Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

Awatar użytkownika

Autor Tematu
zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#21

Post autor: zunia »

Wyjaśnię, co zainspirowało mnie do poszukiwań obrazów T. Dietricha. W książce E. Raduńskiego "Zarys dziejów miasta Tczewa " przeczytałam, że :
" (...)Wielka powódź zalawszy w roku 1924 dolną część miasta , zabrała wielką część nagromadzonego drzewa, które popłynęło na otwarte morze aż po Hel.
Ulica Zamkowa znalazła się pod wodą , a obraz tej powodzi , pióra Teodora Dietricha, wisi dzisiaj w salce miejskiej.(...)" Ciekawe, gdzie jest ten obraz? Może gdzieś w magazynach Urzędu Miejskiego?
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#22

Post autor: LukaszB »

Dostałem odpowiedź od Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie z którym polecił mi się skontaktować Michael Dietrich:
Rzeczywiście niedawno nawiązał z nami korespondencję Pan Michael Dietrich ze Stuttgartu, malarz i grafik, syn malarza Bernharda Theodora Dietrich-Dirschau, obaj pochodzili ze Stargardu (Szczecińskiego), lecz podwójne nazwisko ojca świadczy, że prawdopodobnie do Stargardu przybył z Tczewa (Dirschau). Niestety w dostępnych mi materiałach (głównie z poniższych stron internetowych) nie ma żadnych wzmianek o Tczewie, ani też o stargardzkich losach Bernharda, jedynie informacje o jego pracy jako malarza i konserwatora (restauratora) obrazów. Także o późniejszej historii wiadomości są bardzo skąpe. Bernhard urodził się (jak podaje jedna z informacji) w 1897 r., zmarł w 1984, Michael urodził się w 1940 r. i po wojnie mieszkał z ojcem w Lubece, gdzie prowadzili bardzo skromne, trudne życie przybyszy ze wschodu. W Heimatmuseum w Elmshorn (muzeum ziomkostwa Stargardu Szczec.) znajduje się ok. 40 akwarel i obrazów B. Th. Dietrich-Dirschau, w tym widok gimnazjum, rynku i młyna w Stargardzie. To wszystko, co mogę Panu pomóc.

http://www.heimatkreis-stargard.de/Heim ... 201997.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.heimatkreis-stargard.de/Gesc ... 0Wache.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.heimatkreis-stargard.de/Betr ... Muehle.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.kunst.ag/Michael.H.Dietrich/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.art-perfect.de/michael-h-dietrich-vita.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#23

Post autor: zet48 »

Zapraszam do czytania najnowszego numeru "Gazety Tczewskiej"
Na ostatniej stronie znajduję się artykuł naszego forumowego kolegi "Zapomniany tczewski akwarelista" :ok
https://portalpomorza.pl/artykul/1773/z ... ylko-jeden" onclick="window.open(this.href);return false;
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 42 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#24

Post autor: Ramses74 »

dokładam artykuł.
D.W. :hi
Załączniki
4545.jpg
4545.jpg (280.51 KiB) Przejrzano 962 razy
4545.jpg
4545.jpg (280.51 KiB) Przejrzano 962 razy
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#25

Post autor: be-good »

Nie wiem, czy to nagłaśniać, ale on nie był do końca zapomniany :) ?

Na stronie http://www.tczew-witten.de/patin/pt1993tczew.html napisano:

Das umfangreiche Programm spielte sich an mehreren Steilen ab: Im Amphitheater im Park die Begrüßung und musikalische Darbietungen, in der Städtischen Bibliothek im früheren Gerichtsgebäude in der Poststraße eine Ausstellung Wittener Künstler und eine Sonderausstellung unseres Dirschauer Kunstmalers Dietrich
Dirschau, der im Jahre 1978 im Alter von 81 Jahren in Lübeck verstorben ist. Die Ausstellung von Aquarellen mit Motiven aus der Stadt Dirschau stand unter dem Titel "Dirschau aus der Erinnerung". Sie hatte einen Ehrenplatz in der Bibliothek und blieb bis zum 7. Juli 1993 zugänglich.


Wyjeżdżam na cały dzień i nie mam w tej chwili czasu żeby dosłownie całość przetłumaczyć, ale nasi niemieccy partnerzy piszą tam, że w tczewskiej MBP (od 12 czerwca?) do 7 lipca 1993 "honorowe miejsce" miała specjalna wystawa akwareli z motywami z miasta Tczewa naszego (ich :) ) malarza Dietricha - Dirschaua zmarłego w wieku 81 lat w 1978 roku w Lubece, pod tytułem "Tczew ze wspomnień"... :facepalm

Nie sądzę żeby Niemcy wymyślili to wydarzenie, to raczej nam się zapomniało... :)
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#26

Post autor: zielu »

be-good pisze:Nie wiem, czy to nagłaśniać, ale on nie był do końca zapomniany :) ?

Na stronie http://www.tczew-witten.de/patin/pt1993tczew.html napisano:

Das umfangreiche Programm spielte sich an mehreren Steilen ab: Im Amphitheater im Park die Begrüßung und musikalische Darbietungen, in der Städtischen Bibliothek im früheren Gerichtsgebäude in der Poststraße eine Ausstellung Wittener Künstler und eine Sonderausstellung unseres Dirschauer Kunstmalers Dietrich
Dirschau, der im Jahre 1978 im Alter von 81 Jahren in Lübeck verstorben ist. Die Ausstellung von Aquarellen mit Motiven aus der Stadt Dirschau stand unter dem Titel "Dirschau aus der Erinnerung". Sie hatte einen Ehrenplatz in der Bibliothek und blieb bis zum 7. Juli 1993 zugänglich.


Wyjeżdżam na cały dzień i nie mam w tej chwili czasu żeby dosłownie całość przetłumaczyć, ale nasi niemieccy partnerzy piszą tam, że w tczewskiej MBP (od 12 czerwca?) do 7 lipca 1993 "honorowe miejsce" miała specjalna wystawa akwareli z motywami z miasta Tczewa naszego (ich :) ) malarza Dietricha - Dirschaua zmarłego w wieku 81 lat w 1978 roku w Lubece, pod tytułem "Tczew ze wspomnień"... :facepalm

Nie sądzę żeby Niemcy wymyślili to wydarzenie, to raczej nam się zapomniało... :)
To zasadniczo zmienia postać rzeczy. Pytanie tylko skąd pochodziły te obrazy, skoro zdaniem syna Dietricha wszystkie się "rozeszły"? :scratch
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#27

Post autor: LukaszB »

To nic nie zmienia. Ditrich mówił, że kontaktował się z ambasadą 15 lat temu czyli około 1995 roku i dopiero potem je wystawił w domu aukcyjnym. Nie wiem dlaczego nie pomogli mu ziomkowicze z Witten skoro mieli namiary na MBP. Przy najbliższej okazji Ambasador pewnie się go zapyta ;)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#28

Post autor: be-good »

Po pierwsze, takie wydarzenie jak ww. wystawa 18 lat temu z pewnością musiała zostać odnotowana np. przez Pana Zaczyńskiego (ale i inne osoby, nie wspominając o samej MBP). Mamy bardzo precyzyjne ramy czasowe - można popytać i być może dojść do jakichś fotografii(?)
W drugim rzucie podaję coś pędzla Bernharda ze stron bliższych nam niż Stargard Szczeciński - Marlboro Country:
AKWAR.jpg
AKWAR.jpg (261.69 KiB) Przejrzano 940 razy
AKWAR.jpg
AKWAR.jpg (261.69 KiB) Przejrzano 940 razy
Foto ze strony: http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=3365
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 42 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#29

Post autor: Ramses74 »

LukaszB pisze:To nic nie zmienia. Ditrich mówił, że kontaktował się z ambasadą 15 lat temu czyli około 1995 roku i dopiero potem je wystawił w domu aukcyjnym. Nie wiem dlaczego nie pomogli mu ziomkowicze z Witten skoro mieli namiary na MBP. Przy najbliższej okazji Ambasador pewnie się go zapyta ;)
Dokładnie Łukasz !!! A druga możliwość jest taka że ktoś kupił te obrazy po bankructwie domu aukcyjnego i sam wystawił je w Tczewie !!! Ale zapytam się Michaela przy najbliższej okazji.
D.W. :whistle
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy
Kontakt:

Re: Akwarela Bernharda Theodora Dietricha

#30

Post autor: zielu »

LukaszB pisze:To nic nie zmienia. Ditrich mówił, że kontaktował się z ambasadą 15 lat temu czyli około 1995 roku i dopiero potem je wystawił w domu aukcyjnym. Nie wiem dlaczego nie pomogli mu ziomkowicze z Witten skoro mieli namiary na MBP. Przy najbliższej okazji Ambasador pewnie się go zapyta ;)
Coś mi się rypło z datami :scratch . W każdym bądź razie zajrzę jutro do roczników GT. Może jest jakaś relacja z otwarcia wystawy z fotkami...
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
ODPOWIEDZ