Stary cmentarz parafialny


Krzyszwars
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 65
Rejestracja: 4 paź 2025, o 13:20
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stary cmentarz parafialny

#11

Post autor: Krzyszwars »

Pierwszy raz byłem w Pelplinie w 2019. Gdzieś w sieci znalazłem informację, że na cmentarzu koło bazyliki katedralnej znajduje się grób podpułkownika poległego w 1920 r.
Na miejscu jednak okazało się, iż cmentarz znajduje się koło kościoła pw. Bożego Ciała.
pelplin2019.01.JPG
Karta Cmentarza
https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-218180/ ... N.115059/1
Grób rzekomego podpułkownika znalazłem bez trudności. Znajduje się zaraz na prawo od wejścia.
pelplin2019.02.JPG
Ktoś odczytał litery "pp" jako skrót od stopnia podpułkownik :lol: a to w rzeczywistości miejsce pochówku podporucznika, ale za to kawalera Orderu Virtuti Militari !!
viewtopic.php?p=67487#p67487
pelplin2019.03.JPG
Obok spoczywa jego ojciec Franciszek Kamrowski
pelplin2019.04.JPG
Byłem tu we wrześniu 2025 – lało jak z cebra i nie zrobiłem zdjęcia, ale płyty podporucznika Edmunda Kamrowskiego nie ma !! Na jej miejscu stoi rzeźba Chrystusa zdjęta z góry pomnika nagrobnego …
Znalazłem taki artykuł w Internecie – z listopada 2024
https://netka.gda.pl/pomniki-pierwszych ... arodowych/
„Oto, co jeszcze zauważyliśmy: w stolicy duchowej Kociewia i stolicy Diecezji Pelplińskiej, jest odstawiony pod płot nagrobek z płytą, na której umieszczono napis m.in taki: Ś. P. PP Edmund Kamrowski, urodzony 10 października 1890 roku, dowódca baonu 63 pułku Poległ za ojczyznę 2 sierpnia 1920 roku pod Brześciem. O Memento proszą stroskani rodzice”
Mam nadzieję, że nie chodzi o likwidację pochówku bohatera z 1920 r. - to byłby skandal :evil2
Może płytę zabrano do renowacji i wróci na swoje miejsce przed 1 lub 11 listopada 2025. Mamy na forum kogoś z Pelplina ?

Za kościołem groby dwóch weteranów, bardzo dobrze utrzymane i wpisane do Ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, prowadzonej przez IPN. Świadczą o tym stosowne tabliczki.
Anastazy Pruszak, w powstaniu 1863 służył w żandarmerii narodowej.
https://bip.ipn.gov.pl/bip/form/r328124 ... uszak.html
pelplin2025.01.JPG
Walenty Stefański, uczestnik powstania listopadowego, zm. 1877, skazany w 1862 na dwa lata twierdzy. Prusacy uznali, że przygotowuje „zbrodnię stanu” i uwięzili go w twierdzy Wisłoujście koło Gdańska.
https://bip.ipn.gov.pl/bip/form/r584601 ... anski.html
pelplin2025.02.JPG
Za ten post autor Krzyszwars otrzymał podziękowanie:
spaff (22 paź 2025, o 16:06)
Ocena: 12.5%
ODPOWIEDZ