Sądownictwo na Ziemi Tczewskiej. Zarys historii 1258 – 2020

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2383
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 135 razy
Otrzymał podziękowań: 176 razy
Kontakt:

Sądownictwo na Ziemi Tczewskiej. Zarys historii 1258 – 2020

#1

Post autor: zielu »

Narcyzm do kwadratu :lol:

Z okazji otwarcia w dniu 25 września br. nowej siedziby Sądu Rejonowego w Tczewie ukazała się książka autorstwa Przemysława Zielińskiego pt. "Sądownictwo na Ziemi Tczewskiej. Zarys historii 1258 - 2020".

- Publikacja jest próbą przystępnego dla każdego odbiorcy, popularnonaukowego spojrzenia na dzieje tczewskiej Temidy - wyjaśnia autor książki. - Warto podkreślić, że sądownictwo w grodzie Sambora liczy sobie tyle samo lat, co miasto, ponieważ zgodnie z prawem lubeckim, na podstawie którego lokowano Tczew, pierwszym sądem była Rada Miejska, a sędziami jej radni.

Na kartach książki opisano prawne regulacje panujące w Tczewie zgodnie z zapisami kodeksów prawa lubeckiego i chełmińskiego. Jest też mowa o obowiązujących mieszczan przepisach wynikających z wilkierza miejskiego, a także przedstawienie instytucji kata miejskiego. Historii sądownictwa w okresie zaboru pruskiego i II Rzeczpospolitej towarzyszą opisy co ciekawszych procesów toczących się przed tczewskim sądem. Kilkukrotne przeprowadzki miejskiego wymiaru sprawiedliwości kończy przedstawienie okoliczności powstania nowej siedziby sądu przy Alei Zwycięstwa.

Atutem książki jest bogata warstwa graficzna, składająca się nie tylko z aktualnych fotografii, ale także ze zdjęć archiwalnych ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie oraz dokumentów pochodzących z Archiwum Państwowego w Gdańsku. Mecenasem wydania publikacji jest Sąd Rejonowy w Tczewie, a wydawcą Fundacja Oko-lice Kultury ze Zblewa. Wkrótce książka będzie dostępna w tczewskich księgarniach.
Załączniki
5f7272bda1c72_o.jpg
Za ten post autor zielu otrzymał podziękowania (total 3):
LukaszB (20 paź 2020, o 11:01) • Wałasz (21 paź 2020, o 08:48) • mirza3 (26 paź 2020, o 19:22)
Ocena: 37.5%
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
ODPOWIEDZ