Magle

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Magle

#11

Post autor: Big Zbig »

Pod koniec lat siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych przynajmniej kilka razy do roku miałem styczność z maglem ( głównie z jego korbą), usytuowanym w podwórzu budynku przy ulicy Gdańskiej (pomiędzy dolną ulicą Chłodną a Jedności Narodu). Głównym "operatorem" tej machiny była moja teściowa, ja stanowiłem jedynie napęd. Urządzenie to składało się z dociążonej kamieniami skrzyni toczącej się ruchem posuwisto - zwrotnym po podeście na dwóch drewnianych wałkach. Majstersztykiem technicznym był mechanizm napędowy ,w którym wystarczyło kręcić korbą w jedną stronę a system kół zębatych współpracujących z uchylną zębatką nadawał skrzyni ruch w obydwie strony. Niestety z upływem lat zwyczaj maglowania został zaniechany i nie wiem, czy urządzenie to jeszcze się w tym miejscu znajduje. O ile sobie przypominam , moja babcia miała w piwnicy podobne chociaż mniej skomplikowane urządzenie , które własnoręcznie zbudował dziadek - kołodziej.

ciorek31
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 7
Rejestracja: 28 sie 2012, o 11:06
Lokalizacja: Tczewiak :)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Magle

#12

Post autor: ciorek31 »

Witam. Co do ,magla, na kozen, ul Nowotki kiedyś, dzis Elżbiety. moje podwórko z dzieciństwa :lol: . I mała ciekawostka, nasz magiel na kozen DZIAŁA i ma się jak na swoje lata całkiem dobrze :ok . Prawdopodobnie będzie to chyba ostatni egzemplarz w Tczewie :( Jak by co jestem w stanie załatwić wizytację, przydała by się jakaś dokumentacja dla potomnych, moje córki na słowo magiel :szok2 , a co to :facepalm . Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Magle

#13

Post autor: LukaszB »

ciorek31 pisze: 20 cze 2014, o 21:10 Witam. Co do ,magla, na kozen, ul Nowotki kiedyś, dzis Elżbiety. moje podwórko z dzieciństwa :lol: . I mała ciekawostka, nasz magiel na kozen DZIAŁA i ma się jak na swoje lata całkiem dobrze :ok . Prawdopodobnie będzie to chyba ostatni egzemplarz w Tczewie :( Jak by co jestem w stanie załatwić wizytację, przydała by się jakaś dokumentacja dla potomnych, moje córki na słowo magiel :szok2 , a co to :facepalm . Pozdrawiam.

Niestety magla już nie ma :( Syn właściciela wywiózł go do siebie po śmierci ojca.
Załączniki
IMG_20190619_103443_7.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

gregi2004
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 19
Rejestracja: 2 sty 2014, o 10:13
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

Re: Magle

#14

Post autor: gregi2004 »

Magiel ręczny był w piwnicy przy ul.Czyżykowskiej 14. Z tego, co pamiętam jeszcze w latach 70-tych.
ODPOWIEDZ