Tczewskie absurdy

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie absurdy

#271

Post autor: zet48 »

Jeśli chodzi o nazwę całego osiedla i ulic to może Tczew nie chciał być gorszy od niektórych miast w Polsce. Wszak takie osiedla mają też Poznań, Kołobrzeg, Jarocin i Kwidzyn oraz pobliski Pruszcz Gdański.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Niesia
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 449
Rejestracja: 15 paź 2011, o 21:23
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie absurdy

#272

Post autor: Niesia »

Dla mnie absurdalnym swojego czasu było nadanie ulic "drzewowych" ulicom na Suchostrzygach. Nijak miały się do tego ul. Wierzbowa na Zatorzu i ul. Lipowa na Starym Mieście. Niejednokrotnie spotykałam się z sytuacją, że gdy podawałam, że mieszkam na Wierzbowej, to ludzie reagowali "aaaaaa, to na Suchostrzygach". Nawet taksówkarze. :facepalm
"Na świecie nie ma nic piękniejszego od pobudzania ludzi do śmiechu."

Achard Marcel (1899-1974)
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie absurdy

#273

Post autor: LukaszB »

Radość z poprawnej nazwy osiedla nie łagodzi zażenowania z nazwy ulicy Christina Andersena. :facepalm :facepalm :facepalm
Chciałoby się powiedzieć za filmowym Brunerem Aba Hans ........
Obrazek
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie absurdy

#274

Post autor: niespokojna66 »

W Tczewie absurd goni absurd, najpierw przeniesiono Biuro Obsługi (dystrybucja gazu)z Kołłątaja do Gdańska (ponieważ nikt nie protestował :o ), teraz to samo planuje się zrobić z BOK (dystrybucja energii) przy ulicy Nowej...
http://www.tcz.pl/index.php?p=1,62,0,tc ... t1n9fStZDc
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie absurdy

#275

Post autor: Jadzia »

Myślę, że to akurat nie są tczewskie absurdy. Te firmy rządzą się swoimi prawami ;)
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie absurdy

#276

Post autor: LukaszB »

Ktoś tu nie znał historii naszego miasta i dzięki temu mamy pl św Grzegorza
Uchwała Rady Miejskiej w Tczewie z dnia 12 listopada 1990 r.

Przywrócenie dawnych nazw ul. Dominikańskiej i Pl. św. Grzegorza uwarunkowane jest tradycją lokalną, bowiem nazwy te funkcjonowały w dziejach miasta od XVIII stulecia jako określenia umowne, potem - w XIX wieku - w formie oficjalnej. Zmienione zostały po 1945 roku celowo, z zamiarem
wytarcia ze świadomości tczewian nazewniczej symboliki kościelnej, związanej z obecnością VI tej części miasta klasztoru dominikanów. Powrót tych nazw na dawne miejsce spełni wymogi tradycji miasta i parafii.

Przewodniczącym Rady Miasta był wtedy historyk...
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie absurdy

#277

Post autor: zet48 »

To pewnie przez złe tłumaczenie (przez skojarzenie). St. Georgen Platz przetłumaczono jako świętego Grzegorza, zamiast poprawnie świętego Jerzego.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie absurdy

#278

Post autor: LukaszB »

zet48 pisze:To pewnie przez złe tłumaczenie (przez skojarzenie). St. Georgen Platz przetłumaczono jako świętego Grzegorza, zamiast poprawnie świętego Jerzego.
Tak było przed wojną, natomiast po upadku komuny chyba postanowiono odnieść się do tradycji przedwojennej chociaż całe uzasadnienie nie jest niestety prawdziwe.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie absurdy

#279

Post autor: zet48 »

Nie wiedziałem do którego tematu wo wrzucić więc daję to tu.
Ktoś wie dlaczego zdemontowano wystawę "Tczew dawniej i dziś" z alejki przy bulwarze nad Wisłą? Przechodziłem tamtędy i tablic już nie było.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie absurdy

#280

Post autor: zielu »

Zdjęcie ilustrujące tekst mnie rozwaliło (błędy rzeczowe też...)... - http://www.polskaniezwykla.pl/web/place ... ronne.html ;)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
ODPOWIEDZ