Cmentarze żydowskie

Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#11

Post autor: zet48 »

...mniej więcej w jakim okresie, w jakich latach?
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 161
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 42 razy
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#12

Post autor: treviss »

...przed sprowadzeniem się Żydów do miasta w XIX wieku.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#13

Post autor: zet48 »

Tam były tylko pola więc to chyba niemożliwe ...nikt też nie wspomniał budując boisko czy okoliczne domy że trafił na ludzkie kości
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 161
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 42 razy
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#14

Post autor: treviss »

Informacje te usłyszałem od pewnego nauczyciela historii i nie wydaje mi się by rzucał niepotwierdzone informacje. Należy to zbadac dokładniej.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#15

Post autor: zet48 »

treviss pisze:Informacje te usłyszałem od pewnego nauczyciela historii i nie wydaje mi się by rzucał niepotwierdzone informacje. Należy to zbadac dokładniej.
Poproś nauczyciela o źródło informacji
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 161
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 42 razy
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#16

Post autor: treviss »

nie za bardzo mam z nim kontakt bo skończyłem liceum jakieś trzy lata temu.
Może ktoś uczęszcza do Curie to mógłby spytać profesora Adama S.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#17

Post autor: Jadzia »

Znalezione
"TCZEW
Żydzi przybywali do miasta przypuszczalnie już w drugiej połowie XV wieku. Jednakże, podobnie jak i w innych miastach pomorskich, nie mieli tu oni prawa stałego pobytu. Miejscem osiedlenia stał się położony blisko Tczewa folwark Czyżykowo. Folwark ten należał do biskupstwa włocławskiego. Żydzi mogli także osiąść w pobliskich wsiach będących po roku 1466 własnością starostów tczewskich oraz cystersów pelplińkich. Zezwolenie na pobyt w mieście uzyskała ludność żydowska dopiero w roku 1772. W latach osiemdziesiątych miała ona dom modlitwy połączony ze szkołą i nie istniejący już cmentarz; na jego miejscu jest teraz stadion sportowy. W roku 1835 gmina otrzymała synagogę, zbudowaną przy odchodzącej od rynku ulicy Podgórnej. Świątynię tę rozebrali naziści w roku 1939. Dziś na jej miejscu jest pusty plac używany jako parking.
    Oprócz cmentarza w Czyżykowie gmina tczewska miała jeszcze dwie inne nekropolie.
Jedna, założona w XIX wieku, znajduje się przy granicy miasta i wsi Bałdowo. Nekropolia ta ma kształt kurhanu o powierzchni 0,23 ha, porośniętego krzewami. Od północy i zachodu kurhan otacza rów. Z dawnego miejsca grzebalnego zachowały się tylko ślady rzędowo ułożonych grobów oraz dwie macewy.
    Druga nekropolia była przy zachodnim krańcu miasta, przy dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego. Założono ją być może w obecnym stuleciu, około roku 1925, gdy ludność żydowska wzrosła liczebnie wskutek przybycia do miasta Żydów z Łodzi. Według wersji ustnej mieszkańców Tczewa nekropolia ta nie była w ogóle używana. Do naszych czasów zachował się z cmentarza plac wielkości 0,30 ha z aleją kasztanową. Na jego obrzeżu zbudowano po roku 1945 stację CPN i Pogotowie Ratunkowe."
http://www.fodz.pl/PP/download/SYNAGOGI" onclick="window.open(this.href);return false; ... %83SKU.doc
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#18

Post autor: zet48 »

Więc może tu też chodzić o stadion na Czyżykowie czyli na ulicy Ceglarskiej
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#19

Post autor: Jadzia »

Tutaj inny link, potwierdzający: http://www.sztetl.org.pl/pl/article/tcz... t=1#dict_1
No, masz rację. Nie wiadomo o jaki stadion może chodzić. Skoro osiedlili się na Czyżykowie, to raczej ten na Ceglarskiej byłby bardziej "trafiony".


Oj, jednak chodzi o Bałdowską:
" ...i nie istniejący już cmentarz położony w pobliżu dzisiejszego stadionu sportowego przy ul. Bałdowskiej."
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#20

Post autor: zet48 »

Ja mam takie info

"Jak podaje „Encyclopedia of Jewish Life before and during the Holocaust”, żydowscy kupcy byli obecni Tczewie już w XV wieku, jednak zezwolenie na osiedlenie się w mieście otrzymali dopiero po 1772 roku. Podstawą utrzymania większości pierwszych tczewskich Żydów był handel zbożem i skórami. W 1835 roku w mieście powstała synagoga. W 1887 roku społeczność wyznawców judaizmu w Tczewie liczyła 515 osób, przy ogólnej liczbie około jedenastu tysięcy wszystkich mieszkańców. Przełom XIX i XX w. przyniósł masową emigrację ludności żydowskiej. Wielu Żydów opuściło swój rodzinny sztetl i wyjechało między innymi do Ameryki w poszukiwaniu lepszej przyszłości. W 1939 roku w mieście pozostało już tylko kilkanaście osób pochodzenia żydowskiego. Większość z nich została zgładzona przez nazistów w pierwszych dniach po wybuchu II wojny światowej.

Cmentarz gminy żydowskiej w Tczewie został założony przy ul. Bałdowskiej, pomiędzy miastem a wsią Bałdowo. Podobnie jak inne takie miejsca, nekropolia została zniszczona podczas II wojny światowej, a proces dewastacji trwał także w latach późniejszych. Znikały kamienne płyty, zdarzały się przypadki plądrowania grobów w poszukiwaniu kosztowności. W 1992 r. teren cmentarza został sprzedany właścicielowi firmy Sokpol, Stanisławowi Mazurkowi, zezwalając na wzniesienie w tym miejscu wytwórni koncentratów owocowych. Na wieść o tej transakcji cmentarz odwiedzili Żydzi z Trójmiasta. Poniżej zamieszczamy fragmenty listu, jaki jeden z nich przesłał do Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.: „Cmentarz to zarośnięty krzewami i drzewami pagórek, na którym znajduje się kilkadziesiąt (pod przysięgą!) macew w różnym stanie – stoją, leżą; całe, potrzaskane i połamane oraz szczątki. Jest to miejsce spotkań różnych elementów. Przewróciliśmy niektóre leżące płyty, które zachowały idealne napisy w języku hebrajskim (…) Na leżącej pod gruszą macewie dziewczyny odczytaliśmy datę urodzenia 1854 r. i datę śmierci 1872 r. Niektóre macewy stoją jak niedawno wmurowane, jedynie szczyty są odłamane. Niektóre groby są rozkopane”.

Dziś o cmentarzu żydowskich mieszkańców Tczewa przypomina lapidarium. W murze umieszczono fragmenty nagrobków oraz tablica z napisem w językach polskim i żydowskim: „Lev Hasharon. Tczew. Do czasu rozpoczęcia drugiej wojny światowej istniała w Tczewie gmina żydowska. Na tym wzgórzu w latach 1835 – 1939 znajdował się cmentarz gminy żydowskiej w Tczewie. Boże, ocal ich dusze”."
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
ODPOWIEDZ