Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

#241

Post autor: Michał »

Oczywiście, że za dzisiejszy stan mostu ktoś odpowiada. Tylko ten "ktoś" jest o wiele bardziej posunięty w latach niż obecne, czy nawet byłe władze powiatu.

Swego czasu miałem okazje porozmawiać z kilkoma "drogowcami" z długim stażem i ich opinia była zgodna: już w latach osiemdziesiątych most kwalifikował się do generalnego remontu i już wtedy jego koszt szacowano na taką kwotę, że pogrążone w permanentnym kryzysie, odpowiedzialne za to odpowiednie struktury, nie miały zielonego pojęcia jak to sfinansować. A, że droga trzeciorzędna, to ograniczano się do łatania.

Możemy dziś dyskutować, czy ta dekada z "haczkiem", jaka upłynęła od powstania powiatów do momentu podjęcia realnych prac remontowych, to mało czy dużo. Jednak dla mnie nie ulega wątpliwości, że dla mostu był to moment przełomowy i dał mu jednak prawdziwego gospodarza. Co bynajmniej nie znaczy, że według mnie lepszym gospodarzem nie byłaby GDDKiA. Niemniej pozostaje faktem, że po latach bezczynności ta konkretna ekipa powiatowa za most się wzięła i namacalne tego efekty są już dzisiaj.

Tym wszystkim moim rozważaniom w tej sprawie przyświeca bowiem jedna myśl: byśmy w tym sporze o odbudowę mostu nie popadali zaślepiające zacietrzewienie. Przy pełnym krytycyzmie jakoś nie potrafię dostrzec ani w staroście Puczyńskim, ani staroście Wiórku jakiś zaprzysięgłych wrogów tczewskiego mostu. Napiszę więcej: O wiele bardziej niż ich (błędne ) podejście do odbudowy mostu mi osobiście przeszkadza ich bezczynność w sprawach istotnych dla kociewskiego regionalizmu. O wiele bardziej, bo mimo wszystko dziedzictwo materialne chroni i odtwarza się o w wiele łatwiej od tego niematerialnego.


Ale wracając do wątku SKOM-u, to rzeczą oczywista jest, że nie myli się ten co nic nie robi. Nie mniej bardzo łatwo, choćby w tym konkretnym wątku forumowym, prześledzić całą "akcję most" do połowy 2012 roku. I warto sobie, w obliczu pojawienia się nowych władz w budynku na Piaskowej, dokonać podsumowania jaka była skuteczność działań w obronie mostu. Były znaczące sukcesy (przekonanie włodarzy do konsultowania prac, przygotowanie także historycznego wariantu odbudowy, pokazanie społecznego poparcia dla wątku historycznego), ale nie obyło się bez porażek. Pytanie jakie wnioski na przyszłość...

Zaś na koniec mała zabawa psychologiczna: a co Ty staroście na tymże samym spotkaniu powiedziałeś? Czy czasem nie jest tak, że on w tym momencie na jakimś urzędniczym forum dyskusyjnym żali się brakiem zrozumienia dla jego punktu widzenia już na pierwszym spotkaniu?

Mówiąc szczerze ja widzę tutaj jeden zasadniczy problem: Mariusz Wiórek nie jest Łukaszem Brządkowskim. :lol:

A choć się różnicie w sprawie mostu, to i tak jest wam o wiele bliżej niż do kilku znanych mi osób z "kręgów GDDKiA", które kategorycznie twierdzą, że jedyny remont mostu to z zachowaniem lub odtworzeniem dzisiaj istniejących przęseł "świadectwa 150 lat historii inżynierii mostowej". I dla nich tak starosta Wiórek, jak i zwolennicy historycznej odbudowy, to "szkodniki niszczące istniejące dziedzictwo historyczne". I, przynajmniej ja, bardzo łatwo mogę sobie wyobrazić, że ktoś o takim nastawieniu podejmował by decyzje w starostwie. Dlatego zachęcam do refleksji w tym gorącym wyborczym czasie. By nowym władzom być może przedstawić nową propozycję współpracy?
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

#242

Post autor: LukaszB »

Też słyszałem o zwolennikach remontu mostu w obecnym wyglądzie jako "skansenu mostowego", ale warto zapytać ich czy znają jakiś skansen, w który kosztem kilkudziesięciu milionów stawia się jeden obiekt ;)

PS. Mariusz Wiórek zdecydowanie nie jest Łukaszem Brządkowskim :lol:
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

#243

Post autor: LukaszB »

Dzisiaj otrzymałem wyrok nakazowy w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej za "aferę banerową". Zostałem uznany za winnego zarzuconego (a raczej popełnionego) czynu, jednak w związku z art. 39. § 1 " W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można - biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy - zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego. W efekcie otrzymałem naganę i 50 zł kosztów postępowania. Tym samym "afera banerowa" była ciężkim przestępstwem jedynie w oczach starego zarządu i PZD. ::dawnytczew :tczew
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

geo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 303
Rejestracja: 9 lut 2011, o 19:00
Lokalizacja: Lunały a teraz Kunzendorf
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

#244

Post autor: geo »

Może zamiast baneru coś takiego teraz?
Obrazek
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

#245

Post autor: LukaszB »

geo pisze:Może zamiast baneru coś takiego teraz?
[ Obrazek ]
Tylko jak to wyświetlisz na kratownicy mostu? Chyba że na starostwie :lol:
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

#246

Post autor: zet48 »

Wieże mostowe mają ładną jasną odnowioną powierzchnie ...można nad tym pomyśleć
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

#247

Post autor: LukaszB »

Ogłoszono przetarg na WYKONANIE ROBÓT BUDOWLANYCH ZWIĄZANYCH Z REALIZACJĄ ZADANIA INWESTYCYJNEGO PN. "PRZEBUDOWA MOSTU TCZEWSKIEGO-ETAP I" http://przetargi.powiat.tczew.pl/wykona ... tap-i.html
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Kristoph
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 508
Rejestracja: 22 gru 2011, o 16:20
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

#248

Post autor: Kristoph »

LukaszB pisze:Ogłoszono przetarg na WYKONANIE ROBÓT BUDOWLANYCH ZWIĄZANYCH Z REALIZACJĄ ZADANIA INWESTYCYJNEGO PN. "PRZEBUDOWA MOSTU TCZEWSKIEGO-ETAP I" http://przetargi.powiat.tczew.pl/wykona ... tap-i.html
I co to już klamka zapadła, czy jeszcze są jakieś nadzieje na wariant historyczny ??
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

#249

Post autor: LukaszB »

Kristoph pisze:
LukaszB pisze:Ogłoszono przetarg na WYKONANIE ROBÓT BUDOWLANYCH ZWIĄZANYCH Z REALIZACJĄ ZADANIA INWESTYCYJNEGO PN. "PRZEBUDOWA MOSTU TCZEWSKIEGO-ETAP I" http://przetargi.powiat.tczew.pl/wykona ... tap-i.html
I co to już klamka zapadła, czy jeszcze są jakieś nadzieje na wariant historyczny ??
Na etapie przetargu można zaskarżyć decyzję konserwatora i dokonać niezbędnych korekt :)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

AnnaK
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 83
Rejestracja: 26 mar 2011, o 15:19
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Planowana odbudowa mostu drogowego 2014-2017

#250

Post autor: AnnaK »

A dotacji nie stracimy ?
ODPOWIEDZ