Kamienica burmistrza Wojczyńskiego, Bałdowska 7


Autor Tematu
wallXdemar
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 8
Rejestracja: 24 wrz 2015, o 20:42
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Kamienica burmistrza Wojczyńskiego, Bałdowska 7

#1

Post autor: wallXdemar »

Witam;

Jestem nowym na tym forum i zwracam się z pytaniem o wszelakie informacje, zdjęcia, ekopie ewentualnych dokumentów na temat historii tej kamienicy przy Bałdowskiej 7 (kamienica budowana przez Państwa Wojczyńskich).

Mieszkam tutaj od kilku lat, poszukiwałem informacji na temat jego historii. Jakich czas temu, dostałem info, ze do biblioteki zgłosiła się osoba/osoby posiadające kilka informacji na temat m.in tej kamienicy, chcąc sprzedać te dokumenty. Niestety, nie udało mi się uzyskać kontaktu do tych osób.

Śledząc forum, dzieki wprawionym użytkownikom - Jadzia oraz nieskopojna66 - natrafiłem na plany - aukcja allegro (vonPuditz). Niestety szybko zostały sprzedane.

Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kamienica burmistrza Wojczyńskiego, Bałdowska 7

#2

Post autor: Jadzia »

Witamy wallXdemar :ok

Dla porządku podlinkuję posty, o których wspominasz:
viewtopic.php?p=53773#p53773

viewtopic.php?p=55544#p55544

Niejaki vonPudlitz napsuł nam trochę krwi :pala Powystawiał na aukcjach sporo materiałów związanych z Tczewem. Na 100% pochodziły od kogoś z rodziny burmistrza lub poprzedniego właściciela domu - były praktycznie zawsze powiązane z p. Wojczyńskim.

Nie zdziwię się, jeśli materiały te ponownie pojawią się na aukcjach w znacznie wyższych cenach.

Gdyby tak mieć kasę w budżecie na wykup takich smaczków... :(

Autor Tematu
wallXdemar
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 8
Rejestracja: 24 wrz 2015, o 20:42
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Kamienica burmistrza Wojczyńskiego, Bałdowska 7

#3

Post autor: wallXdemar »

Witam;

rozmawiałem z vonPudlitz dzisiaj. Twierdzi, że pochodziły od osoby z Poznania (co może być w pewnym sensie prawdą, ponieważ p. Wojczyńscy przenieśli się z Tczewa do Poznania własnie). Kojarzył fakt tych dokumentów i twierdzi, że kupił je podobno ktos z Tczewa. Ale czy to prawda?!

Szukam dalej...

Niemniej jednak dziekuje za szybka odp.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kamienica burmistrza Wojczyńskiego, Bałdowska 7

#4

Post autor: LukaszB »

A mógłbyś wrzucić aktualne zdjęcia stolarki lub innych oryginalnych elementów budynku?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Autor Tematu
wallXdemar
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 8
Rejestracja: 24 wrz 2015, o 20:42
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Kamienica burmistrza Wojczyńskiego, Bałdowska 7

#5

Post autor: wallXdemar »

Witam Łukasz, z informacji, jakie posiadam, kamienica przechodziła kilka generalnych remontów. Ostatni z nich (zewnętrzny) był robiony przez P. Knurowskich, jakiś czas temu. Wówczas również i stolarka została całkowicie wymieniona. Wewnątrzostatnio w 2014.
Dom ten miał dość ciekawą historię. Budowa rozpoczęta na przełomie 1934/1935, inwestor Kazimiera Wojczyńska (żona ówczesnego Burmistrza). Na parterze miała mieścić się kancelaria p. Wojczyńskiego, na I. piętrze mieszkanie. II piętro - mogło pełnić funkcję raczej służbówki lub ewentualnie strychu. Lecz długo tutaj nie pomieszkalim w zwiazku z wyjazdem w 1936 r do Poznania. Jaka była historia tej kamienicy w okresie wojennym tego nie wiem.
Od 1948 roku do 2015 mieszkała tutaj Pani Hildegarda. Zmarła niestety wiosną tego roku.

Nie wiem czy cała kamienica, lecz na pewno mieszkanie na 1 piętrze należało do tczewskich ZOZów, były tutaj "mieszkania / pokoje" dla pielęgniarek. To tyle po krótce. Wrzucę kilka zdjęć dawnych i obecnych.
Awatar użytkownika

Szperacz 2
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 42
Rejestracja: 5 lip 2015, o 16:43
Lokalizacja: Rumia
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Kontakt:

Re: Kamienica burmistrza Wojczyńskiego, Bałdowska 7

#6

Post autor: Szperacz 2 »

Witaj z dokumentów jakie ja mam to pozwolenie wydano 22 listopada 1934 r potem na rozbudowę 1935 a w 1936 sprzedany Dom kupiła pani Wanda Tomczykowa .
ODPOWIEDZ