O Gryfie Pomorskim z prof. A. Gąsiorowskim

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

O Gryfie Pomorskim z prof. A. Gąsiorowskim

#1

Post autor: LukaszB »

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie zaprasza wszystkich miłośników historii, zwłaszcza tej w wydaniu regionalnym, we wtorek, 12 czerwca 2018 roku, o godzinie 17:30, na połączony z promocją wykład prof. Andrzeja Gąsiorowskiego, badacza specjalizującego się w najnowszych dziejach Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii Pomorza, pracownika Uniwersytetu Gdańskiego oraz działu naukowego Państwowego Muzeum Stutthof, a także autora kilkuset opracowań historycznych, artykułów naukowych, recenzji, biogramów oraz scenariuszy wystaw. Prelekcja odbywać się będzie w ramach zainicjowanej w marcu br. kolejnej edycji projektu Czytelniczy Ekspres.

Burzliwe dzieje Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", specyfika pomorskiej konspiracji z lat 1939-1945, podejmowane działania niepodległościowe, tragiczne w skutkach losy członków organizacji, ich oddanie sprawie polskości Kociewia, Kaszub, Pomorza, wreszcie aresztowanie i osadzenie w KL Stutthof to zaledwie część spośród tematów, które poruszane będą podczas wtorkowego spotkania z historią regionu. Zapraszamy! Wstęp wolny!

Prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski jest absolwentem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego, na którym w roku 1979 uzyskał tytuł doktora, stopień naukowy doktora habilitowanego obronił w roku 2000 na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 2010.

Był przewodniczącym Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku. Obecnie jest członkiem Rady Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Gdańsku. Pełni funkcję dyrektora Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Ponadto zatrudniony jest w Gdańskiej Szkole Wyższej, Pomorskiej Wyższej Szkole Polityki Społecznej i Gospodarczej w Starogardzie Gdańskim, jak również w Muzeum Stutthof – Oddział [Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945)]

Jest współautorem monografii naukowych z zakresu konspiracyjnej historii regionu, wśród których na szczególną uwagę zasługują pozycje: Polska podziemna na Pomorzu w latach 1939-1945, Członkowie TOW "Gryf Pomorski" w KL Stutthof. Działalność – aresztowanie – obóz, a także Tajna Organizacja Wojskowa Gryf Pomorski.
Załączniki
plakat_gryf_pomorski_min.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ