Wolność jest moim domem

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Wolność jest moim domem

#1

Post autor: LukaszB »

Czy istnieje wartość cenniejsza niż WOLNOŚĆ dla tego, którego brawurowa ucieczka z niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau przeszła do historii drugiej wojny światowej?

Wolność jest moim domem – te słowa stanowią motto spotkania z Kazimierzem Piechowskim, które odbędzie się 20 czerwca 2017 r. o godz. 12.00 w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie.
Obok WOLNOŚCI pojawi się drugie słowo-klucz. MIŁOŚĆ. I to miłość z czasów wojny, nigdy niespełniona. Będzie można o niej usłyszeć podczas przedpremierowego pokazu filmu Anny Popek „Wojna i miłość”, zrealizowanego przez TVP2. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Film będzie emitowany również w telewizji
TVP 2 Wtorek 20.06 23:20
TVP 2 HD Wtorek 20.06 23:20
TVP Polonia TVP Polonia Wtorek 20.06 23:45
TVP Polonia TVP Polonia Środa 21.06 5:25
__________________
Kazimierz Piechowski, ur. w 1919 roku w Rajkowskim Młynie, więzień nr 918 Auschwitz-Birkenau, uczestnik najodważniejszej ucieczki w historii obozu (20 czerwca 1942 roku wraz z trójką towarzyszy wydostał się z obozu w niemieckim mundurze, pod bronią, wyjeżdżając samochodem komendanta), wyróżniony przez Instytut Pamięci Narodowej tytułem kustosza pamięci narodowej, kawaler Orderu Odrodzenia Polski, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa. Autor książek „Byłem numerem... historie z Auschwitz” oraz „My i Niemcy”. Jako jedna z 25 postaci, m.in. wraz z Mikołajem Kopernikiem, Józefem Piłsudskim i Janem Pawłem II, jest bohaterem podręcznika do nauki języka polskiego dla obcokrajowców „Polak potrafi! O wielkich Polakach w Polsce i na świecie”. Jego wyjątkową historię zekranizowano w filmie „Uciekinier”.
Załączniki
19055154_1319988401452114_2215358430447335180_o.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ