Nagrobki

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Nagrobki

#1

Post autor: LukaszB »

Po małej przerwie wracam z kolejną zagadką. Proszę tradycyjnie o podanie ulicy i numeru domu w pobliżu.
Gdzie to jest?
Załączniki
nagrobek.jpg
nagrobek.jpg (201.17 KiB) Przejrzano 2069 razy
nagrobek.jpg
nagrobek.jpg (201.17 KiB) Przejrzano 2069 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#2

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:
be-good pisze:To jest gdzieś w okolicy ulicy Czyżykowskiej?
Ojciec opowiadał mi o wykładaniu chodnika przez niemądrych ludzi (żydowskimi?) płytami nagrobkowymi w tamtym rejonie...
Ciepło tylko proszę o dokładniejszą lokalizację bo okolice Czyzykowskiej to ładny kawałek miasta
Pewnie źle kojarzę, ale to chyba gdzieś pomiędzy żółtym narożnym domem przy schodkach do Nadbrzeżnej a "schodkami donikąd" opisywanymi onegdaj przez Jadzię :scratch
viewtopic.php?f=22&t=247&hilit=schody&start=10
Uwaga retoryczna, nie do Ciebie ŁukaszB
-Pytanie nie powinno brzmieć gdzie, a DLACZEGO coś takiego można zobaczyć w cywilizowanym mieście :nea
[zaakceptowany][/zaakceptowany]
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#3

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:
LukaszB pisze:
be-good pisze:To jest gdzieś w okolicy ulicy Czyżykowskiej?
Ojciec opowiadał mi o wykładaniu chodnika przez niemądrych ludzi (żydowskimi?) płytami nagrobkowymi w tamtym rejonie...
Ciepło tylko proszę o dokładniejszą lokalizację bo okolice Czyzykowskiej to ładny kawałek miasta
Pewnie źle kojarzę, ale to chyba gdzieś pomiędzy żółtym narożnym domem przy schodkach do Nadbrzeżnej a "schodkami donikąd" opisywanymi onegdaj przez Jadzię :scratch
viewtopic.php?f=22&t=247&hilit=schody&start=10
Uwaga retoryczna, nie do Ciebie ŁukaszB
-Pytanie nie powinno brzmieć gdzie, a DLACZEGO coś takiego można zobaczyć w cywilizowanym mieście :nea
Jesteś coraz bliżej dobrej odpowiedzi, ponieważ fragment mojej zagadki jest jednym z (niestety) kilkunastu szczątków nagrobków na tym obszarze. Dla mnie jest to przejaw skrajnego barbarzyństwa i my forumowicze musimy coś z tym zrobić. Nie dość, że w Tczewie ludzie łażą i psy .... na terenach byłych cmentarzy (ewangielickiego, na Ściegiennego) gdzie wciąż są szczątki ludzkie to jeszcze nagrobki są wykorzystane jako materiał budowlany. Słyszałem o nagrobkach pod asfaltem ulicy Chopina, w piwnicy domu na Kościuszki i zacząłem sobie zadawać pytanie czy my ludzie należący przecież do cywilizacji łacińskiej(lub europejskiej jak kto woli) mamy siedzieć cicho i nic z tym nie robić?
Załączniki
groby.jpg
groby.jpg (273.42 KiB) Przejrzano 2267 razy
groby.jpg
groby.jpg (273.42 KiB) Przejrzano 2267 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Nagrobki

#4

Post autor: zet48 »

Powiem krótko
Zdobyć pozwolenie od władz miasta na wykopanie (lub ewentualne zastąpienie czymś innym) znalezionych fragmentów nagrobków, przekazać je gminie żydowskiej w celu "sklejenia" z nich pomnika. Ów pomnik postawić za stacją paliw na ul. Wojska Polskiego ...w miejscu gdzie dawniej był cmentarz żydowski.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#5

Post autor: LukaszB »

zet48 pisze:Powiem krótko
Zdobyć pozwolenie od władz miasta na wykopanie (lub ewentualne zastąpienie czymś innym) znalezionych fragmentów nagrobków, przekazać je gminie żydowskiej w celu "sklejenia" z nich pomnika. Ów pomnik postawić za stacją paliw na ul. Wojska Polskiego ...w miejscu gdzie dawniej był cmentarz żydowski.
To zamierzamy zrobić. Fragmenty nagrobków o których mówię są ewangielickie wiec mamy zamiar stworzyć z nich pomnik upamiętniający cmentarz ewangielicki. Przecież on istniał ponad 300 lat! Musimy też odnaleźć owe nagrobki z piwnicy na Kościuszki (asfaltu na Chopina raczej nie zerwiemy).
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#6

Post autor: be-good »

Nie podważam - tylko pytam
-skąd Twoje założenie, że te odłamki nagrobków przy Czyżykowskiej 14 są z ewangelickiego cmentarza?
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#7

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:Nie podważam - tylko pytam
-skąd Twoje założenie, że te odłamki nagrobków przy Czyżykowskiej 14 są z ewangelickiego cmentarza?
Ponieważ nie zauważyłem fragmentu z literami hebrajskimi. Całkiem możliwe, ze gdzieś tam są także fragmenty macew ale wymaga to dokładnego zbadania terenu. Jeżeli możesz uzyskać informacje o innych podobnych miejscach będę bardzo wdzięczny
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#8

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:Ponieważ nie zauważyłem fragmentu z literami hebrajskimi. Całkiem możliwe, ze gdzieś tam są także fragmenty macew ale wymaga to dokładnego zbadania terenu. Jeżeli możesz uzyskać informacje o innych podobnych miejscach będę bardzo wdzięczny
W tym kawałku płyty mamy bardzo mało, widoczne są tylko dwa fragmenty niemieckich słów ruh(e)t i ...lieben.
I zaznaczony przeze mnie fragment bez jasnego wyjaśnienia w naszym alfabecie. (Może jestem mało domyślny :scratch )

Po drugiej wojnie wyrządzono wiele niesprawiedliwości tczewskim Niemcom i ewangelikom, ale trudno mi sobie wyobrazić nawet cichą aprobatę powojennych władz dla rozbijania ewangelickich nagrobków dla utwardzenia ziemi na posesji.

200 metrów od Czyżykowskiej 14 był cmentarz baptystów - może to fragmenty ze zniszczonych tam nagrobków? Ignorancja ludzi w tym temacie była i jest wielka - znam osoby mieszkające tam przed wojną, przypominające sobie żydowski cmentarz obok boiska harcerskiego (sic!) ...
Załączniki
RuhtLieben.jpg
RuhtLieben.jpg (466.06 KiB) Przejrzano 2242 razy
RuhtLieben.jpg
RuhtLieben.jpg (466.06 KiB) Przejrzano 2242 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#9

Post autor: LukaszB »

Na stronie Iwo Dylkiewicza znalazłem kolejne bulwersujące wykorzystanie dla nagrobków. Czy ktoś wie gdzie to może być?
Załączniki
(151).JPG
(151).JPG (147.36 KiB) Przejrzano 2213 razy
(151).JPG
(151).JPG (147.36 KiB) Przejrzano 2213 razy
(3).JPG
(3).JPG (155.56 KiB) Przejrzano 2213 razy
(3).JPG
(3).JPG (155.56 KiB) Przejrzano 2213 razy
(2).JPG
(2).JPG (212.85 KiB) Przejrzano 2213 razy
(2).JPG
(2).JPG (212.85 KiB) Przejrzano 2213 razy
(1).JPG
(1).JPG (108.76 KiB) Przejrzano 2213 razy
(1).JPG
(1).JPG (108.76 KiB) Przejrzano 2213 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#10

Post autor: be-good »

Straszne...
Najgorsze jest to, że umieszczanie płyt "napisem na górze" ma cechy prowokującego poczucia bezkarności...
Skontaktuj się z p. Dylkiewiczem - jestem pewien, że nie odmówi pomocy w zlokalizowaniu tych miejsc, ja ich nie rozpoznaję.
ODPOWIEDZ