Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#31

Post autor: LukaszB »

zielu pisze:
LukaszB pisze:To nic nie zmienia. Ditrich mówił, że kontaktował się z ambasadą 15 lat temu czyli około 1995 roku i dopiero potem je wystawił w domu aukcyjnym. Nie wiem dlaczego nie pomogli mu ziomkowicze z Witten skoro mieli namiary na MBP. Przy najbliższej okazji Ambasador pewnie się go zapyta ;)
Coś mi się rypło z datami :scratch . W każdym bądź razie zajrzę jutro do roczników GT. Może jest jakaś relacja z otwarcia wystawy z fotkami...
A ja uderzę do MBP. Weźmiemy sprawę w dwa ognie ::dawnytczew
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

emka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 78
Rejestracja: 10 lut 2011, o 11:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#32

Post autor: emka »

W zbiorach Sekcji Historii Miasta znajdują się 3 kopie (wraz z opisem w j. niem) przedstawiające:
- dom przy Bergstraße 1(Podgórnej 1), gdzie znajdował się damski salon fryzjersko-kosmetyczny. Na obrazie uwieczniony jest m.in. sam autor i panna Nadolska (właścicielem domu był Franz Nadolski)
- dom przy ul. Königsbergerstraße 30 (Chopina 30), czyli rodzinny dom Państwa Dietrich (wg księgi gruntowej: Franz Dietrich został właścicielem w 1898 r.)
- Wisłę i Tczew (niemiecka pocztówka jubileuszowa 700-lecia Miasta Tczewa, wydana w Lubece, autor zdjęcia: Wilhelm Castelli
i 1 oryginał (panorama Tczewa od strony Wisły) autorstwa T. Dietricha-Dirschaua.

Jeśli chodzi o powódź z 1924 r., to zachowały się jego wspomnienia, które zamieszczone są w książce "Chronik des Kreises Dirschau" O. Korthalsa (Bonn 1969 r.). To nie jedyne wspomnienia malarza. W książce jest też zdjęcie z imprezy "partnerskiej" w Witten (1959 r.), podczas której został przekazany naszemu miastu obraz - widok na miasto od strony Wisły.

Co do wystawy, to 12 czerwca 1993 r. została otwarta w MBP z okazji Dni Witten. Oprócz krótkiego artykułu z Gazety Tczewskiej, który załączył Zielu, mamy: artykuł z Głosu Wybrzeża oraz program Święta Przyjaźni Witten-Tczew 12 czerwca 1993 (krótka informacja, że w MBP będzie prezentowana Wystawa sztuki Wittenśkiego Związku Twórców - obrazy i rzeźby oraz Wystawa obrazów malarza Dietricha Dirschau. Obie wystawy czynne do 9 lipca).
Ostatnio zmieniony 19 sie 2011, o 14:29 przez emka, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#33

Post autor: LukaszB »

Super! Czy są może jakieś zdjęcia z wystawy?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 42 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#34

Post autor: Ramses74 »

Dodam szkic B.T.Dietricha z 1924 r.podpisany "Die Schlorren voll Weichselwasser" - pol. "Kapcie pełne wody wiślanej"
D.W. :lol:
Załączniki
65832.jpg
65832.jpg (447.51 KiB) Przejrzano 868 razy
65832.jpg
65832.jpg (447.51 KiB) Przejrzano 868 razy
Ostatnio zmieniony 5 lip 2011, o 20:10 przez Ramses74, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#35

Post autor: zielu »

Lakoniczna informacja z archiwalnego numeru GT z przypomnianej wcześniej wystawy Dietricha w MBP. Zdjęć z wystawy w numerze nie było.
Załączniki
IMG_3930.jpg
IMG_3930.jpg (219.9 KiB) Przejrzano 911 razy
IMG_3930.jpg
IMG_3930.jpg (219.9 KiB) Przejrzano 911 razy
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#36

Post autor: be-good »

Zestawienie pocztówki z około 1915 roku i akwareli B.T. Dietricha:
Załączniki
Padre.jpg
Padre.jpg (237.18 KiB) Przejrzano 905 razy
Padre.jpg
Padre.jpg (237.18 KiB) Przejrzano 905 razy
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#37

Post autor: be-good »

Jeszcze jedno zestawienie archiwalnej pocztówki z epoki i akwareli Bernharda Theodora Dietricha - "Dirschaua":
Załączniki
AKWAR.jpg
AKWAR.jpg (236.1 KiB) Przejrzano 860 razy
AKWAR.jpg
AKWAR.jpg (236.1 KiB) Przejrzano 860 razy
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#38

Post autor: be-good »

Tu inna pocztówka z tratwą i bardzo zbliżonym odbiciem zamku w wodach Nogatu :) :
Załączniki
AKWAR.02.JPG
AKWAR.02.JPG (259.06 KiB) Przejrzano 835 razy
AKWAR.02.JPG
AKWAR.02.JPG (259.06 KiB) Przejrzano 835 razy
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#39

Post autor: Jadzia »

W książce Stanisława Mrozka "Tczewski Genius loci" (str. 137-138), w podrozdziale "Mniejszości narodowe", znalazło się także miejsce dla naszego malarza. Zacytuję:

W polskiej większości nikt nie wątpił, że współistnienie jest możliwe, była także świadomość, że Niemcy mają prawo do mieszkania w Tczewie, który dla nich był „Heimat”, to znaczy stronami rodzinnymi. O co najmniej jednym z nich wiemy, że kochał Tczew równie silnie jak Tczewianie-Polacy. Był to artysta malarz, który nawet swoje nazwisko wzbogacił drugim członem „Tczew” – „Dirschau”. Pisał on: „W 1921 roku po ukończeniu studiów wróciłem do mojego rodzinnego Tczewa i podjąłem moją artystyczną działalność. Z wieży ciśnień zrobiłem większe panoramy miasta z widokiem na mosty. Niestety, prace te zaginęły. Jednakże w poszukiwaniu ciekawych motywów przyszedł mi z pomocą żywioł przyrody, powódź [1924 rok, S. M.], która wielu Tczewianom pozostanie w żywej pamięci. Korciło mnie, by malować póki pod wodą stała ulica Zamkowa. Udałem się tam z moim blokiem rysunkowym w ręku. Siedząc na składanym krzesełku, zacząłem utrwalać ten niesamowity widok. Musiałem pracować szybko, gdyż z minuty na minutę woda rosła. Już uwolniły się z umocowań stosy drzewa u Wilkiego i zaczęły odpływać w dal. Dla chłopców była to okazja do zabawy, pływali na deskach i belkach, nie bacząc na niebezpieczeństwo porwania ich na środek rzeki. Otoczony przez chłopców przyglądających się mojej pracy i zajęty nią samą nie zauważyłem, jak moje nogi znalazły się po kostki we wodzie. Drugi motyw to widok z przyczółka mostowego: Tczew pod wodą. Było to przeżycie, którego nigdy nie zapomnę. Oba obrazy zostały zakupione przez polskiego burmistrza dla miasta i wisiały jeszcze za czasów niemieckich w Magistracie obok kościoła świętego Jerzego. Kochany Tczewie, kochane miasto rodzinne, jakże często w cichych godzinach jestem myślami i tęsknotą mojego serca przy tobie i jakżeż pragnąłbym choć raz jeszcze znaleźć się w twoich murach!”. 1)

1) Theo Dietrich-Dirschau, Erinnerung an das Katastrophenjahr 1924, w: O. Korthals, Chronik des Kreises Dirschau (Bonn) 1969, s. 546-547.

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#40

Post autor: LukaszB »

Jadzia pisze:W książce Stanisława Mrozka "Tczewski Genius loci" (str. 137-138), w podrozdziale "Mniejszości narodowe", znalazło się także miejsce dla naszego malarza. Zacytuję:
Jadzia świetnie że znalazłaś ten tekst :ok Z tej niemieckiej książki mamy,( dzięki uprzejmości miłej pani z MBP :dzięki )jeszcze drugi tekst, który w przyszłym tygodniu zostanie przetłumaczony.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ