Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#91

Post autor: niespokojna66 »

To ja dorzucę również informacje z "trzeciej ręki". Podobno najmłodszy z tych zamordowanych znał osobiście jednego z oprawców i krzyczał: "Ja będę zawsze Polakiem a ty byłeś i będziesz Niemcem!" /Relacja osoby z ulicy Kopernika./
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#92

Post autor: zet48 »

be-good pisze:
zet48 pisze:Czy pana Olejniczaka mogliśmy zobaczyć w filmie autorstwa Jerzego Cyganowskiego i Radosława Wieckiego pt. „Tczew pod okupacją hitlerowską” ?

Niestety nie odpowiem Tobie na Twoje pytanie, nie widziałem wspomnianego przez Ciebie filmu.
Też byłeś w sobotę w Tczewie - viewtopic.php?p=54260#p54260 mogłeś sprawdzić osobiście, czy to osoba, którą tu wspominasz i porozmawiać z Nim.
Niestety w Tczewie byłem z innego powodu i nie mogłem uczestniczyć w uroczystościach na ul. Lecha.
Osoba, o której pisałem udzieliła wywiadu do filmu pt. "Tczew pod okupacją hitlerowską" ...z tego co zapamiętałem ten pan (nie pamiętam niestety nazwiska) wspomniał, że widział z okien mieszkania przy ul. Lecha wywózkę ciał z miejsca rozstrzelania.
Nie mam niestety kontaktu z autorami filmu, a ich głos wszystko by tu wyjaśnił.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#93

Post autor: LukaszB »

Opis zbrodni w opracowaniu z lat 70tych (?), której fragment otrzymałem od p. Zaczyńskiego. Tomku czy nazwiska z drugiego załącznika pojawiają się w aktach sprawy?
Załączniki
lisiecki.jpg
lisiecki.jpg (409.47 KiB) Przejrzano 2715 razy
lisiecki.jpg
lisiecki.jpg (409.47 KiB) Przejrzano 2715 razy
przypisy.jpg
przypisy.jpg (277.49 KiB) Przejrzano 2715 razy
przypisy.jpg
przypisy.jpg (277.49 KiB) Przejrzano 2715 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#94

Post autor: Jadzia »

LukaszB pisze:Opis zbrodni w opracowaniu z lat 70tych (?), której fragment otrzymałem od p. Zaczyńskiego.
"Dzieje Tczewa w latach 1939-1965" Stefana Linowskiego, wyd. w 1977 r.
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#95

Post autor: tomek15 »

Lukasz jak sie czyta ta pierwsza czesc Twojego zalacznika to brzmi jak niesamowicie intresujacy dramat wojenny jednak nawet w najmiejszym stopniu nieodpowiada on faktom co kwalifikuje go do tego, ze jest on propagandowa bzdura.

Nienstety zeznania Karola Czajkowskiego jak i Zygfryda Kicinskiego nie mam, musze w tym miejscu dodac, ze w kilkutomowych aktach sadowych odnosnie "swinskiego rynku" jest bardzo duzo bezwartosciowych zeznan!
Mam tu przedewszystkim te zeznania gdzie na dziesiatkach stron spisano zeznania "swiadkow" ktorzy w latach 70-tych zeznja, ze "sam/a nie widzielem/alam ale slyszaem/lam tylko juz nie pamietam od kogo, ze ...."
Zeznania te w wiekrzosci sie niepokrywaja brak nawet w nich jakiegos wspolnegpo zarysu. Tych zeznan nie archiwizowalem u siebie ze wzgledu na brak wiarygodnosci w swojej wypowiedzi.
Staralem sie zebrac zeznania tych osob ktore byly naocznymi swiadkami tego wydarzenia.

Nazwisko Hubner przewija sie w zeznaniach jednak brak w nich mowy o tym aby wlasnie on dobijal rozstrzelane osoby, taka sytuacja miala faktycznie miejsce jednak nie dokonywal tego nikt z kompanii egzekucyjnej.

Wolbrecht zeznaje w tej sprawie w 1967 roku.

Jak juz wspomialem Karola Czajkowskiego zeznan nie posiadam mam jednak zeznania Kazimierza Czajkowskiego ktory juz w 1947 przekazal swoje spostrzezenia prokuratrzrze.

Edyta:
Oczywiscnie mialo byc ..."Mam tu przedewszystkim na mysli te zeznania...."

Edyta2:
Bylbym zapomial.

Blauszek nie byl kierowca SS!
Dowodca Tczewskiego SS byl w tym czasie Becker jednak on nie posiadal osobistego kierowcy podobnie jak jago nastepcy urzedujacy w Tczewie.
Becker mial maly kontyngent na paliwo co zmszalo go czesto do kombinowania i organizowania benzyny :)

Blauszek tez nie posiadal w czasie okupacji zadnego samochodu ciezarowego lub z skrzynia ladunkowa ktorego uzyto by do wywozu zwlok.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#96

Post autor: LukaszB »

Tablica z bliska
Załączniki
IMG_0005.jpg
IMG_0005.jpg (311.59 KiB) Przejrzano 2673 razy
IMG_0005.jpg
IMG_0005.jpg (311.59 KiB) Przejrzano 2673 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#97

Post autor: LukaszB »

Od rodziny zamordowanego Jana Dunajskiego otrzymaliśmy jego zdjęcie
Załączniki
dunajski.jpg
Za ten post autor LukaszB otrzymał podziękowanie:
Jadzia (25 sty 2017, o 21:52)
Ocena: 12.5%
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#98

Post autor: tomek15 »

Super zdjecie, to wlasnie Dunajski krzyknol przed rozstrzelaniem "niech zyje Polska".
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#99

Post autor: LukaszB »

tomek15 pisze:Super zdjecie, to wlasnie Dunajski krzyknol przed rozstrzelaniem "niech zyje Polska".
Czy to jest absolutnie pewna i potwierdzona informacja? Kto tak zeznał?
PS. Ktos rozpoznaje korpusówkę wpiętą w kołnierz munduru?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#100

Post autor: tomek15 »

O tym ze padly slowa "niech zyje Poska" piewszy czas czytalem w relacji jednej z osob ktora brala czynny udzial w egzekucji. Swiadkowie podaja ze wsrod rozstrzelanych byl zolnierz WP a inny podaje nazwisko osoby ktora wypowiedziala te slowa.
Niestety nie mam odnotowane kto zeznal ze wlasnie Dunajski to mial powiedziec aby to ustalic musze dokladnie przeczytac wszystkie zeznania co potrwa kilka dni.
Jak sie dogrzebie do tego to oczywiscie dam znac.
Lukasz za kilka dni przypomnij mi o tym ze mam to sprwadzic mailem lub prywatna wiadomoscia.
Za ten post autor tomek15 otrzymał podziękowanie:
LukaszB (27 sty 2017, o 06:59)
Ocena: 12.5%
ODPOWIEDZ