Grota została postawiona na początku XX wieku , ludzie pochodzący z tamtych terenów - i nie tylko-w większości myślą,że istnieje od zawsze. Jej konstrukcja posiada zarówno stalaktyty i stalagmity wyglądające na naturalne.Przed przeszło dziewięćdziesięcioma laty postawiono w Śliwicach budowlę,która nie ma sobie równych w Polsce, jak i też za granicą. Obok głównego wejścia(strona południowo-zachodnia)do parafialnego kościołapw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej,stoi unikalna grota, którą pobudowano ku czci Matki Bożej. Uczyniono to w pięćdziesiątą rocznicę objawienia się jej w Lourdes. W tym francuskim mieście, u podnóża Pirenejów,w grocie Massabiele czternastoletniej pasterce,Bernadettę Soubirous, miała się w 1858 roku ukazać Matka Boska, aby powiadomić ją i wszystkich chorych o cudownych właściwościach uzdrawiających miejscowych wód.Wizja ta uczyniła Lourdes jednym z głównych rzymskokatolickich ośrodków pielgrzymek osób chorych.
Dawno temu podobno spotkała pewnego kupca niesamowita przygoda.Głównym inspiratorem, który doprowadził do powstania groty w Śliwicach - na wzór tej z Francji - był ksiądz Stanisław Sychowski, administrator miejscowej parafii w latach 1896-1916. Przeszedł do historii, jako wybitna postać w dziejach Śliwic, jak też na Pomorzu.
W 1908 roku sprowadził z dalekiej Bawarii konstruktora, który nadzorował całość przedsięwzięcia. Technika jaką zastosował przy tej budowie, do dzisiaj budzi uznanie. Niby prosta, ale sama w sobie niepowtarzalna.Patrząc na całość tego dzieła, nie daje się wiary, że stworzyła, to ludzka ręka. Stare zapiski, jak też przekazy ustne,informują o sposobie jaki zastosował przy budowie groty wspomniany konstruktor.Żużel zmieszany z cementem został sparowany do około siedemdziesięciu stopni Celsjusza, a następnie lano go z góry na siatkę drucianą, z której uprzednio wykonano szkielet całej konstrukcji.(...)
Wewnątrz budowli umieszczono figury, Matki Bożej i św. Bernadetty. Od frontu zamontowano kute, metalowe ogrodzenie. Na całej szerokości miejscowi stolarze pobudowali stylowe klęczniki z drewna. Od samego początku powstania obiekt ten stał się miejscem kultu (...)
" onclick="window.open(this.href);return false; Bloch-"Legenda o grocie"