Zamek

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował;: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 351 razy

Re: Zamek

Post autor: LukaszB »

Kolejny autorytet powiedział, ze zamek to nie zamek
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Podziękował;: 48 razy
Otrzymał podziękowań: 114 razy
Kontakt:

Post autor: Wałasz »

A'propos badań w miejscu dawnego tartaku parowego na działce nr 418/14 za Zamkową 12 i 13. Czy ktoś wie, na czym właściwie ta sprawa stanęła? Nie mam na myśli zgody na budowę obiektu przy Żeglarskiej 6, bo ten już jest od jakiegoś czasu. Chodzi mi bardziej o to, czy była jakaś zmiana odnośnie zakwalifikowania tych ruin jako pozostałości zamku.

Z tonu wypowiedzi rzecznika Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków daje się wyczuć oburzenie sceptyczną opinią archeologa. Komentarz w stylu: ma przeprowadzać badania, a nie recenzować poczynania PWKZ. No ale to już prawie 3 lata po tych badaniach archeologicznych... Konserwator miał się wypowiedzieć odnośnie przedstawionych wniosków przez Marka Jagodzińskiego. Jakie stanowisko ostatecznie zajął?

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:

Zamek został wpisany do rejestru zabytków.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 70 razy
Kontakt:

Post autor: Cez »

Tak, zamek jest w rejestrze zabytków.

Polecam opracowanie na temat ruin zamku w Tekach Kociewskich nr 8 z 2014 roku. Na stronie 231 rozpoczyna się temat o zamku >> https://issuu.com/skarbnicakociewska/do ... sc_interne

Zamieszczam też dwie grafiki, tę poniższą stworzyłem kiedyś na potrzeby artykułu w Gazecie Tczewskiej - falistą linią zaznaczyłem zasięg wykopu, prostą znaleziony obwód reliktów, a przerywaną domniemany kształt całego zamku.
Zamek2.jpg

Podobną mapkę, a także wizualizację zamkowej wieży można znaleźć w prezentacji Michała Kargula pt. "Poznajemy tajemnice Tczewa", zamieszczam poniżej screena >>

Image5.jpg
Za ten post autor Cez otrzymał podziękowania (total 3):
Wałasz (27 sie 2019, o 16:27) • niespokojna66 (27 sie 2019, o 17:07) • Administratorzyriot (27 sie 2019, o 19:02)
Ocena: 42.86%

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:

Czy odkryjemy dalszą część zamku?

Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Kontakt:

Zamieszczę grafiki, które przygotowałem na potrzeby powyższego newsa Telewizji Tetka, którego wkleił Łukasz.

Zamek5.jpg
Na czerwono zaznaczyłem odkryte w 2009 r. relikty zamku krzyżackiego. Ciemniejszym czerwonym zaznaczyłem hipotetyczny kształt całego zamku - oczywiście wielkość tego czworokąta może być różna. Na niebiesko oznaczyłem granice działek, na których trwa nowa inwestycja oraz zaznaczyłem dwa planowane bloki mieszkalne. Na żółto zaznaczyłem planowany parking.

Zamek2c.jpg
Tutaj nałożyłem zamek w Gniewie na miejsce, gdzie mógł stać zamek w Tczewie :)

Zamek 23.10.2019.jpg
Zdjęcie wykonane 23 października - trwały wówczas badania archeologiczne we wschodniej części działki.

Zamek 11.11.2019.jpg
Zdjęcie z 11 listopada, wykop znacznie się powiększył.

Na przełomie listopada i grudnia być może powstanie wykop bezpośrednio na południe od reliktów zamku - w miejscu gdzie potencjalnie może znajdować się kontynuacja tych reliktów.
Za ten post autor Cez otrzymał podziękowania (total 3):
niespokojna66 (16 lis 2019, o 19:15) • LukaszB (17 lis 2019, o 14:03) • Administratorzyriot (19 lis 2019, o 05:23)
Ocena: 42.86%

Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Kontakt:

Praca wre przy pierwszym z bloków. Grunt pod drugi póki co nie został jeszcze wykopany.
Załączniki
15 grudnia 2019.jpg
Za ten post autor Cez otrzymał podziękowanie:
Administratorzyriot (20 gru 2019, o 00:00)
Ocena: 14.29%

ODPOWIEDZ