Echa Katynia

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Echa Katynia

#1

Post autor: LukaszB »

W związku z rocznicą Zbrodni Katyńskiej już po raz ósmy odbędzie się przegląd filmowy „Echa Katynia”, którego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Projekcje mają miejsce w kilkunastu miejscowościach Polski. 24 kwietnia o godz. 17.00 w tczewskiej Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 zostaną wyświetlone dwie produkcje:

Arkadiusza Gołębiewskiego pt. „Polska szuka bohaterów” opowiadająca o poszukiwaniach szczątków ofiar terroru komunistycznego w Polsce; postacią, wokół której toczy się narracja filmu, jest Danuta Siedzikówna „Inka”

„Katyń – historia wciąż żywa”, który dla IPN produkuje popularny vloger-podróżnik Michał Pater (Autostopem na koniec świata). Pokaże on całą złożoność historii o Zbrodni Katyńskiej i procesie jej zakłamywania przez lata.

Wstęp bezpłatny!
(źródło: www.pamiec.pl/echakatynia)

Przegląd Echa Katynia, jak sama nazwa wskazuje, to nie tylko filmy o Zbrodni Katyńskiej. Filmów na ten temat w Polsce powstało wiele, zdecydowana większość w latach 90., kiedy po upadku systemu komunistycznego takie produkcje – już na szczęście bez oglądania się na cenzurę – mogły wreszcie powstawać. Wiele z nich zostało wyświetlonych na przeglądzie. Jednak ideą przeglądu jest także prezentowanie produkcji wychodzących poza sam Katyń. Należy pamiętać, że mord katyński nie był pierwszą zbrodnią reżimu stalinowskiego na Polakach. Przeprowadzona przez NKWD w latach 1937-38 „operacja polska” była zakrojona na znacznie większą skalę. Następstw Zbrodni Katyńskiej możemy doszukiwać się również w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Ofiarami systemu komunistycznego byli żołnierze podziemia niepodległościowego, a sposoby, jakimi posługiwali się ich oprawcy, często przypominały ten z Katynia – czytamy na portalu edukacyjnym IPN pamięć.pl
Załączniki
echa katynia — kopia.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ