Zmiana granic miasta

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Orzeu
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 14
Rejestracja: 23 lis 2012, o 13:07
Lokalizacja: Tczew: Nowe Miasto
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Zmiana granic miasta

#1

Post autor: Orzeu »

Witam. Założyłem ten temat ponieważ na wikipedii znalazłem informację, że w latach od 1960 -1980(?) powierzchnia Tczewa wynosiła 35 km2. Czy ktoś z szanownych forumowiczów wie jak wtedy przebiegały te granice miasta? Mógłby ktoś to mniej więcej nakreślić, a może istnieje jakaś mapa która by te granice ukazywała? Z góry dziękuje za odpowiedz :)
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zmiana granic miasta

#2

Post autor: zet48 »

Bodajże były to okoliczne tereny rolne głównie należące do Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR) ...niestety już w latach 80-tych Tczew liczył (i chyba wciąż liczy) 22 kilometry kwadratowe.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Zmiana granic miasta

#3

Post autor: Michał »

No ja sobie wypraszam ten PGR. :pala

Dnia 31 grudnia, Roku Pańskiego 1972, w związku z reformą administracyjną kraju z miasta Tczew wydzielono dokładnie 760 ha (7,6 km2), z których utworzono sołectwo Tczewskie Łąki w gminie wiejskiej Tczew. W jego skład weszły obszary Tczewskich Łąk (bo wcześniej już miały one swoje autonomiczne epizody), tzw. Eitrichu (dziś rejon ulic Czatkowskiej i Wałowej w Tczewskich Łąkach) oraz kilkanaście hektarów z dawnej wsi Suchostrzygi, włączonej wcześniej do miasta (dziś obszar wsi tuż przy torach na południowym brzegu Motławy).

Do rzeczonego PGR-u (Zajączkowo) należało ledwo około 200 hektarów na dzisiejszej ulicy Żabiej. Reszta to gospodarstwa indywidualne oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Jutrzenka".

Nie mam na to papieru, ale gdzieś mi kołacze, że były w tym okresie jeszcze inne, choć o wiele mniejsze, korekty graniczne - w końcu towarzysz Gierek reformę administracyjną zafundował nam dogłębną i długotrwałą...

Spadkiem po tej przynależności była linia nr 20 jeżdżąca do centrum wsi, parafialna przynależność do fary oraz obwodu szkolnego Szkoły Podstawowej nr 7, co w latach 90-tych było zarzewiem długotrwałego konfliktu na linii miasto-gmina.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Orzeu
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 14
Rejestracja: 23 lis 2012, o 13:07
Lokalizacja: Tczew: Nowe Miasto
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Zmiana granic miasta

#4

Post autor: Orzeu »

Dziekuje za powyższe odpowiedzi :dzieki
Po cichu, nieśmiało przypuszczałem, że może to właśnie Tczewskie Łąki były włączone w obszar Tczewa.
Istnieje jakiś plan miasta z lat 60-70?
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zmiana granic miasta

#5

Post autor: LukaszB »

Orzeu pisze:Dziekuje za powyższe odpowiedzi :dzieki
Po cichu, nieśmiało przypuszczałem, że może to właśnie Tczewskie Łąki były włączone w obszar Tczewa.
Istnieje jakiś plan miasta z lat 60-70?
Mamy :) viewtopic.php?p=52307#p52307
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Zmiana granic miasta

#6

Post autor: Michał »

Po miesiącu czasu miałem dziś chwilę by sobie nieco dłużej powertować forum i natrafiłem na zmieszczoną przez Łukasza mapkę.

Jej lektura przypomniało mi nurtującą mnie kiedyś wątpliwość. Co wiemy na temat przynależności Czatków do Tczewa?

Dowodnie wiemy, że tak w 1921 roku, jak i w 1931 roku w urzędowym spisie miejscowości Czatkowy figurują jako osobna gmina (w tym okresie na terenach b. zaboru pruskiego gminą była praktycznie każda miejscowość), zaś Tczewskie Łąki są traktowane jako część miasta. Z tej mapki wynika, że przed 1973 rokiem Czatkowy były częścią Tczewa. Wiemy od kiedy? Notabene dziwi mnie, że w znanych mi wykazach ulic, czy obwodów wyborczych z tego okresu Czatków nigdy nie odnotowano - chyba, że zawsze kryły się pod określeniem ulicy Czatkowskiej. Temu jednak przeczy wykaz ulic z lat siedemdziesiątych, gdzie odnotowywano lokalizację poszczególnych ulic na kwadratach mapy, stąd wiemy, że była ona o wiele za krótka jak na taki wariant.

Więc, na początek, jakie mamy, poza tą mapką, inne informacje na temat obecności Czatków w granicach miasta?

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Zmiana granic miasta

#7

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo,

Pozwolicie, że zaprezentuję hipotezę, która w jakiś sposób może wyjaśnić kilka kwestii. Prezentowana mapa - jak się domyślam "Mapa powiatu tczewskiego z 1967 r. "- niekoniecznie jest tym, czym Państwo chcą ją widzieć. Niewykluczone, iż dokument, który jest sprawcą tych dywagacji jest w rzeczywistości mapą powiatów tczewskich. Należy pamiętać, iż w 1952 r. miasto Tczew zostało wydzielone z powiatu tczewskiego (ziemskiego), tworząc jednocześnie nowy powiat miejski - od tej pory mamy w zasadzie dwa powiaty tczewskie. Możemy więc postawić hipotezę, iż zaznaczone na mapie granice nie są stricte granicai miejskimi, a granicami powiatu miejskiego. Jest to oczywiście tylko mój domysł. Jest on obarczony pewną wadą. W 1952 r. akt powlujący powiat grodzki Tczew włączal do niego, oprócz samego miasta, tylko gromadę Suchostrzygi. Natomiast gromada Czatkowy w latach pięćdziesiątych (z pewnością do 1954 r.) wchodziła w skład powiatu ziemskiego (dawnego). Tym samym jednak nie mogła ona wchodzić w skład miasta. Niewykluczone, iż w późniejszych latach została ona włączona do Tczewa (powiatu miejskiego).
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Zmiana granic miasta

#8

Post autor: Michał »

Hmmm, ale czy to ma jakiś bezpośredni związek?

Tak czy siak Tczew miał status miasta i to była z naszej perspektywy podstawowa jednostka administracyjna. Z punktu widzenia "granic miasta", to, że było to miasto na prawach powiatu niewiele zmieniało. Bo, jak dobrze pamiętam, nie było tutaj możliwości by w takowym "mieście na prawie powiatu" funkcjonowała sobie samodzielna wieś (sołectwo). Bo tylko taki wariant dawał by wynik, że Czatkowy do miasta nie należały, będąc w granicach powiat grodzkiego. Ale być może się mylę?

Poszedłem za śladem podanym w pierwszym poście tego wątku i spojrzałem na informacje z "Wikipedii". Niestety jak to często bywa interesujące nas dane dotyczące zmian powierzchni miasta zamieszczone są bez żadnego odwołania do źródeł. Nie mniej wynika z nich, że między 1951, a 1960 rokiem granice miasta zmieniały się dwukrotnie. Pierwsza zmiana jest dla nas dość jasna. Wzrost z 24 km kw. do 30 km kw. to włączenie w granice miasta Suchostrzyg. Owe 30 km kw., to idealnie dzisiejsze granice miasta plus obszar sołectwa Tczewskich Łąk. Skąd zatem te 35 km kw. z 1960 r.?

Czatkowy mogły by pasować. Ale nie wiemy, czy owe informacje z "Wikipedii" są wiarygodne. No i dziwi mnie, że nigdzie to do tej pory jakoś szerzej nie wypłynęło. A wynika z nich, że gdzieś między 1954, a 1960 rokiem (najpewniej w samym 1960) Czatkowy włączono do miasta i były jego częścią co najmniej 12 lat!
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Zmiana granic miasta

#9

Post autor: Michał »

Ech człowiek czyta i nie widzi...

W bardzo dobrze znanym mi obwieszczeniu Miejskiej Rady Narodowej z 20 marca 1969 roku, wyznaczającym granice obwodów wyborczych do Sejmu na terenie "miasta Tczewa" jest taki kwiatek, na który dopiero zwróciłem uwagę:
wybory 1969.png
wybory 1969.png (246.56 KiB) Przejrzano 2162 razy
wybory 1969.png
wybory 1969.png (246.56 KiB) Przejrzano 2162 razy
Po kolei mamy tutaj nr obwodu wyborczego, jego obszar oraz siedzibę obwodowej komisji wyborczej. To chyba przesądza o tym, że w Roku Pańskim 1969 dzisiejsza wieś Czatkowy leżała w granicach miasta Tczewa. :ok
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zmiana granic miasta

#10

Post autor: LukaszB »

Temat powraca http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wi ... ac-rozmowy. Tym razem chodzi zapewne o Lubiszewo i Rokitki
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ