Linie autobusowe

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 158
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Linie autobusowe

#1

Post autor: treviss »

Zastanawiam się nad numeracją linii autobusowych w Tczewie. O ile numery 1, 3, 4, 6, i 8 można logicznie wytłumaczyć i jeżdzą po tej samej trasie odkąd pamiętam to inne się zmieniały.
Linia nr 2 pojawiła się znienacka i jezdzi od kilku lat na górki i jest odpowiednikiem linii 19, wczesniej, baaardzo wcześniej jeździła przez/do rynku(babcia mi opowiadała)
Linia nr 5 kiedyś jeździła na górki a potem zniknęła nie wiem w jakich okolicznościach.
Linia nr 7 kiedyś jezdziała z Czyzykowa na Rokitki dziś tylko z Dworca na ROkitiki, a jeszcze wcześniej podobno w zupełnie innej trasie...
Linia nr 9 wprowadzona kilka lat temu, jedyna która jeździ przez Stare Miasto.
Linia nr 10 nie istnieje, 2 lata temu wycofała ją Veolia z powodu, że była linią podmiejską. Jeździła do Subków.
Linia nr 11 nie jestem pewien czy istniała, ale kojarzy mi się, że kiedyś widziałem na dworcu taki autobus.
Linia nr 12 ?
Linia nr 13?
Linia nr 14 od niedawna jeździ kilka razy dziennie z Czyzykowa przez górki na Suchostrzygi.
Linia nr 15?
Linia nr 16?
Linia nr 17?
Linia nr 18?
LInia nr 19, nie mam pojęcią skąd taki odległy numer, jeździ z dworca na górki, odpowiednik 2.

Może ktoś pamięta, lub ma z jakis innych źródeł skąd taka numeracja tczewskich linii ? I jak to sie zmieniało na przestrzeni czasu.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Linie autobusowe

#2

Post autor: zet48 »

Zapomniałeś dodać
Linia 01 - linia nocna z Dworca na Czyżykowo (przez Sychostrzygi)
Linia 50 - Jeździ na trasie Tczew - Gdańsk (przez Pszczółki i Pruszcz Gd.)
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Linie autobusowe

#3

Post autor: zet48 »

Kiedyś kilka linii autobusowych jeździło przez centrum Starego Miasta (pl. Hallera, ul. J. Dąbrowskiego) ale zmieniono im trasy ...ciężar, warkot i drgania miały zły wpływ na Stare Miasto.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Linie autobusowe

#4

Post autor: Jadzia »

treviss pisze: Linia nr 7 kiedyś jezdziała z Czyzykowa na Rokitki dziś tylko z Dworca na ROkitiki, a jeszcze wcześniej podobno w zupełnie innej trasie...
7 przypadkiem nie jeździła na Abisynię?
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Linie autobusowe

#5

Post autor: zet48 »

Pierwszą linię (nr. 1 ) uruchomiono w 1956 roku wraz z utworzeniem ZKM, linia łączyła pl. Hallera z Dworcem PKP.
W kolejnych latach doszły linie nr 2 (tu nie znam trasy) i linia nr. 3 (pl. Hallera - Suchostrzygi)
W 1960 r. linia nr 4 jeździła trasą Dworzec PKP - Miłobądz, linia 5 - Dworzec - Górki, linia 6 - Dworzec - Czatkowy.
Nowa linia nr 7 (uruchomiona w 1965r.) łączyła Czyżykowo z Dworcem PKP.
W 1967 r. uruchomione zostają 3 linie pozamiejskie: do Czarlina, Koźlin i Pszczółek.
Od 1970 roku linia nr 9 odsługiwała pasażerów na trasie Dworzec PKP- Subkowy.
W roku 1975 uruchomiono linię nr 18 na trasie Dworzec PKP - Lisewo, a w 1976 Dworzec PKP - Górki
W roku 1978 wydłużono linię nr 4 na trasie Tczew - Gdańsk.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 158
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Linie autobusowe

#6

Post autor: treviss »

o bardzo fajny tekst,
czyli można uznać ze 6 ma mniej wiecej stałą trasę trasy 1 i 3 wydłużono o czyzykowo.
Cała reszta zupełnie inne trasy...
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Linie autobusowe

#7

Post autor: zet48 »

treviss pisze:o bardzo fajny tekst,
czyli można uznać ze 6 ma mniej wiecej stałą trasę trasy 1 i 3 wydłużono o czyzykowo.
Cała reszta zupełnie inne trasy...
Jeśli nie liczyć że pierwsze autobusy jeździły przez Pl. Hallera - Mickiewicza - Dąbrowskiego i dalej to myślę że tak ...
W 1996r. Komunikacja Miejska obsługiwała 12 linii autobusowych: 1,2,3,4,5,6,7,8,10,11,18,19 na trasie gmin Tczewa, Subków, Suchego Dębu, Lichnowy, Pszczółek, Pruszcza Gdańskiego i Gdańska.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

geo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 303
Rejestracja: 9 lut 2011, o 19:00
Lokalizacja: Lunały a teraz Kunzendorf
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: Linie autobusowe

#8

Post autor: geo »

treviss pisze: Może ktoś pamięta, lub ma z jakis innych źródeł skąd taka numeracja tczewskich linii ? I jak to sie zmieniało na przestrzeni czasu.
Moja mama wyjaśniła mi, że numery od 11 do 18 miały autobusy w Stargardzie Gdańskim.
Tam od 1 lipca 1971 r. powstała komunikacja miejska jako oddział MPK Tczew http://www.mzk.starogard.pl/?page_id=19
Awatar użytkownika

Łukasz
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 314
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:46
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Kontakt:

Re: Linie autobusowe

#9

Post autor: Łukasz »

Zabrakło kilku numerów:
linia skreślona 3 jeździła z Suchostrzyg na Czyżykowo przez Bałdowską
linia 20 jeździła z PKP do Tczewskich Łąk
linia 25 zataczała koło z PKP do PKP przez suchostrzygi. Zniknęła w momencie kiedy zrezygnowano z pętli 3 na Armii Krajowej i przedłużono linię 3 na Dworzec.
linia P jeździła do Pszczółek.
A numeracja? MPK Tczew obejmował także Starogard. W Tczewie były linie 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 18,19,20,25,P,T a w Starogardzie 11,12,13,14,15,16,7,21,22,23 i 24. Nie wiem tylko w jakich latach powstawały. Kiedy MPK Starogard się usamodzielnił pojawiły się numery jak w Tczewie, choć nie bardzo przypadły do gustu mieszkańcom i wrócono do większości "starych" numerów.
Awatar użytkownika

przem710
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 127
Rejestracja: 6 lis 2011, o 17:40
Lokalizacja: Tczew - Miasto Kolejarzy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Linie autobusowe

#10

Post autor: przem710 »

Napiszę to co ja wiem:

Linia nr 1
Obecnie: Dworzec PKP – Czyżykowo
Na samym początku kursowała na trasie Dworzec – Plac Hallera, po likwidacji pętli na starówce przybrała obecny kształt. W 1998 roku linia miała krótki epizod z związany z ulicą Westerplatte kursując na trasie: Dworzec-Wiadukt 800 lecia-Westerplatte-Bałdowska-Czyżykowo, wariant ten się nie sprawdził i linia powróciła na starą trasę natomiast w miejsce trasy nr 1 pojawiła się linia nr 9 kursując przez kilka lat na wspominanej trasie.

Linia nr 2
Obecnie:Dworzec PKP-Górki-Bajkowe-Suchostrzygi-Dworzec
Prawdopodobnie początkowo ta linia kursowała na trasie Dworzec PKP-Mostowa-Kolejowa-1 Maja-Kościuszki-Pl.Hallera lecz mam tą informację od starszych osób w rodzinie, a nie mam żadnego dokumentu który bo to potwierdzał. Poza tym 2 pojawiła się ponownie w 1996 roku, na trasie Dworzec-Góki-Os.Kolejarza-Dworzec. Od 2006(??) jeździ po obecnej trasie.

Linia nr 3
Obecnie: Dworzec PKP-Suchostrzygi-Czyżykowo
Jak wiadomo pierwszą trasą była Pl.Hallera-Suchostrzygi, po likwidacji pętli na starówce linia przybrała obecny kształt.

Linia nr 4
Obecnie: Dworzec PKP-Suchostrzygi-Czyżykowo
W pierwszym zarysie jeździła na trasie Tczew-Miłobądz, następnie wydłużano do Pszczółek i potem do Gdańska. Nie wiem jak to dokładnie wyglądało bo jak ktoś wspominał istniała również linia P która kursowała do Pszczółek. Nie wiem czy linie kursowały równocześnie, czy tez 4 zamieniono na P a następnie na T po wydłużeniu do Gdańska, a od 1997 do dziś to linia 50.
Linia ponownie pojawiła się na początku lat 90 w obecnej trasie. Chociaż początkowo kursowała ulicą 30 Stycznia-Bema a nie Badowską. Linia posiada kilka ciekawych epizodów. Pierwszy związany z otwarciem wiaduktu 800 lecia, wówczas zmieniono trasę na Dworzec PKP-Suchostrzygi-Wsterplatte-Dworzec PKP natomiast w przeciwnym kierunku kursowała linia o numerze 14. Tak stan rzeczy nie utrzymał się długo i 4 ponownie wróciła na Czyżykowo.
Drugi epizod to uruchomienie flextronics, wówczas przez pewien okres linia na stałe jeździła ulicą malanowską, jednak rozwiązanie to się nie sprawdziło.
Trzeci epizod to zmiana trasy około 2005 na Dworzec PKP-Armii Krajowej-Żwirki-Jagieły-Kociweska-Górki-Czyżykowo, jednak to również się nie sprawdziło linia 4 wróciła na starą trasę a w zamian zmieniono linię 2 oraz 19.

Linia nr 5
Pojawiła się na trasie Tczew-Czarlin, potem trasę zmodyfikowano bo autobusy dojeżdżały tylko do górek, a wybrane kursy linii 5 oznaczone skreśleniem dojeżdżały do Czarlina. Linia została zlikwidowana po 1995 roku.

Linia nr 6
Obecnie: Dworzec PKP-Cegelnia
Ta linia była bardzo zróżnicowana posiadała bardzo dużo wariantów, do Czatków, Koźlin, Steblewa, Suchego Dębu, oraz Dworzec PKP-Al. Zwycięstwa-Wojska Polskiego-Kościuszki-1 Maja-Przychodnia Kolejowa.

Lina nr 7
Obecnie: Dworzec PKP-Rokitki
Pierwsza trasa tej linii była identyczna jak obecna linia nr 1, po likwidacji pętli na starówce linię nr 7 przemianowano na 1. Linia 7 pojawiła się ponownie w latach 90, początkowo na trasie Czyżykowo-ul. Rokicka (ciepłownia), następnie Czyżykowo-Dworzec-Rokitki by ostatecznie przyjąć obecną trasę na której jeździ do dziś.

Linia nr 8
Obecnie: Dworzec PKP- Jedności Narodu-Czyżykowo
Ta linia niemal od samego początku, jeździ w obecnym kształcie. Choć początkowo jeździła ulicą Saperską bo Jedności Narodu była w budowie, przystanek autobusowy znajdowała się wówczas na skrzyżowaniu ulicy Saperskiej i Jedności Naród. Z innych informacji jakie udało się uzyskać do rodziny prawdopodobnie początkowo linia kurowała ulicą Badowską, ale nie mogę tego potwierdzić.

Linia nr 9
Obecne Dworzec PKP – Stare Miasto-Czyżykowo

Pierwszą trasą tej linia była trasa do Subków drogą krajowa nr1 przez Czarlin. W latach 80 linię zlikwidowano. Linia 9 ponownie pojawiła się na przełomie 1998/99 na przejmując testową trasę linii nr 1 Dworzec-Wiadukt 800 lecia-Westerplatte-Bałdowska-Czyżykowo. Nie wiem kiedy dokładnie linia 9 przyjęła obecną trasę ale było do około 2002 roku.

Linia nr 10
Jeździła na trasie do Subków przez Bałdowo, zlikwidowana około 2008 roku.

Linia nr 11
Początkowo była to linia w oddziale MZK Starogard ale nie będę tu opisywał tamtejszej historii, chyba że są zainteresowani to mogę coś napisać.
W Tczewie linia 11 pojawiała się w drugiej połowie lat 90 i kursowała na trasie Tczew-Szpęgawa-Dąbrówka-Mieścin-Malenin. Nie wiem kiedy ją zlikwidowano.

Linia 12,13,14,15,16,17,21.
MZK Starograd

Linia 14
Oczywiście początkowo MZK Starograd.
W Tczewie pierwszy raz pojawiła się 1998 na trasie Dworzec PKP-Wiadukt 800lecia-Westerrplatte-Wojska Polskiego-Żwirki-Dworzec PKP, jeździła bardzo krótko. Ponownie 14 pojawiła się około 2005 na trasie Dworzec PKP-Jedności Narodu-Os.Bajkowe-Os.Kolejarza-Dworzec PKP. Potem linia przybrała obecny kształt a niedawno pojawiły się wybrane kursy do Czyżykowa.

Linia 18
Trasa do Lisewa, zlikwidowana przed 1995 rokiem.

Linia 19
Obecnie: Dworzec PKP-Suchostrzygi-Os.Bajkowe-Górki-Dworzec PKP.
Pierwszą trasą była Dworzec PKP-Os. Kolejarz-Górki. Potem pojawiła się pewna odmiana 19 skreślone niestety nic o niej nie wiem, może ktoś powie coś więcej na ten temat. Następnie od około 1996 kursowała na odwrót do trasy linii 2. W obecnym kształcie kursuje od około 2006 roku.

Linia 20
Kursowała na trasie Tczew – Tczewskie Łąki.

Linia 25
Dokładnej trasy nie znam, ktoś wie? Wiem tylko tak jak ktoś wcześniej wspominał że kursowała z Dworca PKP do starej pętli przy obecnej ulicy Armii Krajowej (przystanek przy Manhattanie). Wiem też że w drugiej połowie lat 90 była próba ponownego uruchomienia tej linii.

Linia 21(??),22,23,24,26,27(??)
Te linie zostały otwarte w nowym oddziale Malbork. W 1975 Malbork był oddziałem tczewskeij komunikacji. Nie ma pewności dokładnie co do wszystkich numerów no nie wiem czy 21 był najpierw w Starogardzie czy w Malborku gdyż pewne źródła mówią że 21 była również w Malborku w owym czasie. Trudno jest to wszystko poskładać w całość.

Linia 50
Obecnie: Tczew-Gdańsk
Początkowo do Miłobądza jako 4, następnie do Pszczółek by ostatecznie dojeżdżać do Gdańska. Nosiła również oznaczenia linii T używane do września 1997. Kolor litery T na białych tablicach był czerwony.

Poza tym istniały jeszcze inne nie wymienione przez was linię:

Linia L
W latach 90 linia sezonowa kursująca do Siwiałki, oznaczenie linii było malowanie na zielono.

Linia K
Kursowała około 2000 roku z Czyżykowa na Stare miasto, tylko w niedzielę i święta. Miała zapewnić wiernym z Czyżykowa transport do Kościoła.

Może wspólnie uda się nam stworzyć dokładną historię komunikacji?
pozdrawiam
przem710

http://www.forumkolejowe.pl
Moja galeria kolejowa http://www.stacjatczew.cba.pl
ODPOWIEDZ