Nonnenmorgen

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Nonnenmorgen

#1

Post autor: LukaszB »

Szukając informacji na temat Georgenthala natrafiłem na stronie gen-wiki.de na powiązane z Tczewem miejsca, gdzie rzuciło mi się w oczy Nonnenmorgen.

Zacząłem szukać jakichkolwiek informacji o nim. Nazwa, jak podpowiedział mi biegły w niemieckim forumowicz (D.W. :hi ) oznacza dosłownie Morgę Zakonną. Ewidentnie mamy więc do czynienia z terenem zakonnym leżącym na obszarze / w najbliższej okolicy Tczewa, który został w 1857 roku wąłczony do miasta. Z pomocą przyszła mi Pomorska Biblioteka Cyfrowa gdzie odnalazłem fragment książki z 1927go roku "Zarys Dziejów Miasta Tczewa" E. Raduńskiego:
"W r. 127f5, będąc już na wygnaniu, Sambor podarował kościół parafjalny SS. Cysterkom z Chełmna, projektu swego atoli nie mógł już urzeczywistnić. Jedyną pamiątką, jaka po tem pozostała, były t. zw. Nonnenmorgen tj. włóki klasztorne, leżące w obrębie terenów miejskich, nazwa, której jeszcze używano w 17-tym wieku."

Czy ktokolwiek wie gdzie owa Włóka klasztorna się znajdowała?

5000 DT za podanie lokalizacji !!
Załączniki
spis.JPG
spis.JPG (70.84 KiB) Przejrzano 1920 razy
spis.JPG
spis.JPG (70.84 KiB) Przejrzano 1920 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Nonnenmorgen

#2

Post autor: zunia »

Google wyszukało jeszcze coś takiego. Nie mam pojęcia , co to, nie znam niemieckiego. Widzę Subkowy, Tczew.
Załączniki
Nonnenmorgen.jpg
Neues topographisch-statistisch-geographisches Wörterbuch des ..., Tom 3 pod redakcją Alexander August Mützell
Nonnenmorgen.jpg (58.43 KiB) Przejrzano 1915 razy
Neues topographisch-statistisch-geographisches Wörterbuch des ..., Tom 3 pod redakcją Alexander August Mützell
Neues topographisch-statistisch-geographisches Wörterbuch des ..., Tom 3 pod redakcją Alexander August Mützell
Nonnenmorgen.jpg (58.43 KiB) Przejrzano 1915 razy
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Nonnenmorgen

#3

Post autor: zielu »

Sambor nadał cysterkom oprócz kościoła uposażenie ziemskie w postaci wsi Knybawa i Bałdowo. Może o te tereny chodzi?
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Nonnenmorgen

#4

Post autor: zet48 »

Może również chodzić o Gorzędziej :scratch
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Nonnenmorgen

#5

Post autor: zielu »

Akurat o Gorzędzieju w nadaniu nie ma mowy. Łukasz pisze o terenie w najbliższej okolicy miasta, włączonym do niego w 1857 r. Gdyby zabawić się w "możliwologa", możliwe, że chodzi o Podlice - czyli dzisiejszy mniej więcej bulwar nadwiślański - będący swego czasu własnością dominikanów. Ale to chyba mylny trop...
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Nonnenmorgen

#6

Post autor: zet48 »

Fakt o Gorzędzieju (Gardin) jest mowa w dokumencie nadania praw miejskich przez Sambora II.

Chyba mam rozwiązanie zagadki ...to tereny obecnego Parku Miejskiego.
Kiedyś ogrody i tereny zielone wraz z naturalnym parowem należały do Zakonu Dominikanów - potwierdzenie znalazłem na mapie z okresu wojen napoleońskich.
Załączniki
DSCF7917.jpg
DSCF7917.jpg (471.06 KiB) Przejrzano 1908 razy
DSCF7917.jpg
DSCF7917.jpg (471.06 KiB) Przejrzano 1908 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Nonnenmorgen

#7

Post autor: zielu »

Też zastanawiałem się nad dzisiejszym parkiem, pytanie kiedy ten teren włączono do granic miasta?
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Nonnenmorgen

#8

Post autor: zet48 »

Tego niestety nie wiem
Mój trop padł też na ziemie zakonu rycerskiego Joannitów. Zakon miał w okolicy Tczewa duże posiadłości do 1370 roku. Problem tylko w tym że już w 1635 dzięki zezwoleniu króla Władysława IV Wazy wyznawcy reformy Lutra przejęli i przemianowali na kościół św. Jerzego pokrzyżacki spichlerz starościński zwany joannickim ...więc te ziemie były gdzieś bliżej rejonów ulic Dąbrowskiego, Wąskiej i Krótkiej. :scratch
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nonnenmorgen

#9

Post autor: mirza3 »

zielu pisze:Też zastanawiałem się nad dzisiejszym parkiem, pytanie kiedy ten teren włączono do granic miasta?
Wg Romana Landowskiego, w roku powstania Towarzystwa Upiększania Miasta, tj. w 1889. Przedtem podominikańskie tereny należały do rodziny Petersów.
zet48 pisze:Chyba mam rozwiązanie zagadki ...to tereny obecnego Parku Miejskiego
Kiedyś ogrody i tereny zielone wraz z naturalnym parowem należały do Zakonu Dominikanów - potwierdzenie znalazłem na mapie z okresu wojen napoleońskich.
Forma Nonnenmorgen sugeruje nie ogólnie tereny zakonne lecz bardziej precyzyjnie - należące do zakonnic. Należałoby więc szukać ziem należących, choćby przejściowo, do klasztoru żeńskiego.
zunia pisze:Google wyszukało jeszcze coś takiego. Nie mam pojęcia , co to, nie znam niemieckiego. Widzę Subkowy, Tczew.
Wynika z tego, że w Nonnenmorgen był 1 królewski "dym", czyli porządny dom z kominem oraz 12 "dusz" czyli mieszkańców, niekoniecznie w tym jednym domu, bo przepisy podatkowe omijano budując "kurne" chaty (bez komina). Całość obsługiwana była przez kościół i pocztę w Tczewie.
LukaszB pisze: Ewidentnie mamy więc do czynienia z terenem zakonnym leżącym na obszarze / w najbliższej okolicy Tczewa, który został w 1857 roku wąłczony do miasta.
Przed zniesieniem statusu twierdzy, tj. rokiem 1868, trudno sobie wyobrazić przyłączenie do miasta czegokolwiek leżącego poza linią szańców. To utrudnienie ale i ułatwienie zarazem. Może należałoby szukać w stronę mostów, zwłaszcza, że data wygląda znajomo.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nonnenmorgen

#10

Post autor: Ramses74 »

Ja znalazłem tylko to:
Nonnenmorgen w 1857 r. przyłączone do Tczewa
w registrze z 1908 r. niema już ani słowa o Nonnenmorgen.

D.W. :hi
Załączniki
object_277417.png
object_277417.png (65.84 KiB) Przejrzano 1888 razy
object_277417.png
object_277417.png (65.84 KiB) Przejrzano 1888 razy
Ostatnio zmieniony 7 cze 2011, o 13:25 przez Ramses74, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
ODPOWIEDZ