Tczewski Panteon Katyński

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7968
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 628 razy
Otrzymał podziękowań: 544 razy
Płeć:
Kontakt:

Tczewski Panteon Katyński

#1

Post autor: LukaszB »

Z okazji 77. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski, Kociewski Kantor Edytorski – sekcja wydawnicza Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie przygotowała i wydała książkę pt. Tczewski Panteon Katyński. "Jeżeli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie", autorstwa Marcina Kłodzińskiego, pracownika tczewskiej książnicy, doktoranta Uniwersytetu Gdańskiego.

Z pracy dowiadujemy się, że liczba dotychczas znanych nam osób z ziemi tczewskiej, które poniosły śmierć w wyniku ludobójczych działań władz ZSRS, wynosi ponad sześćdziesiąt. Wcześniej, przed badaniami Marcina Kłodzińskiego, wskazywano na znacznie mniejszą liczbę ofiar z Tczewa i innych miejscowości powiatu tczewskiego. W trakcie pisania pracy udało się również zweryfikować niektóre nazwiska, które – jak się okazało błędnie – były wymieniane w różnego rodzaju pomorskich spisach ofiar katyńskich. Zaprezentowano również, często wcześniej nieznane, zdjęcia mieszkańców Tczewa i powiatu tczewskiego − ofiar zbrodni katyńskiej, udostępnione tczewskiej książnicy przez Muzeum Katyńskie w Warszawie. Okładkę do książki przygotował Stefan Kukowski.

Prezentowana publikacja jest owocem rozpoczętego w 2016 roku projektu realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie. Początek dały mu tczewskie władze miejskie, które zwróciły się do książnicy o sporządzenie listy, która stała się podstawą do napisania niniejszej pracy. Lista z nazwiskami została po raz pierwszy odczytana podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy Pomniku Ofiar Stalinizmu w dniu 13 kwietnia 2016 roku.

Praca ukazała się w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Tczewie, które sfinansowało druk. Książkę promowano podczas odsłonięcia Tczewskiego Panteonu Katyńskiego. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem czytelników, chcąc dotrzeć do jak największej ilości odbiorców, zwłaszcza młodzieży, praca została opublikowana w Internecie.

Wszystkich, którzy chcą zapoznać się z publikacją, zapraszamy do lektury, którą można rozpocząć klikając na link zamieszczony poniżej.:

http://mbp.tczew.pl/images/ilustracje/m ... iewski.pdf
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ