Tajemnicza kamienica na Wojska Polskiego

Awatar użytkownika

mirek_tcz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 152
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:31
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Tajemnicza kamienica na Wojska Polskiego

#11

Post autor: mirek_tcz »

be-good pisze:
mirek_tcz pisze:W jednej był warzywniak a wszystkie miały kształt trójkąta równoramiennego . :hi
Jak masoński cyrkiel :lol:
Zagadką (ale pewnie tylko dla mnie) jest wielki budynek/ kamienica, który stał tam o wiele wcześniej.
W jakiejś zdigitalizowanej kronice MBP na pewno widziałem jego zdjęcie i... nie wiem, gdzie dokładnie :nea
Ze zbiorów Urzędu Miejskiego wynika że budynki zaznaczone na planie 1904-1939 nr.dz.28-29 to pomieszczenia gospodarcze. :scratch
Załączniki
DSC_0042-crop.JPG
DSC_0042-crop.JPG (273.83 KiB) Przejrzano 4274 razy
DSC_0042-crop.JPG
DSC_0042-crop.JPG (273.83 KiB) Przejrzano 4274 razy
39pop.JPG
39pop.JPG (263.48 KiB) Przejrzano 4274 razy
39pop.JPG
39pop.JPG (263.48 KiB) Przejrzano 4274 razy
36 pop.JPG
36 pop.JPG (199.69 KiB) Przejrzano 4274 razy
36 pop.JPG
36 pop.JPG (199.69 KiB) Przejrzano 4274 razy
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 589
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 221 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Tajemnicza kamienica na Wojska Polskiego

#12

Post autor: mieczy »

Zagadką (ale pewnie tylko dla mnie) jest wielki budynek/ kamienica, który stał tam o wiele wcześniej.
W jakiejś zdigitalizowanej kronice MBP na pewno widziałem jego zdjęcie i... nie wiem, gdzie dokładnie :nea


Budynku nie pamiętam, ale przypominam sobie wysoki płot z desek od ul. W.Polskiego.
Był tam skup złomu. (lata 60/70)
Gdzieś w tym rejonie był jeszcze skup skór.
Mój Tata hodował króliki (tak jak sporo innych osób w tamtych czasach) skóry do skupu, reszta na niedzielny obiad. :)
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tajemnicza kamienica na Wojska Polskiego

#13

Post autor: zet48 »

Istnieje zdjęcie widoku od strony wiaduktu na Wojska Polskiego. Niestety zdjęcie jest w jednej z kronik i nie można fotki publikować bez odpowiedniego pozwolenia.
Zdjęcie zostało zrobione przed wybudowaniem przychodni i budynku dawnego Pogotowia Ratunkowego, w tle widać długi cień kształtem przypominający prostokąt. Cień ...czyli nasz poszukiwany budynek miał dwa piętra (może jeszcze poddasze) i sięgał do dzisiejszego placu zabaw w Parku im. Mikołaja Kopernika.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tajemnicza kamienica na Wojska Polskiego

#14

Post autor: zet48 »

Na tym zdjęciu widzimy poszukiwany budynek.

Obrazek

Szukany był i w tym temacie viewtopic.php?p=5890#p5890
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: Tajemnicza kamienica na Wojska Polskiego

#15

Post autor: Wałasz »

mirek_tcz pisze: 23 maja 2011, o 14:34 Ze zbiorów Urzędu Miejskiego wynika że budynki zaznaczone na planie 1904-1939 nr.dz.28-29 to pomieszczenia gospodarcze. :scratch
Zgadza się. To nie była kamienica mieszkalna. Budynek, o którym tu mowa, miał charakter inwentarski, o czym świadczą zamieszczone w tym wątku skany szkiców projektowych modernizacji obiektów. W jego skład wchodziły m.in. stajnia i chlewnia oraz tzw. hofraum, czyli pomieszczenia podwórkowe.

To jest pozostałość po gospodarstwie wdowy Elise Zabel z d. Riesemann, żony dr Hansa Zabela, który zmarł pod koniec lat 20. Pierwotnie majątek ten był własnością Karla Riesemanna, który posiadał liczne parcele na ob. Nowym Mieście i kilka między Górkami a Tczewskim Polem (m.in. działka przy Targowej). Rodzina Riesemann pochodziła z Czyżykowa, lecz ok. poł. XIX w. przeniosła się pod Tczew. Nazwisko Riesemann jest dopisane nawet na pocztówce nad tymi budynkami i ogrodem:

Obrazek

Kamienica ceglana przy ob. Wojska Polskiego 2 (obok wnęki parkingowej z zakazem postoju) to był dom mieszkalny właścicieli, a sąsiedni budynek gospodarczy był z nim związany. Całość miała kiedyś numerację Skarszewska 28 i 29. Do rodziny Riesemann i Zabel należał też obiekt mieszkalny przy ob. Wojska Polskiego 31 (pierwszy po prawej), dawniej były tam jeszcze dwa mniejsze zabudowania (stary adres: Skarszewska 4 i 4b), z czego jedno to również był domek robotniczy a drugi to strażnica kolejowa.

Obrazek

Wszystko to zresztą potwierdza p. HenioF (por. viewtopic.php?t=1499#p33254):
W Parku Kopernika przy cmentarzu znajdował się majątek. Ten czerwony dom z wnęką parkingową na Wojska Polskiego należał do właścicielki tego gospodarstwa. To był jej dom mieszkalny, kobieta nazywała się Zabel. W pobliżu tego czerwonego domu, w rogu, miała ogródek z drzewami owocowymi. Jej pracownicy mieszkali w małym domku za wiaduktem na Wojska Polskiego, gdzie zjeżdża się na parking. Za tym wysokim budynkiem przy CPN stała obora (w kierunku cmentarza) i stodoła. Granica majątku biegła mniej więcej przy pomniku (dla Powstańców Warszawskich). Teren, na którym stoi pomnik Solidarności i fontanna także należał do gospodarstwa. Za komuny na terenie tego majątku GS-y miały swoją składnicę.
W 1880 r. nie było jeszcze wspomnianych zabudowań - powstały pod koniec XIX w. i w 1. dekadzie XX w. Na mapach geodezyjnych widnieje dom obok torów - prawdopodobnie chodzi o ten przy Skarszewskiej 3 (ob. Wojska Polskiego 32, na którego miejscu stoi sklep). Po Riesemannach budynek ten mieli Gustav Stern, a potem Hawelscy.

Obrazek

Gospodarstwo Zabelów według ksiąg gospodarstw rolnych z lat 20. XX w. liczyło ok. 62-64 hektarów. To właśnie wdowa Zabel sprzedała jedną ze swoich parcel na Nowym Mieście pod budowę kościoła św. Józefa. Czyli katolicka parafia stoi sobie poniekąd na pomasońskim gruncie, gdyż Karl Riesemann był wieloletnim członkiem tczewskiej loży wolnomularskiej, z której został z nieznanych przyczyn usunięty pod koniec I wojny światowej, krótko przed swoją śmiercią (żył prawie 90 lat).
Za ten post autor Wałasz otrzymał podziękowania (total 4):
zielu (28 cze 2020, o 22:32) • LukaszB (29 cze 2020, o 20:47) • niespokojna66 (1 lip 2020, o 15:47) • mirza3 (10 lip 2020, o 17:34)
Ocena: 50%
ODPOWIEDZ