Koło Przyjaciół Izby Tradycji Pielęgniarstwa Tczewskiego

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Koło Przyjaciół Izby Tradycji Pielęgniarstwa Tczewskiego

#1

Post autor: LukaszB »

Ze sporym odzewem ze strony mieszkańców Tczewa i województwa spotkała się inicjatywa nadania imienia Stanisławy Sterczewskiej - pierwszej dyrektorki byłego Liceum Medycznego, szkole, która od kilku lat z powodzeniem kontynuuje jego tradycje. Chodzi o Medyczne Studium Zawodowe z ul. Warsztatowej, zorganizowane i prowadzone przez tczewskie Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka”.

M.in. osiągnięcia słuchaczy „Medyka” z ul. Warsztatowej spowodowały społeczne poparcie zarówno dla pomysłu uhonorowania pamięci o Stanisławie Sterczewskiej, jak zorganizowania przy tej szkole Izby Tradycji Pielęgniarstwa Tczewskiego. Informacje o tym w mediach szybko przyniosły efekty. Absolwenci, rodziny i sympatycy przynoszą i nadsyłają pamiątki po kultowym „białym” liceum: głównie historyczne zdjęcia, dyplomy, świadectwa, czepki pielęgniarskie. Jest nawet szansa na pozyskanie dla Izby sztandaru b. Liceum Medycznego. Wszelkie dalsze pamiątki związane z tą placówką, jej kadrą i uczennicami – cały czas mile widziane.

Akceptacja społeczna dla tego pomysłu jest tak duża, że w tych dnach, w siedzibie CKZ „Nauka” przy ul. Warsztatowej, doszło spontanicznie do zawiązania Koła Przyjaciół Izby Tradycji Pielęgniarstwa Tczewskiego. Założycielskie grono, jak na razie, liczy sobie kilkanaście osób: są to głównie dawni nauczyciele i absolwentki b. Liceum Medycznego. Przewodniczącą Rady została pani Urszula Kołacka – wicedyrektorka b. liceum. Patronat medialny zaoferowała pani Iwona Czyżewska, prezes Wydawnictwa Pomorskiego – też absolwentka tej kultowej szkoły.

Pod koniec spotkania przyjaciele Izby Tradycji zwiedzili pracownie medyczne, w których kształcą się przy ul. Warsztatowej następczynie i następcy tczewskich pielęgniarek - współczesny średni personel służby zdrowia. Podziwom nie było końca, głównie ze względu na dostrzegalną, zasadniczą różnicę w wyposażeniu dawnych, stosunkowo ubogich pracowni b. LM, porównywanych z nowoczesnymi pracowniami nowego „Medyka”.

Na koniec stały apel: kto posiada i może udostępnić dobre zdjęcia portretowe i inne śp. Stanisławy Sterczewskiej – proszony o kontakt. Kolejne pamiątki po kultowym „Medyku” – też cały czas oczekiwane! W sprawie tej i każdej innej związanej z tą inicjatywą prosimy o kontakt z dyrekcją tczewskiego „Medyka”, w Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka”, Tczew, ul. Warsztatowa 4, tel.58/721-70-46 i 660-681-360, ckz.nauka@wp.pl. Osoba do kontaktów: Żaneta Góra.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ