Odsłonięcie tablicy i inscenizacja plenerowa w Koźlinach

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Odsłonięcie tablicy i inscenizacja plenerowa w Koźlinach

#1

Post autor: LukaszB »

Dnia 02 czerwca o godzinie 09.00 rozpocznie się uroczystość oraz inscenizacja plenerowa, wraz z odsłonięciem tablicy przypominającej jeden z najtrudniejszych okresów w historii Pomorza- gdy pomiędzy gospodarstwami Koźlin przebiegała granica dzieląca sąsiadów.

Przejście graniczne w Koźlinach (1920 – 1939)

W 1920 wiele wsi i osad Pomorza podzieliła granica Wolnego Miasta Gdańska. Było to nowe i wcześniej nieznane wyzwanie dla lokalnej ludności.

W Koźlinach do dziś zachował się czytelny i nie przekształcony układ dawnego przejścia granicznego. Mówimy tu o budynkach, resztkach polskiej zapory przeciwpancernej, czy nawet rowie granicznym. Jest on swoistym świadkiem trudnych uwarunkowań, w jakich przyszło żyć przez 19 lat tutejszym mieszkańcom.

Bliskość przejścia granicznego pozwalała lokalnej ludności nadal w miarę normalnie funkcjonować. Dla przykładu mieszkając po jednej stronie a pracując po drugiej. Zachęcała też do prowadzenia nielegalnego handlu przygranicznego i dorabiania przemytem. Sytuację ułatwiał fakt, że po obu stronach można było liczyć na znajomych i krewnych.

Możliwość całodobowego ruchu granicznego zachowała w miarę stabilne stosunki miejscowej ludności, niezależnie od dzielącej jej granicy. Stan taki utrzymywał się niemalże do lata 1939 r. Wówczas, wzdłuż granicy po stronie gdańskiej, nasiliły się akcje dywersyjne oraz represyjne na ludności pochodzenia polskiego. Wypuszczano się też na teren Polski, przez co celowo wzbudzano strach i niepewność tamtejszej społeczności.

Na kartach historii przejście graniczne w Koźlinach zapisało się też 1 września 1939 r., gdy rankiem przejechała przez nią kompania i pięć wozów pancernych SS – Heimwehr Danzig, które kierowały się na Tczew. Kolumna została zatrzymana przez polskich żołnierzy z 2 Batalionu Strzelców z Tczewa.

Zakończenie II Wojny Światowej zlikwidowało nienaturalne podziały Pomorza. Rozpoczęła się także migracja ludności. Dotychczasowi mieszkańcy Koźlin i okolic wyjeżdżali do Niemiec i przenosili się do miast. Najczęściej Tczewa i Gdańska. Na ich miejsce przybywali nowi z centralnej Polski i Kresów Wschodnich.

Stowarzyszenie „Wczoraj, Dziś i Jutro”, Wójt Gminy Suchy Dąb oraz Lokalna Grupa Działania "Trzy Krajobrazy" zapraszają wszystkich w sobotę 02 czerwca 2018, na godzinę 09.00 na skwerek w Koźlinach. Za inscenizację odpowiada SRH Fort a patronat nad imprezą objęła www.Północna.TV i www.strefahistorii.pl.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ