Kościół św. Józefa

Awatar użytkownika

Łukasz
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 314
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:46
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#31

Post autor: Łukasz »

jak dla mnie to głupota, wręcz kretynizmz tą decyzją o zamalowaniu.Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda się odtworzyć dawne malowidła.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#32

Post autor: be-good »

Kojarzymy wszyscy freski od św. Józefa pokazujące procesję z fary do nowego kościoła?
Zet na innym forum podał to zdjęcie przejścia przez poprzedni wiadukt na Mostowej:
http://www.marienburg.pl/viewtopic.php? ... c&start=50" onclick="window.open(this.href);return false;
To podobieństwo czy TO SAMO WYDARZENIE?
Załączniki
1.jpg
1.jpg (236.02 KiB) Przejrzano 1073 razy
1.jpg
1.jpg (236.02 KiB) Przejrzano 1073 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#33

Post autor: zet48 »

Mowa o tych malowidłach?
Załączniki
gg.jpg
gg.jpg (136.57 KiB) Przejrzano 1072 razy
gg.jpg
gg.jpg (136.57 KiB) Przejrzano 1072 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#34

Post autor: be-good »

Tak, tam na freskach są niejako dwie procesje Z i DO fary. Łączące symbolicznie te dwie parafie (Matkę i Córkę).
Wg Ciebie zdjęcie na wiadukcie to późne lata 20te; o ile wiem parafia na Nowym Mieście już wtedy istniała (od czasów pruskich - salki na Gdańskiej)?
NIC NICZEGO NIE WYKLUCZA - pytanie - co to za procesja?
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#35

Post autor: zet48 »

Pod koniec 1915 roku z parafii staromiejskiej wydzielono liczący około 4000 osób obwód duszpasterski dla osiedla Nowe Miasto. Miejscem spotkań był powstały w 1909 r. Dom Św. Józefa. Budynek dopiero w 1916 roku został zakupiony przez powstającą parafię i przez pięć kolejnych lat przebudowywano go na tymczasowy kościół. Więc masz rację ze parafia już istniała ale jeśli chodzi o "procesje" ze zdjęcia to jest to pierwszy publiczny występ Kolejowej Orkiestry Dętej z roku 1928 ...jak słyszałem pochód rozpoczął się z osiedla kolejarzy "Zatorze".
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#36

Post autor: be-good »

zet48 pisze:Pod koniec 1915 roku z parafii staromiejskiej wydzielono liczący około 4000 osób obwód duszpasterski dla osiedla Nowe Miasto. Miejscem spotkań był powstały w 1909 r. Dom Św. Józefa. Budynek dopiero w 1916 roku został zakupiony przez powstającą parafię i przez pięć kolejnych lat przebudowywano go na tymczasowy kościół. Więc masz rację ze parafia już istniała ale jeśli chodzi o "procesje" ze zdjęcia to jest to pierwszy publiczny występ Kolejowej Orkiestry Dętej z roku 1928 ...jak słyszałem pochód rozpoczął się z osiedla kolejarzy "Zatorze".
Na moje omylne oko - SZUKAMY = NIE BŁĄDZIMY :) - ta procesja / pochód zawija od strony Starego Miasta?
A te freski z procesjami od dziecka mnie intrygowały - to musiało (?) być odniesienie do rzeczywistych wydarzeń...
Załączniki
1.jpg
1.jpg (246.86 KiB) Przejrzano 1064 razy
1.jpg
1.jpg (246.86 KiB) Przejrzano 1064 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#37

Post autor: zet48 »

Be-good mi się wydaję ze pochód orkiestry zmierza w stronę ulicy Gdańskiej a wyruszył z osiedla Zatorze.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2412
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#38

Post autor: zielu »

be-good pisze:A te freski z procesjami od dziecka mnie intrygowały - to musiało (?) być odniesienie do rzeczywistych wydarzeń...
Wg mnie polichromia na łuku nad prezbiterium to tylko alegoria. Jak sam wcześniej zauważyłeś - symboliczne powiązanie obu tczewskich parafii...
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#39

Post autor: Michał »

Łukasz pisze:jak dla mnie to głupota, wręcz kretynizmz tą decyzją o zamalowaniu.Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda się odtworzyć dawne malowidła.
Echhh. Ja bym tak nie rzucał słów na wiatr. Ksiądz Dunajski obejmował parafię, jak konczyłem chodzić do SP 3, więc to moja "rejonowa" parafia. Dlatego sprawę znam z autopsji. Już to kiedyś pisałem, owe malowidła, to nie były ani arcydzieła, ani nawet "orginały budowniczych". Powstawały one przez prawie 40 lat i prezentowały baaaaaaaardzo różny poziom artystyczny. Co gorsza były robione dość kiepskimi materiałami i już w czasach księdza Racławskiego dosłownie się sypały.

Zamalowywanie ściany nad ołtarzem zaczęło się zresztą na długo przed połową lat osiemdziesiątych (gdzie sięgam pamięcią), bo znane mi z zdjęć freski z lat 60-tych już wówczas były zamalowane, a tynk na tej ścianie przedstawiał obraz nędzy i rozpaczy (ciągłe zacieki), co świadczy, że zrobiono to co najmniej kilka lat wcześniej.

Powiem szczerze ten kościół sprzed przemalowania, dla mnie (zwłaszcza o kresie tzw. komunijnym) robił dość ponure wrażenie i w sumie mnie nie dziwi dość dobre przyjęcie propozycji księdza Dunajskiego przez parafian. Tym bardziej, że jak pamiętam, to sensownie tłumaczył (nie wiem na ile miał na to "papiery"), że ta pstrokacizna zaburzyła pierwotną kubistyczną koncepcję projektantów kościoła, i zamalowując część z nich zdecydowanie poprawił estetykę wnętrza.

Wiem, że na czarno-białych zdjęciach fajnie te malunki wyglądały, ale jak wspomnę tego łabędzia nad ołtarzem z odpadajacym mokrym tynkiem i wieloma przebarwieniami, czy gołe cegły nad niektórymi filarami po odpadniętym tynku, to ja osobiście uważam, że kościól zyskał na tym remoncie.


Choć nie wykluczone, że to też kwestia materiałów jakich używano wcześniej i ówczesnych mozliwości parafii.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Kościół św. Józefa

#40

Post autor: zet48 »

Plan Kościoła św. Józefa wg inżyniera Cybichowskiego.
Załączniki
jozef.jpg
jozef.jpg (119.61 KiB) Przejrzano 1140 razy
jozef.jpg
jozef.jpg (119.61 KiB) Przejrzano 1140 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
ODPOWIEDZ