Hieronim Majewski- świadek ekshumacji grobów katyńskich

Znani i nieznani tczewianie; ludzie zasłużeni dla miasta i
honorowi obywatele miasta
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy
Kontakt:

Hieronim Majewski- świadek ekshumacji grobów katyńskich

#1

Post autor: zunia »

Gdy III Rzesza ujawniła zbrodnię dokonaną przez sowietów w Katyniu, hitlerowcy postanowili ogłosić całemu światu o mordzie na Polakach. Rząd III Rzeszy powołał Międzynarodową Komisję Lekarską, której członkowie pochodzili z krajów zależnych od Niemiec (oraz ze Szwajcarii), która od 28 do 30 kwietnia przebywała w Katyniu.
Na żądanie Niemców (i za zgodą władz polskich) na miejsce udała się również komisja PCK oraz kilku polskich intelektualistów (m. in. pisarz Józef Mackiewicz). Niemcy na miejsce przywozili również delegacje ludności polskiej, dziennikarzy, a także jeńców (nie tylko narodowości polskiej).

Jednym ze świadków ekshumacji grobów katyńskich był Hieronim Majewski, który w powojennych latach mieszkał w Tczewie.
http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2015/03/otwarcie-wystawy-hieronim-majewski.html
http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2015/03/otwarcie-wystawy-hieronim-majewski.html
Hieronim Majewski (urodzony w Chełmży)był podporucznikiem Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 r. walczył w batalionie morskim Gdyni, jako dowódca plutonu taczanek,19 września 1939 r. dostał się do niewoli niemieckiej. Został przewieziony z Wejherowa do Stargardu Stalag II D a potem do Woldenbergu Stalag II C. Po nieudanej ucieczce skierowano go do obozu karnego w Schildbergu Stalag XXI A, gdzie pracował w kamieniołomach. W 27 sierpnia 1940 r. został zwolniony z niewoli ze względu na stan zdrowia i wrócił do rodziny.
Przez sześć miesięcy był bezrobotny, 1 lutego 1941 roku został zatrudniony jako pomocnik ślusarza na terenie parowozowni w Karsznicach, a następnie pracował w biurze aż do wyzwolenia Polski.

W kwietniu 1943 r. naczelnik parowozowni Karsznice wyznaczył Majewskiego na delegata do lasu katyńskiego, gdzie brał udział w identyfikowaniu zwłok polskich oficerów wraz z innymi Polakami.

Takich kilkuosobowych robotniczych delegacji było więcej. Pokazano im miejsce zbrodni, szczątki pomordowanych oficerów, listy i dokumenty znalezione przy zwłokach. Po powrocie mieli o tym opowiadać na przygotowywanych w tym celu wiecach dla ludności i w zakładach pracy.

W Katyniu Majewski spędził zaledwie jeden dzień. Po powrocie m.in.: w Karsznicach, Zduńskiej Woli, Sieradzu, Kutnie, Turku, Uniejowie, Ostrowie Wielkopolskim, Pabianicach, Żychlinie i Wieluniu oraz innych miejscowościach powiatu sieradzkiego brał udział w wiecach, na których pod niemieckim przymusem opowiadał o zbrodni dokonanej przez Związek Radziecki.

Po wojnie Hieronim Majewski pełnił wiele funkcji.
Jak pisze w swoim życiorysie "Dnia 15 I 1945 w chwilach przełamania potęgi hitlerowskiego germanizmu założyłem MO, której byłem komendantem do l III 45, następnie SOK” . W l945 roku był funkcjonariuszem SOK w Kwidzynie i Iławie, a od grudnia 1947 aż do aresztowania - zastępcą naczelnika Oddziału Ruchowo-Handlowego SOK w Tczewie.

Jak pisze S.M. Jankowski „(...)w 1950 roku rodzina Majewskich, razem z Leokadią Domańską, zajmowała trzy pokoje przy ulicy Elżbiety 22, na pierwszym piętrze, wejście po prawej stronie klatki schodowej.”
Google
Google
Po wojnie starał się unikać tematu Katynia. Lecz jego krytyczne, wyrażane głośno opinie na temat działalności władz sprawiły, że jego przeszłość i wiedza zwróciły uwagę służb.
29 stycznia 1950 r. (wg S.M. Jankowskiego – 31 stycznia) został aresztowany przez funkcjonariuszy PUBP w mieszkaniu przy ul. Elżbiety 22 w Tczewie, pod zarzutem współpracy w czasie okupacji z władzami niemieckimi.

Oskarżony został o to, że „idąc na rękę władzy państwa niemieckiego działał na szkodę Państwa Polskiego przez szerzenie propagandy antyradzieckiej, głosząc publicznie – na organizowanych w tym celu, przez władze niemieckie, zebraniach – że jeńcy polscy w Katyniu zostali zamordowani przez Związek Radziecki”.

Mimo zeznań świadków, że Majewski zmuszony był tak postępować i że nie był przekonujący, a w czasie odczytów otaczali go Niemcy – sąd uznał go za winnego

Majewskiemu został zasądzony wymiar kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego.

Sąd Apelacyjny w Łodzi orzekł karę 6 lat pozbawienia wolności, 5 lat pozbawienia praw publicznych i obywatelskich praw honorowych oraz przepadek całego mienia, a w grudniu 1950 r. wyrok ten zatwierdził Sąd Najwyższy w Warszawie.

Represje objęły również jego rodzinę. Córka H. Majewskiego wspominała o przepadku mienia, braku środków
do życia, wyprzedaży mebli i dobytku, trudnościach ze zdobycie pracy przez matkę- żonę Majewskiego:
„ Mama nie mogła dostać pracy, więc sprzedała część rodzinnych dóbr i zamieniła mieszkanie na inną dzielnicę w Tczewie, zajmując tam gorsze i mniejsze ... "

W wyniku amnestii karę Hieronima Majewskiego skrócono i w 1954 roku wrócił do domu.
http://lodz.tvp.pl/19072772/uwiklany-w-historie-wystawa-w-zdunskiej-woli
http://lodz.tvp.pl/19072772/uwiklany-w-historie-wystawa-w-zdunskiej-woli
W kwietniu 1991 roku Józef Musioł podjął starania, aby minister sprawiedliwości wystąpił do Sądu Najwyższego z rewizją nadzwyczajną. „Hieronim Majewski- przypominał- powinien zostać uniewinniony przez Sąd Rzeczypospolitej Polskiej, żeby mógł dochodzić należnych mu roszczeń i honorów, w tym stopnia oficerskiego".
4.11.1991 r. Sąd Najwyższy Izba Karna zmienił zaskarżone wyroki i uniewinnił Hieronima Majewskiego od zarzucanego mu czynu.

„ Ojciec został zrehabilitowany, a postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Łodzi, przyznano mu nawet odszkodowanie pieniężne za niesłuszne skazanie” - wspominała córka Hanna.
W 1991 roku Hieronim Majewski został zrehabilitowany. Zmarł w 1997roku. Był ostatnim żyjącym świadkiem ekshumacji grobów katyńskich wyznaczonym przez okupanta niemieckiego.

Źródła:
http://www.polska1918-89.pl/pdf/sprawa- ... y,6849.pdf
https://ipn.gov.pl/katyn_baza/index.php ... &sprawa=81
http://zdunskawola.naszemiasto.pl/artyk ... id,tm.html
http://lodz.tvp.pl/19072772/uwiklany-w- ... skiej-woli
http://gdansk.naszemiasto.pl/archiwum/k ... id,tm.html
Za ten post autor zunia otrzymał podziękowania (total 4):
Jadzia (9 kwie 2018, o 18:09) • LukaszB (9 kwie 2018, o 22:10) • mirza3 (10 kwie 2018, o 22:25) • zielu (19 kwie 2018, o 20:45)
Ocena: 50%
ODPOWIEDZ