Doktor Alojzy Rediger

Znani i nieznani tczewianie; ludzie zasłużeni dla miasta i
honorowi obywatele miasta
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Doktor Alojzy Rediger

#11

Post autor: Jadzia »

LukaszB pisze:Czy we wczesnym PRL mógł również prowadzić prywatną praktykę w domu przy Westerplatte 2?
Jest to możliwe ;)
http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 635#p30635" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 636#p30636" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Doktor Alojzy Rediger

#12

Post autor: LukaszB »

Jadzia pisze:
LukaszB pisze:Czy we wczesnym PRL mógł również prowadzić prywatną praktykę w domu przy Westerplatte 2?
Jest to możliwe ;)
http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 635#p30635" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 636#p30636" onclick="window.open(this.href);return false;
Jo tylko mnie interesuje stan prawny w tamtym okresie - czy prywatne praktyki były dozwolone. Jutro, jak nie zapomnę zapytam na spotkaniu http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 436#p32436" onclick="window.open(this.href);return false;
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Doktor Alojzy Rediger

#13

Post autor: LukaszB »

mzk pisze:I pewnie otrzymasz odpowiedź.

pozdrawiam,
MZK
Lekarze mogli prowadzić praktyki prywatne, mimo późniejszych obostrzeń m.in musieli pracować na cały etat w szpitalu państwowym. Doktor Rydygier pojawia się w dokumentach jeszcze w latach 50tych
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: Doktor Alojzy Rediger

#14

Post autor: Wałasz »

Alojzy Rediger na pewno był lekarzem w Tczewie powojennym. Wiele starszych osób go pamięta, prowadził praktykę lekarską jeszcze w latach 60 chyba. Cieszył się dobrą opinią jako lekarz.
Zmarły nie tak dawno Mieczysław Polewicz, zasłużony tczewianin, przekazał mi informację, że Alojzy Rediger miał przybrane dzieci i gdzieś w latach 70. wyprowadził się z Tczewa do Trójmiasta (chyba do Gdyni) i tam prawdopodobnie pozostał do śmierci. Tczew zapewne opuścił ok. 1975 r., bo na stronie Banku Spółdzielczego widnieje informacja, że w tym czasie bank ten przeniósł w miejsce jego zamieszkania swoją siedzibę (pomylili tylko numer - 1 zamiast 2).
http://www.bstczew.pl/bank/#historia" onclick="window.open(this.href);return false;
Nota bene w tym samym mniej więcej czasie LOK przejął i wyremontował sąsiedni budynek polożowy.
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Doktor Alojzy Rediger

#15

Post autor: mirza3 »

Także przed wojną numeracja początku ówczesnej ulicy Hallera musiała sprawiać niejakie zamieszanie, o czym świadczą rozbieżności w adresie dr. Redigera podawanym przez różne urzędowe spisy:
Hallera 1.JPG
Rocznik Lekarski Rzeczypospolitej Polskiej 1938
Hallera 1.JPG (91.96 KiB) Przejrzano 1684 razy
Rocznik Lekarski Rzeczypospolitej Polskiej 1938
Rocznik Lekarski Rzeczypospolitej Polskiej 1938
Hallera 1.JPG (91.96 KiB) Przejrzano 1684 razy
Hallera 2.JPG
Spis abonentów sieci telefonicznych DOPiT w Bydgoszczy na 1939
Hallera 2.JPG (17.29 KiB) Przejrzano 1684 razy
Spis abonentów sieci telefonicznych DOPiT w Bydgoszczy na 1939
Spis abonentów sieci telefonicznych DOPiT w Bydgoszczy na 1939
Hallera 2.JPG (17.29 KiB) Przejrzano 1684 razy
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Doktor Alojzy Rediger

#16

Post autor: Jadzia »

Wałasz pisze:Zmarły nie tak dawno Mieczysław Polewicz, zasłużony tczewianin, przekazał mi informację, że Alojzy Rediger miał przybrane dzieci...
Zgadza się ;) Mój zaprzyjaźniony znajomy opowiedział mi, że kiedy się urodził, dr Rediger zapytał jego rodziców, czy nie chcieliby oddać dziecko do adopcji (mieli już dzieci, p. Alojzy i jego małżonka wprost przeciwnie). Mój rozmówca wspominał także, że Rediger cieszył się uznaniem i był dobrym lekarzem. Jako dowód wspomniał historię "wypadku" swojego ojca. Początkowo opatrywał go inny lekarz (nazwiska nie wspomnę, bo kolejne pokolenie dzisiaj praktykuje :) ) z mizernym skutkiem. Dr Rediger zaproponował swoją pomoc, dzięki czemu pacjent wrócił do zdrowia. Mój zaprzyjaźniony rozmówca i rodzina lekarza mieszkali w pewnym okresie przy tej samej ulicy.

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: Doktor Alojzy Rediger

#17

Post autor: Wałasz »

Dzięki za informacje - czyli wszystko się zgadza.
Mój rozmówca przekazał mi jeszcze, że tych przybranych dzieci było kilka, ale żadne nie pozostało przy swoim przybranym ojcu, tylko rozeszli się w swoje strony. Co się tyczy daty śmierci, to nie znał jej. Mówił tylko, że miała miała miejsce w latach 90. ub.w. Doktor urodził się na pocz. XX w. Jeśli zmarł w latach 90., to mógł dożyć nawet 90 lat lub więcej.
Co się tyczy numeru, to faktycznie są rozbieżności - tak samo jak z sąsiednim budynkiem lożowym. Allert raz mieszka przy Friedrichstrasse 1, a raz 2. Loża masońska jest raz pod numerem 3/4, gdzie indziej nawet 2/4. W okresie międzywojennym jest już pod nr. 3, a dom Redigera pod nr. 2.
Jak wynika z matrykuły tczewskiej, dom zakupił w 1934 r., a więc w roku likwidacji loży i sprzedaży jej budynku spółce gruntowej. Nie mogłem dotrzeć, kto był właściwie posiadaczem willi nr 2, który odsprzedał dom Redigerowi. Jeśli ktoś umie odczytać pismo niemieckie, to odpowiedź powinna być w poniższym skanie.
Załączniki
ObrW-2.jpg
Matrykuła Tczew - Friedrichstrasse / Hallera / Obr. Westerplatte 2
ObrW-2.jpg (160.74 KiB) Przejrzano 1665 razy
Matrykuła Tczew - Friedrichstrasse / Hallera / Obr. Westerplatte 2
Matrykuła Tczew - Friedrichstrasse / Hallera / Obr. Westerplatte 2
ObrW-2.jpg (160.74 KiB) Przejrzano 1665 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Doktor Alojzy Rediger

#18

Post autor: be-good »

To chyba Danziger Privat Actien Bank in Danzig, ten sam co tu: http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=1916

Mogła mieścić się tam jego agentura:

Obrazek

... taka jak w budynku istniejącym do dziś w Sopocie :) :

Obrazek

Patrz: http://de.wikipedia.org/wiki/Danziger_P ... ctien-Bank

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: Doktor Alojzy Rediger

#19

Post autor: Wałasz »

To jest możliwe. W dokumentach księgi wieczystej budynku nr 3 jeden z członków loży, Kurt Friedrich, występuje z dopiskiem "Bankdirektor". Teraz przypominam sobie, że gdzieś też znalazłem informację, iż pod nr. 2 przez jakiś czas działał bank niemiecki.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Doktor Alojzy Rediger

#20

Post autor: be-good »

Wałasz pisze:...W dokumentach księgi wieczystej budynku nr 3 jeden z członków loży, Kurt Friedrich, występuje z dopiskiem "Bankdirektor". Teraz przypominam sobie, że gdzieś też znalazłem informację, iż pod nr. 2 przez jakiś czas działał bank niemiecki.
Dla większego zamieszania dot. numeracji i użytkowników sprzed 100 lat :) : http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 860#p31860" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek
ODPOWIEDZ