Szkoła Klementyny Barańskiej

Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Szkoła Klementyny Barańskiej

#1

Post autor: be-good »

Zdjęcie z przełomu lat 20tych i 30tych przedstawia tczewskie dzieci z (jak mi powiedziano) krótko istniejącej prywatnej szkoły pani Baranowskiej (lub Barańskiej). Przedstawienie, w którym dzieci brały udział zatytułowano "Żniwiarze"; conajmniej jedna z Pań na zdjęciu jeszcze żyje :)
Załączniki
Żniwiarze.JPG
Żniwiarze.JPG (389.95 KiB) Przejrzano 3876 razy
Żniwiarze.JPG
Żniwiarze.JPG (389.95 KiB) Przejrzano 3876 razy
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Szkoła Klementyny Barańskiej

#2

Post autor: zunia »

be-good pisze:Zdjęcie z przełomu lat 20tych i 30tych przedstawia tczewskie dzieci z (jak mi powiedziano) krótko istniejącej prywatnej szkoły pani Baranowskiej (lub Barańskiej). Przedstawienie, w którym dzieci brały udział zatytułowano "Żniwiarze"; co najmniej jedna z Pań na zdjęciu jeszcze żyje :)
O szkole Klementyny Barańskiej na ulicy Skarszewskiej / obecna Wojska Polskiego / przeczytać można we wspomnieniach Jadwigi Świtalskiej " Ze wspomnień tczewianki " w KMR nr 4 s. 30
.
"(...) Kiedy skończyłam siedem lat, rodzice zadecydowali, że pójdę do szkoły prywatnej, prowadzonej przez panią Klementynę Barańską.Szkoła mieściła się przy ulicy Skarszewskiej. Kiedyś podsłuchałam, rozmowę rodziców z pewną panią, która dowiedziawszy się, że mam zostać uczennicą tej właśnie szkoły, stwierdziła, że to niezbyt szczęśliwy wybór, ponieważ pani Barańska wbija okropnego „gwoździa do głowy". Nie wiedząc oczywiście, co znaczy takie powiedzenie w przenośni, z płaczem prosiłam rodziców, żeby mnie nie posyłali do szkoły, w której dzieciom wbija się gwoździe do głowy. Na nic się zdały lamenty, skończyłam cztery klasy u pani Barańskiej,która — jak się okazało — nie torturowała dzieci, ale wychowywała na dobrych, uczciwych ludzi i patriotów. Poziom jej ekskluzywnej szkoły był bardzo wysoki, a zasługi tej wielkiej nauczycielki i patriotki godne są wspomnienia (...)"

Również w "Historii Tczewa " wspomniano,że w 1928 r w sprawozdaniu władz miejskich wymieniono dwie powszechne szkoły prywatne niewielką / 16 uczniów / pani Barańskiej i szkołę niemiecką z 54 uczniami. W sprawozdaniu za rok 1937/1938 tych szkół już nie wymieniono.
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Szkoła Klementyny Barańskiej

#3

Post autor: zunia »

O szkole pani Klementyny Barańskiej pisałam w tym poście viewtopic.php?p=18019#p18019. Uzupełniam wiadomości dzięki be-goodowi :dzieki , który skierował mnie do p. Ludwika Kiedrowskiego. Okazało sie , że jego mama była uczennicą tej szkoły. Pan Kiedrowski uzyskał od niej następujące informacje. Szkoła mieściła się na parterze budynku przy ulicy Skarszewskiej - dzisiejsza Wojska Polskiego 27. Było to duże mieszkanie, z którego jeden większy pokój przystosowano do nauki dzieci. Jak powiedziała mama panu Kiedrowskiemu "Jedna ławka to był jedna klasa". Klasy były koedukacyjne. Jednym z jej uczniów jest Mieczysław hr. Ledóchowski (ur. 3.11.1920 r w Tczewie) syn hr.Antoniego Ledóchowskiego, który w Szkole Morskiej uczył astronomii i nawigacji.
Pani Kiedrowska dodała, że żyje jeszcze jedna uczennica tej szkoły - Barbara Miśkiewicz (to panieńskie nazwisko) .
Załączniki
szkola_Baranskiej.jpg
W tym budynku mieściła się szkoła Klementyny Barańskiej.
szkola_Baranskiej.jpg (174.18 KiB) Przejrzano 3907 razy
W tym budynku mieściła się szkoła Klementyny Barańskiej.
W tym budynku mieściła się szkoła Klementyny Barańskiej.
szkola_Baranskiej.jpg (174.18 KiB) Przejrzano 3907 razy
ODPOWIEDZ