Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

Bitwy, Umocnienia, Wojsko
Regulamin forum
1. Zamieszczamy posty dotyczące obszarów w promieniu 100km od Tczewa
2. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

Raknar
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 2
Rejestracja: 27 sie 2018, o 14:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#41

Post autor: Raknar »

Bardzo mnie temat zainteresował, zwłaszcza że za dziecka dużo razy w tamtych rejonach przejeżdżałem rowerem i biegałem.
Czy Pana zainteresowanie skupia się głównie do poznania historii czy do bardziej aktywnych rzeczy?
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#42

Post autor: LukaszB »

Raknar pisze: 28 sie 2018, o 06:53 Bardzo mnie temat zainteresował, zwłaszcza że za dziecka dużo razy w tamtych rejonach przejeżdżałem rowerem i biegałem.
Czy Pana zainteresowanie skupia się głównie do poznania historii czy do bardziej aktywnych rzeczy?

Najbardziej aktywne w tym temacie jest stowarzyszenie KOP, które już wkrótce wyruszy w teren :) Skontaktuj się z @mig21 on wie najwięcej o harmonogramie działań.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#43

Post autor: zielu »

Tymczasem na "Gedanarium" (taka fajna stronka na FB) wpis z dziennika Ulryka Werduma z 1670 r., nawiązujący do bitwy wojsk królewskich ze zbuntowanymi gdańszczanami pod Tczewem w 1577 r.

"13 listopada nowego stylu, używanego w całej Polsce i Prusach, z Gdańska do Oruni, ćwierć mili. Jest to wieś z kościołem, leży za miastem i tuż przy gdańskim przedmieściu Szkocja. W Oruni stałem przez noc sam z pakunkiem, czekając na mego pana, który miał przybyć dopiero rano.
(...)
Pomiędzy Orunią a śliwinami jedzie się przez wieś Lubiszewo, przed której mostem polski król Stefan Batory dzielnie przetrzepał przed laty gdańszczan, tak że chłopi orząc, wyrzucają jeszcze z ziemi czaszki i kości poległych"

Za ten post autor zielu otrzymał podziękowania (total 2):
LukaszB (30 wrz 2020, o 21:54) • Jadzia (23 paź 2020, o 22:54)
Ocena: 25%
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Bitwy pod Tczewem w rejonie Rokitek i Lubiszewa

#44

Post autor: zielu »

Fajnie przygotowany materiał o bitwie morskiej pod Oliwą, w którym spory fragment poświęcono starciu pod Tczewem:
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Za ten post autor zielu otrzymał podziękowania (total 2):
Wałasz (27 sty 2022, o 11:28) • LukaszB (28 sty 2022, o 09:45)
Ocena: 25%
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
ODPOWIEDZ