Nagrobki

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Nagrobki

#11

Post autor: zet48 »

3 września 2009 roku cierpiąc na bezsenność zabrałem statyw i aparat i wybrałem się na nocny spacer ulicami miasta. Około godziny 02:30 w Parku Kopernika natknąłem się na taki widok.
Załączniki
SDC14240.jpg
SDC14240.jpg (448.46 KiB) Przejrzano 1079 razy
SDC14240.jpg
SDC14240.jpg (448.46 KiB) Przejrzano 1079 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#12

Post autor: be-good »

Prawie na pewno to nagrobki protestanckie. No i tutaj wielkie podobieństwo, powiedziałbym jeden wykonawca...
Nazwisko Kieke jest fryzyjskie / północnoniemieckie / holenderskie - stąd małe prawdopodobieństwo pochodzenia nagrobków z cmentarza katolickiego lub kirkutu.
Załączniki
OOOOOO.JPG
OOOOOO.JPG (184.57 KiB) Przejrzano 1072 razy
OOOOOO.JPG
OOOOOO.JPG (184.57 KiB) Przejrzano 1072 razy
Ostatnio zmieniony 28 cze 2011, o 22:38 przez be-good, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Nagrobki

#13

Post autor: zet48 »

Gdy zobaczyłem te nagrobki po wykonaniu zdjęć zgłosiłem to na policji ...Przyjechali, zrobili zdjęcia i zabrali płyty do samochodu. Mnie również poprosili abym z nimi pojechał. Na komendzie spisali zeznania i poprosili o pokazanie zdjęć z aparatu (chcieli upewnić się że to nie ja ukradłem to z pobliskiego ewangelickiego cmentarza ...pokazałem im zdjęcia razem z datami i dokładnymi godzinami ich wykonania). Po spisaniu zeznań poprosili mnie o usunięcie zdjęć nagrobków z aparatu, zrobiłem co chcieli ...w domu zaś z pomocą programu do odzyskiwanie utraconych danych odzyskałem zrobione w nocy zdjęcia. Dwa tygodnie później dostałem pismo o umorzeniu śledztwa z braku dowodów ...co stało się z nagrobkami nie wiem.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 689 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#14

Post autor: LukaszB »

Poszukuję informacji na temat miejsca, gdzie można zobaczyć płyty nagrobne sfotografowane przez Iwo Dylkiewicza. Dla forumowicza , który wskaże jedną z lokalizacji przeznaczam nagrodę w wysokości 2500 DT. Można, podając dwie lokalizacje zdobyć 5000DT!.
Pierwsza lokalizacja
(151).JPG
(151).JPG (147.36 KiB) Przejrzano 1107 razy
(151).JPG
(151).JPG (147.36 KiB) Przejrzano 1107 razy
(2).JPG
(2).JPG (212.85 KiB) Przejrzano 1107 razy
(2).JPG
(2).JPG (212.85 KiB) Przejrzano 1107 razy
Tablice z grobów dawnego cmentarza protestanckiego trafiły do piwnicy jednego z domów w centrum miasta.JPG
Tablice z grobów dawnego cmentarza protestanckiego trafiły do piwnicy jednego z domów w centrum miasta.JPG (108.76 KiB) Przejrzano 1107 razy
Tablice z grobów dawnego cmentarza protestanckiego trafiły do piwnicy jednego z domów w centrum miasta.JPG
Tablice z grobów dawnego cmentarza protestanckiego trafiły do piwnicy jednego z domów w centrum miasta.JPG (108.76 KiB) Przejrzano 1107 razy
Druga lokalizacja:
Załączniki
Kilka mniejszych tablic z dawnego cmentarza ewangelickiego znalazło się na podwórzu.JPG
Kilka mniejszych tablic z dawnego cmentarza ewangelickiego znalazło się na podwórzu.JPG (155.56 KiB) Przejrzano 1107 razy
Kilka mniejszych tablic z dawnego cmentarza ewangelickiego znalazło się na podwórzu.JPG
Kilka mniejszych tablic z dawnego cmentarza ewangelickiego znalazło się na podwórzu.JPG (155.56 KiB) Przejrzano 1107 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 689 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#15

Post autor: LukaszB »

Okazało się, że najłatwiej skontaktować się z Panem Dylkiewiczem z ... Niemiec! Miejsce zostało odnalezion a 5000 DT wraz z wielkimi podziękowaniami wędruje do Ramzesa :dzieki
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 689 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#16

Post autor: LukaszB »

Dzięki Ramsesowi :dzieki odnaleźliśmy miejsce gdzie znajdują sie nagrobki ze zdjęć Iwo Dylkiewicza. Jest tam ich więcej w mniejszych lub większych fragmentach
Załączniki
nagrobki 2.jpg
nagrobki 2.jpg (310.92 KiB) Przejrzano 1010 razy
nagrobki 2.jpg
nagrobki 2.jpg (310.92 KiB) Przejrzano 1010 razy
nagrobki 1.jpg
nagrobki 1.jpg (281.85 KiB) Przejrzano 1010 razy
nagrobki 1.jpg
nagrobki 1.jpg (281.85 KiB) Przejrzano 1010 razy
nagrobki.jpg
nagrobki.jpg (249.68 KiB) Przejrzano 1010 razy
nagrobki.jpg
nagrobki.jpg (249.68 KiB) Przejrzano 1010 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#17

Post autor: be-good »

Wg mnie to też nagrobek:
Załączniki
nagrobki.jpg
nagrobki.jpg (283.52 KiB) Przejrzano 1005 razy
nagrobki.jpg
nagrobki.jpg (283.52 KiB) Przejrzano 1005 razy
Awatar użytkownika

Bulma
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 610
Rejestracja: 19 lip 2011, o 19:26
Lokalizacja: Dirschau/Landshut
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Nagrobki

#18

Post autor: Bulma »

Nie wiem, czy to tu powinnam podjąć ten wątek, mama nadzieję że mnie nie wyklniecie :) Czy ktoś z Was słyszał może o cmentarzu ewangelickim, który znajdował się ponoć w miejscu "ogrodu" obecnego hospcjum, a dawnego szpitala kolejowego? Wcześniej widziałam na stronce wzmiankę o kościele baptystów na rogu Sambora. Moja babcia, która mieszka na Nowej twierdzi, że słyszała kiedyś, że właśnie tam w ogrodzie składali oni ponoć swoich zmarłych. Nikt kogo pytałam tego nie potwierdził, więc chciałam spytać kogoś innego kto interesuje się dawnymi losami miasta ;)
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 689 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#19

Post autor: LukaszB »

Bulma pisze:Nie wiem, czy to tu powinnam podjąć ten wątek, mama nadzieję że mnie nie wyklniecie :) Czy ktoś z Was słyszał może o cmentarzu ewangelickim, który znajdował się ponoć w miejscu "ogrodu" obecnego hospcjum, a dawnego szpitala kolejowego? Wcześniej widziałam na stronce wzmiankę o kościele baptystów na rogu Sambora. Moja babcia, która mieszka na Nowej twierdzi, że słyszała kiedyś, że właśnie tam w ogrodzie składali oni ponoć swoich zmarłych. Nikt kogo pytałam tego nie potwierdził, więc chciałam spytać kogoś innego kto interesuje się dawnymi losami miasta ;)
Wydaje mi się mało prawdopodobne, bo w czasie, kiedy baptyści wybudowali kaplicę to w obecnym hospicjum mieścił się hotel. Baptyści mieli cmentarz na Czyżykowskiej choć już w międzywojniu przeszedł na własność miasta.


Wpadłem dzisiaj na cudzy rewir ;) przy Rybackiej 18 i zauważyłem balkon wyłożony dziwnymi błyszczącymi kafelkami !! Wierzę, ze są to współczesne fragmenty poprodukcyjne.... zdjęcie z kom. nie oddaje do końca ich wyglądu
Załączniki
kafelki.jpg
kafelki.jpg (313.48 KiB) Przejrzano 966 razy
kafelki.jpg
kafelki.jpg (313.48 KiB) Przejrzano 966 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 689 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nagrobki

#20

Post autor: LukaszB »

Kolejna miejska opowieść znalazła potwierdzenie! Na Chopina jest wymieniany asfalt i spod niego wyłoniły sie... fragmenty nagrobków!
chopina 1.jpg
chopina 1.jpg (185.01 KiB) Przejrzano 956 razy
chopina 1.jpg
chopina 1.jpg (185.01 KiB) Przejrzano 956 razy
chopina.jpg
chopina.jpg (157.39 KiB) Przejrzano 956 razy
chopina.jpg
chopina.jpg (157.39 KiB) Przejrzano 956 razy
Jutro po 10 idę przyjrzeć im się dokładniej
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ