Rejestr i archiwa "wypędzonych"

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

Autor Tematu
Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 232
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 197 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Kontakt:

Rejestr i archiwa "wypędzonych"

#1

Post autor: Wałasz »

Nie wiem, jakiego słowa lepiej tu użyć: wypędzony, wysiedlony, uciekinier czy uchodźca, zwłaszcza że w tym gronie byli porządni sąsiedzi, jak i bezwzględni słudzy reżimu nazistowskiego. Poza tym termin ten obejmuje, jak się okazuje, różne przypadki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyp%C4%99 ... iemieckie)
W każdym razie na portalu genealogicznym FamilySearch.org są zdigitalizowane karty byłych mieszkańców Prus Zachodnich zwane "Heimatortskartei Danzig-Westpreußen, 1939-1963" według miejsca zamieszkania na dzień 1 września 1939 r.: https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library Powstały one w ramach założonej w 1945 roku Kościelnej Służby Poszukiwań (wspólna inicjatywa Caritas i Diakonii), której głównym zadaniem było łączenie rodzin rozdzielonych przez ucieczkę i wypędzenie oraz wyjaśnianie losów zaginionych (https://de.wikipedia.org/wiki/Heimatortskartei).

Trzeba się zarejestrować na portalu, żeby uzyskać dostęp do mikrofilmów (ikonka po prawej). Jest tam m.in. miasto Tczew ("Dirschau Stadt, A-K", "Dirschau Stadt, L-Z") oraz inne miasta ("Mewe, Pelplin") i gminy z powiatu tczewskiego ("Dirschau, Kehrwalde - Pommey", "Raikau - Wolsche"). Karty osobowe ułożone są w kolejności alfabetycznej, z tym że nazwy miejscowości nie zawsze odpowiadają tym z okresu zaboru pruskiego, ale często zmienionym podczas okupacji, dlatego warto sprawdzić je na Territorial.de (np. czy Swaroschin to nie przypadkiem Paleskenhof):
http://www.territorial.de/dawp/dirschau/amtsbez.htm
http://www.territorial.de/dawp/dirschau/gem1908.htm
http://www.territorial.de/dawp/dirschau/gem1945.htm

Jeżeli jakaś miejscowość wchodziła w skład gminy, to sprawdza się kolejność alfabetyczną miejscowości według nazwy siedziby gminy/Gemeinde (de facto niemieckie "Gemeinde" bardziej odpowiadały naszym dzisiejszym sołectwom, a "Amtsbezirk" gminom). Przykładowo Knybawy nie znajdziemy pod "K", ale w "Baldau". Okupant włączył w czasie II wojny światowej Suchostrzygi (Lunau) do miasta Tczew, więc karty osobowe tak jak w przypadku Czyżykowa są w "Dirschau-Stadt". Trzeba przy tym zwrócić uwagę na kolejność alfabetyczną nazwisk, np. "Sch" są traktowane jak "Szw" a nie po "Sc".

I przy okazji, przeglądając Heimatortskartei równolegle warto zajrzeć na portal "Bundesarchive Invenio" (nota bene tam właśnie przechowywane są oryginały papierowe kat): https://invenio.bundesarchiv.de/invenio/main.xhtml
Nie trzeba się rejestrować tylko wybrać "Suchen ohne Anmeldung", a następnie "Namensuche" (Name - nazwisko, Vorname - Imię). Można wstępnie zweryfikować, czy dana osoba np. figuruje w archiwach NSDAP lub w grupach SS/SA bądź też dostała odszkodowanie dla wypędzonych. Niestety, niemal w każdej wsi/gminie było ich pełno.
Za ten post autor Wałasz otrzymał podziękowania (total 3):
zielu (18 lut 2022, o 13:04) • LukaszB (5 mar 2022, o 07:38) • mirza3 (19 cze 2022, o 12:44)
Ocena: 37.5%
ODPOWIEDZ