Tczew - podziemne korytarze pod miastem


Autor Tematu
Kisiel
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 3
Rejestracja: 30 lip 2011, o 10:41
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#11

Post autor: Kisiel »

rozmawiałem z sąsiadami, i dowiedziałem się że najprawdopodobniej tunel ten prowadził pod szkołę na mostowej mówili mi że był tam kiedyś szpital, byłem z psem przed momentem tam jeszcze raz (w piwnicy) policzyłem kroki jest ich do drewnianych drzwi 30 ;) góra śmieci za drzwiami zamurowana ściana i bardzo nisko.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#12

Post autor: be-good »

Nie bardzo kojarzę w jakim dokładnie miejscu jest wejście i jaka orientacja tunelu, ale jako jego genezę "na czuja" typuję Fabrykę Ciastek i Wafli sprzed stu lat :scratch
Patrz: viewtopic.php?p=137#p137
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#13

Post autor: mirza3 »

Z dotychczasowych informacji nie wynika nic o budowie i przypuszczalnym wieku znaleziska, więc to tylko przypuszczenie, ale warto się zastanowić, czy nie mogła istnieć jakaś podziemna komunikacja pomiędzy tczewskimi szańcami wzniesionymi w czasach napoleońskich i krótko po nich.
Na Sobieskiego, choć trochę przed opisanym miejscem, istniał szaniec Gdański, a w ogólnym kierunku na Mostową - Blokhauzowy.
Kiedyś be-good pisał o ciekawych, głębokich piwnicach w budynku na Obr. Westerplatte, wzniesionym na miejscu dawnego Szańca Wśród Stodół.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam

qaz
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 17
Rejestracja: 17 sie 2011, o 22:50
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#14

Post autor: qaz »

Jeśli chodzi o tunele to słyszałem opowieść o tunelu, który miałby ze Starego Miasta prowadzić za Wisłę (nawet do Malborka). Coś chyba w tych opowieściach musi być, ale kto to wie.

Inną sprawą, ale quasi-tunelową, są opowieści z czasów okupacji o połączonych piwnicach na Starym Mieście. Podobno tymi piwnicami można było obejść cały Plac Hallera nie wychodząc na powierzchnie i nie narażając się na aresztowanie przez hitlerowców. Życie towarzyskie mogło zatem kwitnąć nawet w tych trudnych czasach.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#15

Post autor: zet48 »

Tunel do Malborka (nawet jego fragment - za Wisłę) nie mógł istnieć ...dziś jest to duży koszt i trud a co dopiero w czasach krzyżackich bez odpowiedniej technologii.
Jeśli chodzi o połączone piwnice to również jest to niemożliwe, budynki stoją do dziś a śladów w piwnicach żadnych ...
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

qaz
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 17
Rejestracja: 17 sie 2011, o 22:50
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#16

Post autor: qaz »

Przebić ścianę do sąsiedniej piwnicy raczej nie stanowi problemu. Słyszałem o tym z wielu ust, więc raczej nie mam wątpliwości co do tego faktu.Po wojnie pewnie dziury zamurowano. Inaczej ma się rzecz z tunelem za Wisłę. Technicznie byłoby to trudne do wykonania, ale wiele miejscowości ma takie legendy i opowieści. Może Pan Samochodzik, pomógłby rozwiązać te zagadki:>
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#17

Post autor: zet48 »

Kamienice na pl. Hallera mają piwnice na różnych poziomach ...możliwe było połączenie dwóch lub trzech kamienic znajdujących się obok siebie ale połączenie wszystkich domów na placu to raczej legenda bez poparcia w faktach
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

qaz
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 17
Rejestracja: 17 sie 2011, o 22:50
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#18

Post autor: qaz »

Może i tak było. Połączono kilka domów a wszystko urosło w opowiadaniach do całego Placu. Niemniej takie coś miało miejsce.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#19

Post autor: LukaszB »

qaz pisze:Może i tak było. Połączono kilka domów a wszystko urosło w opowiadaniach do całego Placu. Niemniej takie coś miało miejsce.
Dokładnie, ja słyszałem tylko o północnej pierzei rynku.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jak.osa
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 653
Rejestracja: 17 lip 2011, o 06:05
Lokalizacja: Tczew (Osiedle S. Staszica)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Tczew - podziemne korytarze pod miastem

#20

Post autor: Jak.osa »

mieczy pisze:Legendę sandomierska o korytarzach prowadzących z piwnic kamieniczek poza mury obronne też bardzo długo uważano za bajki !
Teraz podziemia są atrakcją turystyczną ! :)
Tak, ale w Sandomierzu tunel nie jest tak długi i nie prowadzi pod rzeką (chyba). Wytłumaczcie mi w jaki sposób ludzie ze średniowiecza mieli by wybudować tak długi tunel (w dodatku przebiegający pod rzeką). Wniosek jest jeden - tunel najprawdopodobniej nie istnieje.
:tczewMostów jest wiele, ale Tczewski jest tylko jeden ! :tczew
ODPOWIEDZ