departamencie Polityki Fiskalnej (1992 i 1999). W 1994 roku Senior Research Fellow w Instytucie Finansów i Polityki Monetarnej w Tokio. Distinguished Sasakawa Chair and Research Professor in Development Policy w WIDER (1997-98), Visiting Fellow w Banku Światowym (1998) i Senior Research Fellow na Yale University (1998).

Jest autorem i redaktorem 40 książek oraz ponad 400 naukowych artykułów i referatów opublikowanych w 25 językach (w tym ponad 160 po angielsku). W SGH i ALK oraz kilku innych uniwersytetach – zwłaszcza w USA (Yale University, University of California, Los Angeles, University of Illinois, Wesleyan University, University of Rochester, New York) – prowadził wykłady i seminaria w dziedzinie ekonomii politycznej, polityki ekonomicznej, ekonomii porównawczej, polityki rozwoju i finansów publicznych. Kierował pracami naukowymi i wykładał w instytutach badawczych i na uniwersytetach na wszystkich kontynentach. Członek rad programowych periodyków naukowych i instytutów badawczych. Promotor sześciu ukończonych przewodów doktorskich. Aktualnie wykłada w Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie sprawuje funkcję dyrektora Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji – TIGER.

W latach 1969-1990 należał do PZPR. W 1989 roku uczestniczył w negocjacjach Okrągłego Stołu po stronie rządowej, w zespole do spraw gospodarki i polityki społecznej. W latach 1989-91 członek Rady Ekonomicznej Rady Ministrów.

SPONSORZY

 

yakUrząd Miejski Tczew  Spółdzielnia Pracy Usług Kominiarskicheaton

bstczew

PARTNERZY

 

tcz.pl logoNarodowe Archiwum CyfroweArchiwum Państwowe w Gdańskuu logo gazeta tczewska  emir 2

winieta pop  RGlogo-poziom bezfm 

 

 

 

fb2