Centrum Edukacji Dorosłych


Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 274
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 252 razy
Otrzymał podziękowań: 325 razy
Kontakt:

Re: Centrum Edukacji Dorosłych

#41

Post autor: Wałasz »

niespokojna66 pisze: 9 sty 2024, o 17:06 W czasach II. wojny światowej ...
Obrazek
To stroje kucharek czy służących, bo pielęgniarki to na pewno nie są. :)
zielu pisze: 11 sty 2021, o 08:55 Zdjęcie od naszego sympatyka via Facebook. Rok 1925 lub 1926:
Obrazek
Budynek w tle wskazuje, że Wojtek był na dobrym tropie.
be-good pisze: 18 gru 2017, o 18:43
WG mnie to nieistniejący dom z rogu 30 Stycznia i Wąskiej(?) :scratch
@Jadzia zapewne jest w posiadaniu zdjęcia z Ewidencji sprzed kilkunastu lat...
Obecne postrzeganie działki od strony 30 Stycznia zmieniło się przez usypanie ziemi do wyższego poziomu.

Argumenty mówiące za tą lokalizacją:
- charakterystyczne ścięcie rogu działki ,
- opadająca w dół ulica po lewej,
- dwa bardzo podobne drzewa w obrębie działki (tu - różnica wielkości ale kształt i rozstawienie bardzo podobne),
- WG mnie ta sama liczba i kształt "sztachet" w sekcjach płota.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Źródło: viewtopic.php?t=558&start=20#p60960
Za ten post autor Wałasz otrzymał podziękowanie:
LukaszB (11 sty 2024, o 16:39)
Ocena: 12.5%
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 345 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Centrum Edukacji Dorosłych

#42

Post autor: niespokojna66 »

Wałasz pisze: 11 sty 2024, o 09:37
niespokojna66 pisze: 9 sty 2024, o 17:06 W czasach II. wojny światowej ...
Obrazek
To stroje kucharek czy służących, bo pielęgniarki to na pewno nie są. :)

Witam
może , to nie są pielęgniarki ale nazywanie tych pań pracujących w Organizacji Czerwonego Krzyża-służącymi , to trochę dziwne...
Link do strony niemieckiej ,lecz i u nas w poście o Starym Dworcu też są takie panie na zdjęciu...

https://www.dw.com/pl/70-lat-biura-posz ... a-18430726
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 274
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 252 razy
Otrzymał podziękowań: 325 razy
Kontakt:

Re: Centrum Edukacji Dorosłych

#43

Post autor: Wałasz »

Zdjęcie nie było opisane, że to PCK. ;) Po zamieszczeniu tej fotografii poszukiwałem uniformów pielęgniarek i kucharek w czasie II wojny światowej, lecz nie znalazłem stroju, który by w pełni pasował do tego. Na jednym widziałem służącą w podobnym ubiorze, ale też nie taki sam (koronki i inne), stąd pytanie.
Zastanawia mnie jeszcze, jakie te panie miały związek z tym budynkiem? W ostatnich dekadach zaboru pruskiego mieściła się w nim szkoła dziewcząt Kaiserin Augusta Victoria Schule, następnie w czasach II RP Gimnazjum Żeńskie. Po 1945 r. ulokowano tam m.in. szkoły handlowe. A co było w tym gmachu w okresie okupacji? Jaka placówka oświatowe i jakie tam były profesje? Z tego, co sprawdzałem, w latach 30. PCK zajmowało nieistniejący dziś budynek przy Bałdowskiej 5: viewtopic.php?t=5665 Niemcy za okupacji ulokowali tam jednak sąd rejonowy, więc niemieckie już PCK musiało się przenieść. Czyżby na 30 Stycznia właśnie?
Co ciekawe, nie mogę ustalić starego adresu budynku - w księdze adresowej z 1925 r. podano tylko 30 Stycznia, ale bez numeru. Budynki narożne, o których wspomniałem, miały dawny adres 30 Stycznia 32-33, więc zgodnie z kolejnością mógłby to być nr 34.
Za ten post autor Wałasz otrzymał podziękowanie:
LukaszB (20 sty 2024, o 11:49)
Ocena: 12.5%
ODPOWIEDZ