metalowa tabliczka schloßstraße 19 Dirschau

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

Autor Tematu
Daniels
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 2
Rejestracja: 16 wrz 2023, o 09:32
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Płeć:
Kontakt:

metalowa tabliczka schloßstraße 19 Dirschau

#1

Post autor: Daniels »

Wiecie może co to za tabliczka? Znalezione w piwnicy.
Załączniki
dir.PNG
Za ten post autor Daniels otrzymał podziękowanie:
Wałasz (18 wrz 2023, o 09:38)
Ocena: 12.5%

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 274
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 252 razy
Otrzymał podziękowań: 325 razy
Kontakt:

Re: metalowa tabliczka schloßstraße 19 Dirschau

#2

Post autor: Wałasz »

Trudna sprawa. Ta gwiazdka przy dacie i nazwisku sugeruje zapewne datę urodzenia i nazwisko panieńskie, czyli Maria Grabowski z d. Manikowski, ur. 26 grudnia 1874 r.
- rk - römisch-katolisch (rzymsko-katolickie)
- vw - verwitwet (owdowiała)
- DR - przypuszczam, że nie doktor (Dr) tylko Dritte Reich (obywatelka Trzeciej Rzeszy?)
- V3 to raczej nie o rodzaj broni chodzi - może 3 grupa folkslisty (Eingedeutsche), którzy otrzymywali warunkowe obywatelstwo niemieckie?
Co to "s.J." i "Pst" to nie mam pojęcia. Poniżej na dole też data 20 maj 1912 (42?) - urodzenia lub zameldowania. Jast i Schembien to jakieś nazwiska chyba, ale nie wiem jaki kontekst.
Zamkowa 19 to budynek (czy raczej grupa obiektów), w którym mieszkało wiele rodzin. Główny gmach wciąż istnieje - czy tam znaleziono tą tabliczkę? Akta nieruchomości są jeszcze w archiwum UM u p. Bodio. Może trzeba by sprawdzić teczki nr 1087 i 1088, czy te nazwiska się tam pojawiają, z tym że prędzej należy się spodziewać właścicieli domu, a nie lokatorów.
A przy okazji to w księdze adresowej z 1925 r. Maria Grabowska też się pojawia, ale pod Wąską 12.
Za ten post autor Wałasz otrzymał podziękowania (total 2):
Daniels (25 wrz 2023, o 19:05) • LukaszB (30 wrz 2023, o 07:31)
Ocena: 25%

Autor Tematu
Daniels
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 2
Rejestracja: 16 wrz 2023, o 09:32
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Płeć:
Kontakt:

Re: metalowa tabliczka schloßstraße 19 Dirschau

#3

Post autor: Daniels »

dziękuję za odpowiedź, tabliczka znaleziona tak jak pisałem w piwnicy ale nie na ulicy Zamkowej ale Armii Krajowej, kupiliśmy tu z żoną mieszkanie od starszego małżeństwa około 5 lat temu ale tabliczka znaleziona w dniu zamieszczenia mojego pierwszego postu. Niestety nie mamy kontaktu z byłymi właścicielami aby dowiedzieć się w jaki sposób stali się posiadaczami tabliczki: czy to był ktoś z rodziny, czy przez przypadek? wiem tylko że pan jakiś czas temu zmarł.
Ogólnie uważam to za ciekawy artefakt, nie często zdarza się mieć w rękach coś z tak odległych czasów, chociażby była to tylko metalowa tabliczka.

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 78 razy
Kontakt:

Re: metalowa tabliczka schloßstraße 19 Dirschau

#4

Post autor: mzk »

Za ten post autor mzk otrzymał podziękowania (total 2):
Wałasz (30 wrz 2023, o 08:48) • Daniels (3 paź 2023, o 12:52)
Ocena: 25%

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 78 razy
Kontakt:

Re: metalowa tabliczka schloßstraße 19 Dirschau

#5

Post autor: mzk »

Wałasz pisze: 18 wrz 2023, o 09:38 Trudna sprawa. Ta gwiazdka przy dacie i nazwisku sugeruje zapewne datę urodzenia i nazwisko panieńskie, czyli Maria Grabowski z d. Manikowski, ur. 26 grudnia 1874 r.
- rk - römisch-katolisch (rzymsko-katolickie)
- vw - verwitwet (owdowiała)
- DR - przypuszczam, że nie doktor (Dr) tylko Dritte Reich (obywatelka Trzeciej Rzeszy?)
- V3 to raczej nie o rodzaj broni chodzi - może 3 grupa folkslisty (Eingedeutsche), którzy otrzymywali warunkowe obywatelstwo niemieckie?
Co to "s.J." i "Pst" to nie mam pojęcia. Poniżej na dole też data 20 maj 1912 (42?) - urodzenia lub zameldowania. Jast i Schembien to jakieś nazwiska chyba, ale nie wiem jaki kontekst.
Zamkowa 19 to budynek (czy raczej grupa obiektów), w którym mieszkało wiele rodzin. Główny gmach wciąż istnieje - czy tam znaleziono tą tabliczkę? Akta nieruchomości są jeszcze w archiwum UM u p. Bodio. Może trzeba by sprawdzić teczki nr 1087 i 1088, czy te nazwiska się tam pojawiają, z tym że prędzej należy się spodziewać właścicieli domu, a nie lokatorów.
A przy okazji to w księdze adresowej z 1925 r. Maria Grabowska też się pojawia, ale pod Wąską 12.
DR - Deutsche Reich (urodzona na terenie Rzeszy Niemieckiej). Gdyby było "RD" , to oznaczałoby Reichs Deutsche - Niemiec.
V3 - mam wątliplowości. Niemcy zapisali by to volksliste DV III lub VD III. Lecz nie mogę wykluczyć.
Data u dołu, to najprawdopodobniej czas powstania - wprowadzenia danych,
Za ten post autor mzk otrzymał podziękowania (total 2):
LukaszB (30 wrz 2023, o 07:31) • Daniels (3 paź 2023, o 12:53)
Ocena: 25%
ODPOWIEDZ