Rzeźnictwo - czyli o mięsie

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4759
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 189 razy
Otrzymał podziękowań: 136 razy
Płeć:
Kontakt:

Rzeźnictwo - czyli o mięsie

#1

Post autor: be-good »

Spójrzmy na historię miasta "bykiem":
Gazeta Toruńska 23 lipca 1909.JPG
Gazeta Toruńska 23 lipca 1909.JPG (125.33 KiB) Przejrzano 1999 razy
Gazeta Toruńska 23 lipca 1909.JPG
Gazeta Toruńska 23 lipca 1909.JPG (125.33 KiB) Przejrzano 1999 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 288 razy
Płeć:
Kontakt:

Rzeźnictwo - czyli o mięsie

#2

Post autor: Jadzia »

Najstarsza wzmianka o tczewskich rzeźnikach pochodzi z 1351 r., kiedy to komtur gniewski sprzedając gniewskim rzeźnikom zakonne jatki, przyrzekł im prawa na równi z prawami tczewskich rzeźników.
1. Image (5).jpg
Skan poglądowy - R. Landowski
1. Image (5).jpg (168.23 KiB) Przejrzano 1922 razy
Skan poglądowy - R. Landowski
Skan poglądowy - R. Landowski
1. Image (5).jpg (168.23 KiB) Przejrzano 1922 razy
W roku 1570, w Tczewie odnotowano pięciu rzeźników. Natomiast już w pierwszej połowie XVII w. w mieście było sześciu mistrzów rzeźnickich, a ich aktywność na tyle wzrosła, że zaczęli oni zagrażać rzeźnikom gdańskim (przywileje cechowe posiadali m.in.: Krzysztof Schäffer w rynku, Andrzej Sprenberg z ul. Lipowej, Krzysztof Neudeck z obecnej ul. Okrzei, Jan Jungenickel z ul. Krótkiej). Pierwotnym źródłem zaopatrzenia w surowiec była hodowla uprawiana przez członków bractwa gburskiego (zrzeszenie to istniało już w XV w.). Dzięki odtworzonemu statutowi gburskiemu z 1579 r. wiemy, że wspólnie użytkowane tereny rolnicze znajdowały się za miastem – w pasie pomiędzy Górkami a Piotrowem. Część z tych terenów stanowiła ogrody i sady, co było głównym zapleczem owocowo-warzywnym tczewian. Pozostały areał przeznaczony był na łąki i pastwiska przez co służył hodowli. Członkowie bractwa wypasali na nich owce i bydło, które później wędrowało do tczewskich rzeźników.

Fach rzeźniczy rozwijał się dosyć prężnie. Zapotrzebowanie na bydło ubojowe rosło, a rzeźnicy starali się sprostać rosnącym wymaganiom zamożnych mieszczan. Podstawą była wołowina i baranina. Głównie przyrządzano mięso pieczone, ale na stołach nie brakowało także potraw duszonych i gotowanych. Pieczenie podawane były z sosami korzennymi przyprawionymi pieprzem, rozmarynem, szafranem i anyżem; niekiedy także imbirem lub gorczycą. Rzadziej podawano wieprzowinę, ptactwo czy dziczyznę, która zarezerwowana była dla najbogatszych obywateli.

Rzeźnicy chcąc sprostać tym wymaganiom, sprowadzali bydło z całego Pomorza, Mazowsza, a nawet z głębi Polski, gdyż lokalne hodowle nie zabezpieczały potrzeb. Bydło sprowadzali specjalni agenci, którzy skupowali odpowiednie sztuki, a następnie pędzili je do miasta. Zanim bydło trafiało pod nóż, na miejscu było jeszcze dopasane na nadwiślańskich łąkach. W tych latach z Mazowsza do Gdańska pędzono spore ilości bydła, a szlak ten przebiegał przez Tczew. Niekiedy zmęczeni agenci pozbywali się całego spędu zanim doprowadzili go do miejsca pierwotnego przeznaczenia. Często decydowały o tym wyższe ceny oferowane przez tczewskich rzeźników. Niekiedy powodowało to konflikty między naszym a gdańskim cechem rzeźniczym, który skarżył tczewian o skupywanie bydła przeznaczonego dla Gdańska. W odwecie, gdańscy rzeźnicy wykupywali nierogaciznę z okolic Tczewa.

Kryzys systemu cechowego (druga połowa XVIII wieku) dotknął również tczewską branżę rzeźnicką. Jednym z jego przejawów było pojawienie się instytucji „wolnego mistrza”, który nie był związany z korporacją rzemieślniczą. Mógł on za zgodą rady miejskiej uprawiać swój zawód bez przynależności do korporacji. Odmówiono mu jednak prawa do zatrudniania uczniów i czeladników oraz ściśle wyznaczano teren jego działalności. Władze cechowe podjęły działania mające na celu ograniczenie dostępu do praw mistrzowskich. Określono górną granicę liczby mistrzów oraz ustalono stałe podwyższanie progu finansowego. W 1740 r. kandydat na mistrza rzeźnickiego musiał wnieść opłatę w wysokości 100 florenów, natomiast w roku 1770 opłata ta wynosiła już 120 florenów. Uzyskanie praw mistrzowskich wiązały się z wydatkami, które stanowiły równowartość wynagrodzenia prawie za dwa lata pracy czeladnika. W zachowanej do dziś księdze cechowej w roku 1774 odnotowano 4 mistrzów, w 1780 r. 4 majstrów i 3 czeladników (cechmistrzem w tym czasie był Jacob Schwartz, który osiadł w Tczewie po przyłączeniu miasta do Prus; od 1819 r. prowadził swoją ławę przy ul. Podgórnej 3), w 1785 r. - 6, natomiast w latach 1788-1795 – 7 mistrzów. Do korporacji rzeźnickiej przyjmowano także mistrzów z innych miast, np. w 1774 r. z Nowego Stawu.

Cech do nauki zawodu przyjmował w zasadzie tylko synów mistrzów, którzy po rodzicach przejmowali warsztaty. Lista rzeźników tczewskich z końca lat czterdziestych XVIII wieku ograniczała się w zasadzie do niemiecko brzmiących nazwisk (z wyjątkiem Jana Jakuba Grzymała). Byli to: Landman, Chrystian Pohl z obecnej ul. Mickiewicza, Hill, Grzymała, Neukirch, Schwartz, Krödel z ul. Podgórnej, Postel, Jakub Meisel w rynku i Gersterd (pierwszy majster narodowości polskiej pojawia się dopiero w 1813 r., był nim Jan Choiński z Nowego). Pojawienie się Grzymały w szeregach cechu wiązało się z konfliktem zaistniałym na rynku rzeźniczym. Otóż w mieście, za zgodą magistratu, istnieli także rzeźnicy „uliczni”, którzy nie byli zrzeszenie w cechu i zajmowali się ubojem cudzego bydła. Ich zleceniodawcami byli mieszczanie posiadający własny inwentarz, bądź kupujący na targu żywe owce, świnie oraz krowy. Między cechem a rzeźnikami „ulicznymi” wybuchały stałe spory, gdyż ich działalność naruszała monopol cechowy. I tak, tczewski cech celem rozwiązania problemu „ulicznych” rzeźników, w 1786 r. przyjął w swe szeregi funkcjonującego w mieście „ulicznego” rzeźnika – Jana Jakuba Grzymała (członkowie jego rodziny byli rzeźnikami jeszcze w połowie XIX w.).

Skutki kryzysu gospodarczego odczuwalne były przez rzemieślników, w tym także przez rzeźników tczewskich. Z powodu trudnej sytuacji materialnej mistrzów, w latach 1779-1785 władze cechu zwolniły ich z przewidywanej przez statut korporacji opłaty kwartalnej. Na nadzwyczajnym zebraniu członków cechu w 1785 r., uchwalono, że każdy z mistrzów może dokonać jednorazowego uboju tylko dwóch wołów. Ustalono także kolejność uboju. Pierwszy rozpoczynał pracę Jakub Schwartz, a po nim kolejno: Daniel Schwartz, Dawid Ludwich, Marcin Grzimal, Albrecht Turziński, Johann Fryderyk Kellner. Kolejny rzeźnik mógł rozpocząć ubój, dopiero gdy jego poprzednik sprzedał całość mięsa.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 288 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rzeźnictwo - czyli o mięsie

#3

Post autor: Jadzia »

Najprawdopodobniej ubój zwierząt odbywał się w domach mistrzów rzeźnickich, gdyż nie stwierdzono istnienia w Tczewie rzeźni miejskiej. Natomiast sprzedaż do 1772 r. odbywała się pod ratuszem, gdzie znajdowały się ławy rzemieślników, m.in. także rzeźników. Gdy ok. 1785 r. magistrat odrestaurowując ratusz, nakazał zlikwidować owe ławy, sprzedaż towaru kontynuowana była w domach rzemieślników. Cech dysponował jatkami rzeźnickimi, których posiadanie było jednym z warunków uzyskania praw mistrzowskich. Za ich użytkowanie mistrz płacił roczny czynsz, który w latach sześćdziesiątych XVIII w. wynosił 3 floreny. Dla wypasu bydła przeznaczonego na rzeź, korporacja rzeźnicka korzystała za odpowiednią opłatą z pastwiska miejskiego oraz z pastwiska Bractwa Gburskiego.

W XVIII w. rzeźnictwo polegało przede wszystkim na uboju i rozdziale sztuki rzeźnej. Dla licznych i bogatych rodzin służba kupowała całe tusze na tygodniowe zaopatrzenie, szczególnie w porze zimowej. Mistrzowie rzeźniccy w swojej ofercie posiadali także kiełbasy i pasztety, jednak wyroby te należały do rzadkości. Dopiero XIX wiek wykształcił rzemiosło wędliniarskie. W tym czasie zmienił się wygląd wyposażenia warsztatu. Paszteciarstwo i wędliniarstwo znajdowało się przy ul. Krótkiej, prosperowało od 1848 r.

Po roku 1840 do Tczewa przywędrowały m.in. dwie żydowskie rodziny: Goetz i Eisenstaedt. Uprawiali oni rzeźnictwo koszerne, a w 1850 r. zostali przyjęci do cechu rzeźnickiego jako majstrowie. Innym rzeźnikiem, który w tym czasie zamieszkał w Tczewie (1844 r.) był Carl Friedrich Flittner. Jednak XIX wiek, to przede wszystkim powstanie rzeźni miejskiej (1893 r.), która zapoczątkowała powstanie wielu instytucji komunalnych. Zakład stanął przy ul. Kaszubskiej ówcześnie zwanej Mittelstrasse (Środkowa). Rzeźnia budowana była trzy lata pod kierunkiem Bartholomeusza z Giessen, kosztem 220.000 mk. Wraz z dużą chłodnią służyła całej okolicy. Według statutu zakładu, wszelkie bicie zwierząt w obrębie gminy mogło się odbywać tylko i wyłącznie w tejże rzeźni, gdzie lekarze przed i po uboju przeprowadzali obowiązkowe badania weterynaryjne. Pierwszy rok działalności zakładu, to ubicie ponad 10 tysięcy zwierząt rzeźnych, co na owe czasy było sporą liczbą (903 krowy, 1566 cieląt, 887 owiec i kóz, 7374 świń).

Pechowy rzeźnik:
2. Pielgrzym 1901 r..jpg
Notatka prasowa
2. Pielgrzym 1901 r..jpg (112.87 KiB) Przejrzano 1921 razy
Notatka prasowa
Notatka prasowa
2. Pielgrzym 1901 r..jpg (112.87 KiB) Przejrzano 1921 razy
Pierwsza wojna światowa całkowicie zahamowała życie rzemieślnicze. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1920 r. cechy rzemieślnicze ponownie zaczęły się organizować. Jednocześnie powstawały cechy: szewski, piekarski, zegarmistrzowski, krawiecki, ślusarski, kowalski, fryzjerski, murarski, kołodziejski, siodlarski i oczywiście rzeźniczy. W 1924 r. na 183 placówek handlowych 24, to sklepy z wyrobami mięsnymi (tyle samo wymienia się w 1938 r.).

Mistrz rzeźnicki-przemytnik:
:997
3. Gazeta Gdańska, nr 175, 10.08.1921.jpg
3. Gazeta Gdańska, nr 175, 10.08.1921.jpg (35.14 KiB) Przejrzano 1921 razy
3. Gazeta Gdańska, nr 175, 10.08.1921.jpg
3. Gazeta Gdańska, nr 175, 10.08.1921.jpg (35.14 KiB) Przejrzano 1921 razy
Nazwisko "bohatera" powyższej notatki pojawia się także w książce z adresami Tczewa z 1924 (imię już inne):
4. Księga adresowa 1924 r..jpg
4. Księga adresowa 1924 r..jpg (181.07 KiB) Przejrzano 1921 razy
4. Księga adresowa 1924 r..jpg
4. Księga adresowa 1924 r..jpg (181.07 KiB) Przejrzano 1921 razy
Incydent w sklepie rzeźnickim przy ul. Podgórnej:
5. Dodatek do Dziennika Tczewskiego nr 301,30,12,1925 r.jpg
5. Dodatek do Dziennika Tczewskiego nr 301,30,12,1925 r.jpg (220.67 KiB) Przejrzano 1921 razy
5. Dodatek do Dziennika Tczewskiego nr 301,30,12,1925 r.jpg
5. Dodatek do Dziennika Tczewskiego nr 301,30,12,1925 r.jpg (220.67 KiB) Przejrzano 1921 razy
Ofiarność mistrza rzeźnickiego Augustynowicza (nazwisko pojawia się w książce z 1924 r.):
6. Dziennik Tczewski, nr 55, 09.03.1926 r..jpg
6. Dziennik Tczewski, nr 55, 09.03.1926 r..jpg (37.2 KiB) Przejrzano 1921 razy
6. Dziennik Tczewski, nr 55, 09.03.1926 r..jpg
6. Dziennik Tczewski, nr 55, 09.03.1926 r..jpg (37.2 KiB) Przejrzano 1921 razy
Ciekawe informacje ze "Sprawozdania Magistratu za rok 1927":
7. Sprawozdanie 1927.jpg
7. Sprawozdanie 1927.jpg (341.37 KiB) Przejrzano 1921 razy
7. Sprawozdanie 1927.jpg
7. Sprawozdanie 1927.jpg (341.37 KiB) Przejrzano 1921 razy

W roku 1929 w Tczewie uruchomiono bekoniarnię:
8. Gazeta Handlowa, nr 293, 20.12.1929 r..jpg
8. Gazeta Handlowa, nr 293, 20.12.1929 r..jpg (183.54 KiB) Przejrzano 1921 razy
8. Gazeta Handlowa, nr 293, 20.12.1929 r..jpg
8. Gazeta Handlowa, nr 293, 20.12.1929 r..jpg (183.54 KiB) Przejrzano 1921 razy
9. Przemysł i handel 36 r., pieczątka z leg.ubezp. z Allegro.jpg
9. Przemysł i handel 36 r., pieczątka z leg.ubezp. z Allegro.jpg (147.84 KiB) Przejrzano 1921 razy
9. Przemysł i handel 36 r., pieczątka z leg.ubezp. z Allegro.jpg
9. Przemysł i handel 36 r., pieczątka z leg.ubezp. z Allegro.jpg (147.84 KiB) Przejrzano 1921 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 288 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rzeźnictwo - czyli o mięsie

#4

Post autor: Jadzia »

W 1938 r. w rzeźni miejskiej powstała wytwórnia konserw mięsnych. U rzeźnika Alfreda Flitnera, przy ul. Piłsudskiego, w dniu 23 sierpnia 1938 r. pół kilograma smalcu wieprzowego kosztowało jedną złotówkę, tyleż samo płacono za pół kilograma słoniny lub wędzonego boczku.

Ze "Sprawozdania Magistratu za lata 1937/38":
10. Sprawozdanie za lata 1937 1938.jpg
10. Sprawozdanie za lata 1937 1938.jpg (238.61 KiB) Przejrzano 1919 razy
10. Sprawozdanie za lata 1937 1938.jpg
10. Sprawozdanie za lata 1937 1938.jpg (238.61 KiB) Przejrzano 1919 razy
11. Sprawozdanie za lata 1937 1938 cd1.jpg
11. Sprawozdanie za lata 1937 1938 cd1.jpg (96.13 KiB) Przejrzano 1919 razy
11. Sprawozdanie za lata 1937 1938 cd1.jpg
11. Sprawozdanie za lata 1937 1938 cd1.jpg (96.13 KiB) Przejrzano 1919 razy
12. Sprawozdanie za lata 1937 1938 nielegal.jpg
12. Sprawozdanie za lata 1937 1938 nielegal.jpg (245.35 KiB) Przejrzano 1919 razy
12. Sprawozdanie za lata 1937 1938 nielegal.jpg
12. Sprawozdanie za lata 1937 1938 nielegal.jpg (245.35 KiB) Przejrzano 1919 razy
Reklama "mięsnego" z ówczesnej ul. Skarszewskiej (z Allegro):
13. 3591296722_6 (1) all kal joz 1938 REKLAMA 1938.jpg
13. 3591296722_6 (1) all kal joz 1938 REKLAMA 1938.jpg (10.22 KiB) Przejrzano 1919 razy
13. 3591296722_6 (1) all kal joz 1938 REKLAMA 1938.jpg
13. 3591296722_6 (1) all kal joz 1938 REKLAMA 1938.jpg (10.22 KiB) Przejrzano 1919 razy
Ano był ŁeB byka ;) http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 274#p37274" onclick="window.open(this.href);return false;
14. Clipboard03 (2).jpg
Z MBP
14. Clipboard03 (2).jpg (145.85 KiB) Przejrzano 1919 razy
Z MBP
Z MBP
14. Clipboard03 (2).jpg (145.85 KiB) Przejrzano 1919 razy
15. Clipboard04 (2).jpg
Z MBP
15. Clipboard04 (2).jpg (147.66 KiB) Przejrzano 1919 razy
Z MBP
Z MBP
15. Clipboard04 (2).jpg (147.66 KiB) Przejrzano 1919 razy

Po II wojnie światowej, już w maju 1945 r. rzemieślnicy tczewscy przy pomocy Izby Rzemieślniczej w Gdańsku, zaczęli organizować się w cechy. Początkowo było ich osiem, m.in. rzeźnicki i wędliniarski. Należy także wspomnieć, że dzięki tczewskim rzemieślnikom, udało się zachować cenne pamiątki cechowe z okresu przedwojennego, np.: sztandary cechu rzeźniczego, krawieckiego, szewskiego i stolarskiego oraz ozdobną skrzynię z dokumentami cechu, pochodzącą z XVII wieku.
W połowie lat 40-tych XX wieku, wiodącą rolę w handlu odgrywa Tczewska Spółdzielnia Spożywców, w zarządzie której znajdowały się m.in. masarnie.

Obwieszczenie (niestety, jako prt sc słabo czytelne): :nono2
16. Obwieszczenie 1949 r..jpg
Z bibliotek cyfrowych
16. Obwieszczenie 1949 r..jpg (103.33 KiB) Przejrzano 1919 razy
Z bibliotek cyfrowych
Z bibliotek cyfrowych
16. Obwieszczenie 1949 r..jpg (103.33 KiB) Przejrzano 1919 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 288 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rzeźnictwo - czyli o mięsie

#5

Post autor: Jadzia »

W 1952 r. powstają Tczewskie Zakłady Gastronomiczne, które przejmują pod swój zarząd: 3 sklepy tekstylne, 14 spożywczych, 4 masarnie i 1 gospodarstwa domowego, gospodę ludową, restaurację i bary. W dniu 1 stycznia 1955 r. na rynku pojawia się kolejne przedsiębiorstwo państwowe – Miejski Handel Mięsem. Mocą decyzji PMRN przejęło ono 14 sklepów i dodatkowo otworzyło dwie placówki rybne i dwie tzw. tanie jatki z mięsem gorszego gatunku. Sklepy te zaopatrywane były przez odrębną Centralę Mięsną.

W połowie lat 60. Zakłady Mięsne należały do grupy zakładów uspołecznionych zatrudniających w Tczewie od 150 do 350 osób, dając pracę 237 ludziom, natomiast zarobki w 1966 r. wynosiły 1876 zł miesięcznie (w Trójmieście w tej gałęzi zarobki były wyższe przeciętnie o 25%). W latach 60. i 70. Zakłady Mięsne znajdowały się pod skrzydłami Miejskiego Handlu Detalicznego, który w tym okresie posiadał 75 placówek. Niestety, rozszerzenie bazy MHD nie przełożyło się na poprawę zaopatrzenia ludności w artykuły spożywcze. W okresie tym brakowało nie tylko mięsa, po które ustawiały się długie kolejki, ale także chleba, ryb, serów, tłuszczy.

Trochę klimatu poprzedniego ustroju :lol:
17. 31.05.1974.jpg
17. 31.05.1974.jpg (98.5 KiB) Przejrzano 1918 razy
17. 31.05.1974.jpg
17. 31.05.1974.jpg (98.5 KiB) Przejrzano 1918 razy
18. 16.08.1974 i 03.09.1974.jpg
18. 16.08.1974 i 03.09.1974.jpg (146.04 KiB) Przejrzano 1918 razy
18. 16.08.1974 i 03.09.1974.jpg
18. 16.08.1974 i 03.09.1974.jpg (146.04 KiB) Przejrzano 1918 razy
19. 27.08.1975 i 03.09.1975.jpg
19. 27.08.1975 i 03.09.1975.jpg (226.08 KiB) Przejrzano 1918 razy
19. 27.08.1975 i 03.09.1975.jpg
19. 27.08.1975 i 03.09.1975.jpg (226.08 KiB) Przejrzano 1918 razy
Zmiany, zmiany...
20. Dziennik Bałtycki, 15.11.1975.jpg
20. Dziennik Bałtycki, 15.11.1975.jpg (320.97 KiB) Przejrzano 1918 razy
20. Dziennik Bałtycki, 15.11.1975.jpg
20. Dziennik Bałtycki, 15.11.1975.jpg (320.97 KiB) Przejrzano 1918 razy
„Tczewskie życie z kartkami”
21. Dziennik Bałtycki, nr 199, 08.10.1981.jpg
21. Dziennik Bałtycki, nr 199, 08.10.1981.jpg (197.58 KiB) Przejrzano 1918 razy
21. Dziennik Bałtycki, nr 199, 08.10.1981.jpg
21. Dziennik Bałtycki, nr 199, 08.10.1981.jpg (197.58 KiB) Przejrzano 1918 razy
22. Dziennik Bałtycki, nr 199, 08.10.1981 cd.jpg
22. Dziennik Bałtycki, nr 199, 08.10.1981 cd.jpg (339.69 KiB) Przejrzano 1918 razy
22. Dziennik Bałtycki, nr 199, 08.10.1981 cd.jpg
22. Dziennik Bałtycki, nr 199, 08.10.1981 cd.jpg (339.69 KiB) Przejrzano 1918 razy
I zaś społeczeństwo nie jest zadowolone :nea
23. Dziennik Bałtycki, nr 62, 29.03.1983.jpg
23. Dziennik Bałtycki, nr 62, 29.03.1983.jpg (312.01 KiB) Przejrzano 1918 razy
23. Dziennik Bałtycki, nr 62, 29.03.1983.jpg
23. Dziennik Bałtycki, nr 62, 29.03.1983.jpg (312.01 KiB) Przejrzano 1918 razy
Ukłon w stronę klienta :dzieki :lol:
24. Głos Wybrzeża, nr 225, 26.09.1986.jpg
24. Głos Wybrzeża, nr 225, 26.09.1986.jpg (133.45 KiB) Przejrzano 1918 razy
24. Głos Wybrzeża, nr 225, 26.09.1986.jpg
24. Głos Wybrzeża, nr 225, 26.09.1986.jpg (133.45 KiB) Przejrzano 1918 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 288 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rzeźnictwo - czyli o mięsie

#6

Post autor: Jadzia »

Pod koniec poprzedniego ustroju, planowano powstanie nowych zakładów mięsnych. Wg. „Planu Ogólnego Zagospodarowania Przestrzennego Tczewa” z dn. 30.IX.1987 r., miała to być nowa inwestycja w dziale przemysłu. Planowano budowę zakładów mięsnych wraz z urządzeniami współpracującymi (baza transportowa, chłodnie). Zlokalizowane miały być na terenie wsi Bałdowo.

W 1987 r. było coraz goręcej w temacie kartek
25. Głos Wybrzeża, nr 23, 28.01.1987.jpg
25. Głos Wybrzeża, nr 23, 28.01.1987.jpg (233.34 KiB) Przejrzano 1917 razy
25. Głos Wybrzeża, nr 23, 28.01.1987.jpg
25. Głos Wybrzeża, nr 23, 28.01.1987.jpg (233.34 KiB) Przejrzano 1917 razy
26. Głos Wybrzeża, nr 35, 11.02.1987 i nr 120, 25.05.1987.jpg
26. Głos Wybrzeża, nr 35, 11.02.1987 i nr 120, 25.05.1987.jpg (233.79 KiB) Przejrzano 1917 razy
26. Głos Wybrzeża, nr 35, 11.02.1987 i nr 120, 25.05.1987.jpg
26. Głos Wybrzeża, nr 35, 11.02.1987 i nr 120, 25.05.1987.jpg (233.79 KiB) Przejrzano 1917 razy
27. Głos Wybrzeża, nr 122, 27.05.1987 i 1987.jpg
27. Głos Wybrzeża, nr 122, 27.05.1987 i 1987.jpg (372.81 KiB) Przejrzano 1917 razy
27. Głos Wybrzeża, nr 122, 27.05.1987 i 1987.jpg
27. Głos Wybrzeża, nr 122, 27.05.1987 i 1987.jpg (372.81 KiB) Przejrzano 1917 razy
Nadchodzi 1989 rok:
28. Głos Wybrzeża, nr 276, 04.12.1989 r..jpg
28. Głos Wybrzeża, nr 276, 04.12.1989 r..jpg (600.98 KiB) Przejrzano 1917 razy
28. Głos Wybrzeża, nr 276, 04.12.1989 r..jpg
28. Głos Wybrzeża, nr 276, 04.12.1989 r..jpg (600.98 KiB) Przejrzano 1917 razy
29. Głos Wybrzeża, nr 33, 08.02.1990.jpg
29. Głos Wybrzeża, nr 33, 08.02.1990.jpg (400.77 KiB) Przejrzano 1917 razy
29. Głos Wybrzeża, nr 33, 08.02.1990.jpg
29. Głos Wybrzeża, nr 33, 08.02.1990.jpg (400.77 KiB) Przejrzano 1917 razy
W 1991 r. zlikwidowano tczewskie Zakłady Mięsne, zatrudniające wówczas 200 osób. Zostały one wydzierżawione gdańskiej firmie „Viva”, która dwa lata później ogłosiła upadłość. Sytuacja ta spowodowała niewywiązanie się „Vivy” z warunków umowy, co naraziło budżet miasta na poważne straty. Latem 1994 r. zakład kupił prywatny przedsiębiorca z Malborka, który wznowił produkcję pod nazwą: Zakłady Mięsne Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe w Tczewie.
30. Głos Wybrzeża, nr 178, 02.08.1994.jpg
30. Głos Wybrzeża, nr 178, 02.08.1994.jpg (118.91 KiB) Przejrzano 1917 razy
30. Głos Wybrzeża, nr 178, 02.08.1994.jpg
30. Głos Wybrzeża, nr 178, 02.08.1994.jpg (118.91 KiB) Przejrzano 1917 razy

1997 r., to już katastrofa dla Zakładów Mięsnych:
31. 1997.jpg
31. 1997.jpg (361.3 KiB) Przejrzano 1917 razy
31. 1997.jpg
31. 1997.jpg (361.3 KiB) Przejrzano 1917 razy
32. 1997 1.jpg
32. 1997 1.jpg (366.42 KiB) Przejrzano 1917 razy
32. 1997 1.jpg
32. 1997 1.jpg (366.42 KiB) Przejrzano 1917 razy
33. 1997 2.jpg
33. 1997 2.jpg (444.04 KiB) Przejrzano 1917 razy
33. 1997 2.jpg
33. 1997 2.jpg (444.04 KiB) Przejrzano 1917 razy
34. 1997 3.jpg
34. 1997 3.jpg (311.05 KiB) Przejrzano 1917 razy
34. 1997 3.jpg
34. 1997 3.jpg (311.05 KiB) Przejrzano 1917 razy
Budynki w 2003 r. (rzeźba głowy byka jeszcze zachowana):
35. ew1 2003 op.jpg
35. ew1 2003 op.jpg (227 KiB) Przejrzano 1917 razy
35. ew1 2003 op.jpg
35. ew1 2003 op.jpg (227 KiB) Przejrzano 1917 razy
36. ew2 2003 op.jpg
36. ew2 2003 op.jpg (219.45 KiB) Przejrzano 1917 razy
36. ew2 2003 op.jpg
36. ew2 2003 op.jpg (219.45 KiB) Przejrzano 1917 razy
Obiekty przy ul. Kaszubskiej ostatecznie zniknęły w 2004 r.

Tzw. ściąga:
1. „Zarys dziejów miasta Tczewa”, E. Raduński, 1927 r.
2. „Tczew w czasie i przestrzeni”, R. Landowski, 2008 r.
3. „Historia Tczewa” pod red. W. Długokęckiego, 1998 r.
4. „Tczewski genius loci”, S. Mrozek, 2004 r.
5. „Życie Tczewem pisane”, Cz. Glinkowski, 2002 r.
6. „Dzieje Tczewa w latach 1939-1965”, S. Linowski, 1977 r.
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1563
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 315 razy
Otrzymał podziękowań: 327 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rzeźnictwo - czyli o mięsie

#7

Post autor: niespokojna66 »

O tczewskiej rzeźni i chyba maszynach w niej używanych, *(ponieważ nie znam niemieckiego, mogę się tylko domyślać, że o to chodzi)...
http://www.albert-gieseler.de/dampf_de/ ... 7106.shtml
http://www.albert-gieseler.de/dampf_de/ ... 8677.shtml
http://www.albert-gieseler.de/dampf_de/ ... 1551.shtml
http://www.albert-gieseler.de/dampf_de/ ... n210.shtml
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rzeźnictwo - czyli o mięsie

#8

Post autor: mirza3 »

Do maszyny parowej pracującej w tczewskiej rzeźni odnoszą się dwa pierwsze skróty - wyprodukowana w 1893 przez Maschinenfabrik Augsburg, 1-cylindrowa o mocy 16 KM.
Następny dotyczy maszyny wykorzystywanej w fabryce tektury Lewandowskiego, a wcześniej zapewne w fabryce wyrobów cementowych Hoffmanna - wyprodukowana przez Richard Raupach Maschinenfabrik Görlitz, 1-cylindrowa.
Ostatni ze skrótów wymienia jako działającego w Tczewie producenta maszyn parowych - Königlich Preußische Werkstätten, czyli Królewski Zakład Budowy Maszyn działający na terenie obecnej Galeriii Kociewskiej.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7935
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 584 razy
Otrzymał podziękowań: 521 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rzeźnictwo - czyli o mięsie

#9

Post autor: LukaszB »

W 1935 roku w kalendarzy parafii św. Józefa reklamowało się kilka składów (sklepów) i fabryk (masarni?) mięsa.
Załączniki
klamann.jpg
klamann.jpg (140.1 KiB) Przejrzano 1807 razy
klamann.jpg
klamann.jpg (140.1 KiB) Przejrzano 1807 razy
jasiński.jpg
jasiński.jpg (324.31 KiB) Przejrzano 1807 razy
jasiński.jpg
jasiński.jpg (324.31 KiB) Przejrzano 1807 razy
buniek.jpg
buniek.jpg (162.4 KiB) Przejrzano 1807 razy
buniek.jpg
buniek.jpg (162.4 KiB) Przejrzano 1807 razy
adrjan.jpg
adrjan.jpg (379.83 KiB) Przejrzano 1807 razy
adrjan.jpg
adrjan.jpg (379.83 KiB) Przejrzano 1807 razy
kowalczyk.jpg
kowalczyk.jpg (344.23 KiB) Przejrzano 1807 razy
kowalczyk.jpg
kowalczyk.jpg (344.23 KiB) Przejrzano 1807 razy
adamski.jpg
adamski.jpg (257.98 KiB) Przejrzano 1807 razy
adamski.jpg
adamski.jpg (257.98 KiB) Przejrzano 1807 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7935
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 584 razy
Otrzymał podziękowań: 521 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rzeźnictwo - czyli o mięsie

#10

Post autor: LukaszB »

Na zdjęciu sklep mięsny, może któryś z reklam z poprzedniego postu? Na drugim budynek rzeźni czy mleczarni? Zdjęcia udostępnione na tcz.pl przez Józefa Golickiego http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wi ... ike-miasta
Załączniki
rzeźnik.jpg
rzeźnik.jpg (96.15 KiB) Przejrzano 1781 razy
rzeźnik.jpg
rzeźnik.jpg (96.15 KiB) Przejrzano 1781 razy
rzeźnia.jpg
rzeźnia.jpg (108.95 KiB) Przejrzano 1781 razy
rzeźnia.jpg
rzeźnia.jpg (108.95 KiB) Przejrzano 1781 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ