Magle

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Magle

#1

Post autor: niespokojna66 »

Dawno, dawno temu nasze babcie i prababcie nie miały pralek,żelazek i musiały sobie radzić w inny sposób. :)
Kobiety gotowały bieliznę, pościel w wielkich kotłach, przenosiły i przewracały za pomocą drewnianych
wielkich szczypiec. :scratch Kiedy bielizna czy pościel była bardzo brudna kładły ją na tarę w balii
(metalowa wanna-podłużna bądź okrągła, czasami drewniana)i szorowały szczotkami lub zwyczajnie tarły.
Do prania używano najczęściej szarego mydła :szok2 , do namaczania stosowano sodę :szok2 .Potem krochmaliły ("modrą mączką") :szok2 i te większe rzeczy typu powłoczki, powłoki, obrusy, prześcieradła zanosiły do magla.
Magiel to była prawie instytucja. Czasami trzeba było zapisać się żeby skorzystać, tylu było
chętnych. Panie spotykały się tam również w celach towarzyskich ;), można było porozmawiać ;) o tym i owym.
Magiel występuje w dwu wariantach:
Pościel nawijana jest na wałek i zgniatana podczas przetaczania pomiędzy dwiema płaszczyznami.
Magiel składał się z dwóch walców, długości od kilkudziesięciu centymetrów do ponad dwóch metrów, z których jeden był napędzany (ręcznie lub silnikiem elektrycznym) i sprężyście dociskany do drugiego. Pomiędzy oba walce wsuwało się płat maglowanej tkaniny, a obracanie cylindra powodowało przesuwanie się jej i rozprasowywanie. Ręczne urządzenie tego rodzaju do zastosowań domowych wykorzystywane może być także jako wyżymaczka do wyciskania nadmiaru wody z upranych tkanin (w pralce FRANIA na przykład w latach późniejszych)
Maglownica to dwie części: elementem maglującym w kształcie karbowanej deski przetacza się (po stole) wałek, na który nawija się pościel do maglowania.
Na ciepło-(np. przy pomocy gazu – tzw. "magiel elektryczno-gazowy"), co zapewnia szybkie i efektywne maglowanie nawet największych sztuk bielizny w podwyższonej temperaturze.
Elementem maglującym jest skrzynia wypełniona kamieniami.
Pościel do maglowania nawija się starannie, unikając załamań, na widoczne pod skrzynią wałki.
Kręcenie korbą powoduje przetaczanie skrzyni na wałkach z pościelą.
W skrajnym położeniu skrzynia unosi się, co pozwala na wymianę wałka. Urządzenie wymaga kilku osób do obsługi.
Wersja magla napędzana mechanicznie (na dole widoczny wał napędowy).
Maglowana pościel wsuwana jest pomiędzy walce - tu dodatkowo ogrzewane gazem - jest to magiel prasujący.
Docisk przy pomocy sprężyn, siła docisku regulowana pokrętłami.

W Tczewie również funkcjonowały magle. Jeden z nich działał w podwórku, na Gdańskiej 50 (z tyłu restauracji "Pod Orłem")
Drugi na Sobieskiego 38 w podwórzu, trzeci na Sambora w podwórzu, na Kościuszki był magiel na "ciepło",
obok byłych biurach adwokackich.Jeszcze jeden był w głębi ulicy Westerplatte na wysokości Królowej Jadwigi.
Następny był na Wojska Polskiego po stronie basenu.
W latach osiemdziesiątych i 90-tych funkcjonowały pralnie chemiczne i odbierało się tam pościel już wymaglowaną. Ponieważ usługa ta była dosyć tania , korzystało z niej wiele osób .Pralnie takie były czynne na ulicy Wyzwolenia, Czyżykowskiej, przedtem Kołłątaja(przed wybuchem)
Wiem,że dzisiaj rzadko kto zna i pamięta zapach świeżo wykrochmalonej i wymaglowanej pościeli. Była niezwykle gładka,
wręcz z połyskiem :)

Więcej o maglach
http://pl.wikipedia.org/wiki/Magiel" onclick="window.open(this.href);return false;
Załączniki
magiel gazowy.jpg
magiel gazowy.jpg (121.94 KiB) Przejrzano 2190 razy
magiel gazowy.jpg
magiel gazowy.jpg (121.94 KiB) Przejrzano 2190 razy
800px-Magiel.jpg
800px-Magiel.jpg (157.82 KiB) Przejrzano 2190 razy
800px-Magiel.jpg
800px-Magiel.jpg (157.82 KiB) Przejrzano 2190 razy
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

Kristoph
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 508
Rejestracja: 22 gru 2011, o 16:20
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: MAGLE :)

#2

Post autor: Kristoph »

Do pralni na Wyzwolenia chodziłem z mamą wiele razy. Były tam wielkie prasowalnice, które prasowały pościel.
Byłem wtedy mały, nawet pamiętam napis nad drzwiami w środku - pisało tam: zakaz wstępu dzieciom poniżej 10-go roku życia ;)
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Magle

#3

Post autor: Jadzia »

niespokojna66 pisze:Wiem,że dzisiaj rzadko kto zna i pamięta zapach świeżo wykrochmalonej i wymaglowanej pościeli.
Ja pamiętam i uwielbiałam taką :yahoo (mało kto chyba lubi taką pościel :facepalm ). Magiel był jeszcze na ul. Bema. Chadzałam z mamą :mimi
Kiedyś Magdzie tam się włosy naelektryzowały i wszyscy mieli bekę (kompletnie stanęły jej dęba :beka ), następnym razem mnie spotkało to samo. Wszyscy mieli taki ubaw, że aż się pobeczałam :cray2 :chair
Awatar użytkownika

leoncjo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 473
Rejestracja: 15 paź 2011, o 21:14
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Re: Magle

#4

Post autor: leoncjo »

Jadzia pisze:Chadzałam z mamą :mimi
Kiedyś Magdzie tam się włosy naelektryzowały i wszyscy mieli bekę (kompletnie stanęły jej dęba :beka ), następnym razem mnie spotkało to samo. Wszyscy mieli taki ubaw, że aż się pobeczałam :cray2 :chair
Poka foty. :P


Był jeszcze magiel na Kozen. Właściwie nie na Kozen, na Nowotki ;) , ale... chodziło się kiedyś.
Awatar użytkownika

Łukasz
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 314
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:46
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Kontakt:

Re: Magle

#5

Post autor: Łukasz »

kolejne magle były na Kościuszki i Okrzei (po schodkach w dół na przeciwko siłowni).
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Magle

#6

Post autor: LukaszB »

Łukasz pisze:kolejne magle były na Kościuszki i Okrzei (po schodkach w dół na przeciwko siłowni).
Na Kościuszki tam gdzie teraz sklep spożywczy?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Magle

#7

Post autor: zunia »

Niespokojna66, przywołałaś wspomnienia...Pranie to był rytuał. Według grafiku wywieszonego na korytarzu kamienicy pobierało się klucze do pralni, mieszczącej się w pomieszczeniu od strony podwórka (tak było u nas).Potem pranie, gotowanie "białego" w wielkim kotle, krochmalenie i suszenie wypranych rzeczy na strychu.Wysuszone pościele, prześcieradła i obrusy trzeba było wyciągnąć za rogi. Mama składała wyprane rzeczy w stosik, wszystko zawijała w maglownik i w dużym koszu zanosiłyśmy do magla na Sobieskiego. Tam mama nawijała bieliznę na wałki tak, aby jedno prześcieradło za drugie zachodziło, a mniejsze kawałki między prześcieradłami, by całość nie rozpadała się podczas maglowania. Wsuwało się ten walec do maszyny i kręciło kołem nawet kilka razy w jedną i drugą stronę. Wymaglowana pościel była sztywna,gładka wręcz śliska.
A potem nastały maglownice z Predom Metrixu, do tej pory taką mam, choć już nie używam :)
Załączniki
magiel.jpg
http://polska-peerelu.blog.onet.pl/Jak-to-w-maglu-bywalo,2,ID346805534,n
magiel.jpg (134.83 KiB) Przejrzano 2147 razy
http://polska-peerelu.blog.onet.pl/Jak-to-w-maglu-bywalo,2,ID346805534,n
http://polska-peerelu.blog.onet.pl/Jak-to-w-maglu-bywalo,2,ID346805534,n
magiel.jpg (134.83 KiB) Przejrzano 2147 razy
maglownica Predom.jpg
maglownica Predom.jpg (112.03 KiB) Przejrzano 2147 razy
maglownica Predom.jpg
maglownica Predom.jpg (112.03 KiB) Przejrzano 2147 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Magle

#8

Post autor: niespokojna66 »

LukaszB pisze:
Łukasz pisze:kolejne magle były na Kościuszki i Okrzei (po schodkach w dół na przeciwko siłowni).
Na Kościuszki tam gdzie teraz sklep spożywczy?
napisałam przecież,że był na KOściuszki :lol: , obok biur adwokackich :)
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

magdaw
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 348
Rejestracja: 7 lis 2011, o 13:37
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Magle

#9

Post autor: magdaw »

Jadzia pisze:
niespokojna66 pisze:Wiem,że dzisiaj rzadko kto zna i pamięta zapach świeżo wykrochmalonej i wymaglowanej pościeli.
Ja pamiętam i uwielbiałam taką :yahoo (mało kto chyba lubi taką pościel :facepalm ). Magiel był jeszcze na ul. Bema. Chadzałam z mamą :mimi
Kiedyś Magdzie tam się włosy naelektryzowały i wszyscy mieli bekę (kompletnie stanęły jej dęba :beka ), następnym razem mnie spotkało to samo. Wszyscy mieli taki ubaw, że aż się pobeczałam :cray2 :chair

Magiel na Bema pamiętam jak najbardziej. Pamietam tez jak babcia krochmaliła posciel. uwielbiałam taką świeża, pachnącą pościel.

Ale Jadzia, włosów stojących z tego powodu dęba ni chu chu nie pamiętam :nea

AnnaK
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 83
Rejestracja: 26 mar 2011, o 15:19
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Magle

#10

Post autor: AnnaK »

niespokojna66 pisze:
LukaszB pisze:
Łukasz pisze:kolejne magle były na Kościuszki i Okrzei (po schodkach w dół na przeciwko siłowni).
Na Kościuszki tam gdzie teraz sklep spożywczy?
napisałam przecież,że był na KOściuszki :lol: , obok biur adwokackich :)
Na Kościuszki w tym miejscu była gorąca magiel nazywana ,,Heissmagiel,,.Prowadziła ją chyba Pani Kwiatkowska.Wygląd i sposób bycia miała jak przysłowiowa pani maglarkowa.
ODPOWIEDZ