Przedmioty z naszej młodości

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#61

Post autor: Big Zbig »

Wśród kart jednej z moich książek odnalazłem pocztówkę dźwiękową z roku 1977, na której utrwalono kultowy skecz kabaretu Dudek "Ucz się Jasiu", w premierowej obsadzie : Jan Kobuszewski , Wiesław Gołas i Bronisław Pawlik. W późniejszych wersjach Bronisława Pawlika jako klienta zastępował Wiesław Michnikowski. W czasach współczesnych udany cover tego skeczu ma w swoim repertuarze Kabaret Moralnego Niepokoju.
Załączniki
0000001-416.JPG
0000001-416.JPG (486.16 KiB) Przejrzano 3847 razy
0000001-416.JPG
0000001-416.JPG (486.16 KiB) Przejrzano 3847 razy
0000001-417.JPG
0000001-417.JPG (246.88 KiB) Przejrzano 3847 razy
0000001-417.JPG
0000001-417.JPG (246.88 KiB) Przejrzano 3847 razy
Za ten post autor Big Zbig otrzymał podziękowania (total 2):
LukaszB (2 sie 2018, o 08:57) • mieczy (2 sie 2018, o 14:39)
Ocena: 25%
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#62

Post autor: Big Zbig »

Po długim czasie wracam do tematyki związanej z przedmiotami używanymi w czasach mojej młodości. Już taka jest natura człowieka,że wraz z upływem lat (starzeniem się) przychodzi chęć na wspomnienia. Pierwszym odbiornikiem radiowym, który zainstalował w domu mój ojciec był tak zwany "kołchoźnik", będący elementem radiofonii przewodowej "Radiowęzła Starogard". Był to początek lat 60 ubiegłego wieku. Głośniki wykonywane były z różnych materiałów (sklejka , gips wzmocniony papierem , bakelit ). Spikerem był wtedy Edmund Falkowski, którego zapamiętałem zwłaszcza z cyklicznych koncertów życzeń , w których niemal za każdym razem "puszczał" "Siwy włos" Mieczysława Fogga.Poprzez to urządzenie można było słuchać tylko tego ,co nadawano, bez możliwości regulacji innych stacji (Program I , Radio Gdańsk, lokalne komunikaty, audycje informacyjne itp). Często gościła Polska Kapela Ludowa Feliksa Dzierżanowskiego , wykonująca "Swojskie Melodie". Wraz z rodzicami słuchałem "Matysiaków", "W Jezioranach" oraz "Podwieczorku przy mikrofonie" . W pamięci utkwiły mi również koncerty Zespołu Mandolinistów pod dyrekcją Edwarda Ciukszy. Niedawno czytałem,że zarówno "Matysiakowie" jak i "W Jezioranach" nadal są nadawane w radio ( 3200 i 2900 odcinków), z udziałem kilku pokoleń aktorów. W połowie lat 60 ojciec wyremontował stary radioodbiornik "Pionier" i od tego czasu zwiększył się zakres możliwości odbioru innych stacji , z zagranicznymi włącznie (np.Radio Wolna Europa, Radio Luksemburg itp). Niestety radio to krótko spełniało swoją rolę, gdyż przerobiłem go na wzmacniacz do "samorobnej" gitary elektrycznej (według instrukcji z "Młodego Technika").
Załączniki
Kołchoźnik gipsowy (w lepszym stanie)
Kołchoźnik gipsowy (w lepszym stanie)
Kołchoźnik gipsowy -taki sam miała teściowa w Pelplinie. Mówiła na niego "frytka" ?
Kołchoźnik gipsowy -taki sam miała teściowa w Pelplinie. Mówiła na niego "frytka" ?
Za ten post autor Big Zbig otrzymał podziękowania (total 2):
LukaszB (2 sie 2018, o 08:57) • riot (3 sie 2018, o 09:40)
Ocena: 25%
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#63

Post autor: Big Zbig »

Z powodu braku własnych fotografii sprzętu radiowego, używanego w domu w czasach mojej młodości, odnalazłem w internecie zdjęcie omawianego wcześniej Pioniera ,oraz jego następcy - radioodbiornika Tatry. Radio to służyło rodzicom bardzo długo, aż do zastąpienia go odbiornikiem tranzystorowym firmy Radmor.
Załączniki
Pionier - przerobiony na wzmacniacz do gitary. Spalił się po kilku próbach.
Pionier - przerobiony na wzmacniacz do gitary. Spalił się po kilku próbach.
Radio Tatry - z klawiaturą i magicznym okiem<br />(następca Pioniera).
Radio Tatry - z klawiaturą i magicznym okiem
(następca Pioniera).
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#64

Post autor: Jadzia »

Big Zbig pisze: 1 sie 2018, o 13:04Wraz z rodzicami słuchałem "Matysiaków", "W Jezioranach"...


Moja babcia tego słuchała :wub Tym samym ja również :oo
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 589
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 221 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#65

Post autor: mieczy »

Jadzia pisze: 5 sie 2018, o 21:14 Moja babcia tego słuchała :wub Tym samym ja również :oo


Moi rodzice słuchali tych audycji +"Podwieczorek przy mikrofonie"

Zawsze fascynowało mnie zielone oczko w radiu. Było magiczne :lol:
Kiedyś sprawdziłem co jest z tyłu owego oczka... :facepalm
Pi... :pala ął mnie prąd :P
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#66

Post autor: Big Zbig »

Magiczne oko to nic innego jak elektronowy (lampowy) wskaźnik wysterowania ( zestrojenia) układu odbiorczego na danej częstotliwości radiowej. Temat ten wielokrotnie tłumaczył Pan Wyka na lekcjach elektrotechniki w Technikum Mechanicznym (lata 1966 / 1967).

AnnaK
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 83
Rejestracja: 26 mar 2011, o 15:19
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#67

Post autor: AnnaK »

Czyli wyjaśnił nam to profesor Szpec.
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#68

Post autor: Big Zbig »

Tak jest. Temat ten , to jeden z Jego podstawowych wykładów z elektrotechniki i elektroniki. Niekiedy uczniowie nadużywali jego "dobroci" i prosili o powtórzenie tego tematu (jak to się dziś mówi -robili sobie jaja). Innym zagadnieniem, nie związanym z elektrotechniką, które również wielokrotnie tłumaczył , była zasada działania tak zwanego górnopłuka , czyli spłuczki klozetowej.Przy okazji należy dodać,że tępił palaczy papierosów i nie lubił uczniów z Malborka. Uczniom, którzy źle odpowiadali na lekcji wygłaszał taką mniej więcej uwagę: "Co ojciec mówi? Że mam się uczyć.A co ty mówisz? Że w młotkach nic nie zadają. To ty nie wiesz stary cepie, że ojciec i matka jedzą chleb z samą margaryną,żebyś mógł się uczyć?" Po takiej reprymendzie nie pozostawało nic innego jak odpowiedzieć :" Na jutro się przygotuję Panie Profesorze". Za taka postawę uczeń dostawał tylko"kropkę" do dziennika , zamiast oceny niedostatecznej. Pewnego razu dyrektor na swojej lekcji ( metaloznawstwo) sprawdzał dziennik i pytał się nas, co oznaczają kropki z elektrotechniki. Uczniowie z pierwszej ławki skwapliwie podpowiedzieli : to za aktywność podczas lekcji panie dyrektorze. :facepalm
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#69

Post autor: LukaszB »

Big Zbig pisze: 9 sie 2018, o 22:08 nie lubił uczniów z Malborka. /quote] 8-)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Przedmioty z naszej młodości

#70

Post autor: Big Zbig »

W dniach 20 -22.08.1981 w hali Oliwia odbył się I Przegląd Piosenki Prawdziwej "Zakazane Piosenki". Z tej imprezy przechowałem jeden egzemplarz śpiewnika z tekstami 28 piosenek ,wykonanych na tej imprezie. Ich autorami i wykonawcami byli między innymi: Jan Pietrzak, Marcin Wolski, Andrzej Waligórski, Maciej Zembaty, Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski i inni.
Załączniki
IMG_20180814_0001.jpg
IMG_20180814_0004.jpg
IMG_20180814_0003.jpg
IMG_20180814_0002.jpg
Za ten post autor Big Zbig otrzymał podziękowania (total 4):
mieczy (22 sie 2018, o 13:45) • mirza3 (22 sie 2018, o 20:15) • LukaszB (22 sie 2018, o 20:22) • riot (25 sie 2018, o 12:37)
Ocena: 50%
ODPOWIEDZ