Narodowe Archiwum Szwecji - mapy i inne zasoby cyfrowe

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

Autor Tematu
Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 208
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 187 razy
Otrzymał podziękowań: 257 razy
Kontakt:

Narodowe Archiwum Szwecji - mapy i inne zasoby cyfrowe

#1

Post autor: Wałasz »

Zachęcam do przeszukania bazy Archiwum Narodowego Szwecji, gdzie jes trochę materiałów (w tym map i planów sytuacyjnych) dla naszego rejonu. Wchodzimy na stronę: https://sok.riksarkivet.se/ Jeśli nie znamy żadnego z języków skandynawskich, polecam od razu wybrać w górze opcję "other languages" i "English". Jest bardzo dużo zakładek do wyboru, w tym różne indeksy, gdzie znajdziemy m.in. kroniki Jana Długosza. Przykładowe:
https://sok.riksarkivet.se/a-o
https://sok.riksarkivet.se/specialsok
Najprościej będzie zastosować jedną z dwóch metod:

1. Wybrać zakładkę "National Archives Database": https://sok.riksarkivet.se/nad Następnie zaznaczyć opcję, czy interesują nas zasoby zdigitalizowane czy również inne oraz według jakich kryteriów chcemy wyszukiwać

2. Jeżeli chcemy iść bezpośrednio do archiwów cyfrowych, trzeba klinkąć w "Digital Research Room": https://sok.riksarkivet.se/digitala-forskarsalen Z lewej strony pojawi się pasek wyszukiwarki.

Podstawowe hasła dla powiatu tczewskiego to "Dirschau" albo "Mewe". Jak pojawi się lista zasobów, w lewej zakładce można zastosować filtr. Wybranie np. opcji "Karta/ritning" spowoduje, że pozostaną do wyboru wyłącznie skany map. Następnie typujemy zasób z listy i klikamy na ikonkę "Image". Dalej możemy cieszyć się piękną grafiką w wysokiej rozdzielczości, którą można powiększać, pomniejszać czy pobrać. Przykładowe plany Tczewa pokazujący szańce i obwarowania zbudowane przez Szwedów z czasów pobytu króla Gustawa Adolfa:
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/K0024424
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/K0024614
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/K0024615

Jest wiele innych ciekawych grafik, np. mapy okolic Gniewa z graficznymi obrazkami wsi i folwarków, po których można +/- zorientować się odnośnie wielkości i kształtu budowli.
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/K0024610
https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/K0024611
Ale za dużo by teraz o tym pisać teraz. Zachęcam, żeby we własnym zakresie poszukać. Uwaga - czasem zdarza się, że stronka ze skanem nie chce się wyświetlić. Może być to wina ustawień przeglądarki, albo chwilowych problemów z witryną archiwum szwedzkiego.

Zasoby dotyczące Polski i jej terytoriów doczekały się swoich opracowań (Polonica): https://www.polskieslady.se/stockholm10.htm
Za ten post autor Wałasz otrzymał podziękowania (total 2):
LukaszB (4 kwie 2022, o 18:04) • mirza3 (29 kwie 2022, o 12:45)
Ocena: 25%
ODPOWIEDZ