Propozycja wycieczki po Trójmieście

Awatar użytkownika

Autor Tematu
Zbyszko
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 5
Rejestracja: 3 sie 2015, o 13:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Propozycja wycieczki po Trójmieście

#1

Post autor: Zbyszko »

Miło mi się z Wami jeździ choć jak dla mnie Tczew jest ciut daleko bo aby z Wami się przejechać wstaję o 5.45 aby po śniadaniu, porannej kawie i spacerku z pieskiem dotrzeć do SKM-ki na Tczew.
Potem, wy macie wyjazd o 9.00 za każdym razem z innego miejsca miasta a mój pociąg staje w Tczewie o 9.08. Niemal biegiem pokonuję ciąg pieszy nad peronami aby później ostro depcząc w pedały, po nieznanym mi mieście :) muszę was dogonić na kilku pierwszych kilometrach bo dalej to już was nie znajdę w tych zakamarkach ziemi tczewskiej :)
Miło mi się z Wami jeździ i może w ramach rewanżu mógłbym Was zaprosić w swoje rejony ?
Chciałbym zaproponować Wam wyjazdową wycieczkę rowerową i tu zaczyna się wariantowanie.
Pomysł opieram na całkowitym kilometrażu dnia … a więc SKM-ka na trasie Gdańsk-Tczew jest w niedzielny poranek pusta. Z łatwością pomieści szacowane około 30 rowerzystów a bilet normalny do Gdańska to koszt 8 zł a rowery jeżdżą za free.

Wariant 1 – lakcik po Gdańsku ale rzekłbym od du** strony z pominięciem takich klasyków jak ul. Długa choć będziemy przemieszczać się w okolicy.
Odbiorę Wasz dworca i:
Góra Gradowa kapitalny widok na panoramę Gdańska i bezpłatne muzeum z okresu wojen napoleońskich w formie zagospodarowanych elementów fortyfikacji;
Kultowa brama stoczni a obecnie rejon muzeum Solidarności po to aby przejechać się po dawnych stoczniowych terenach;
gdańska mało znaną starówka w rejonie dworca głównego . Miejsce malownicze a mijane przez turystów bo dla wielu gdańska starówka to ul. Długa z przyległościami;
wzdłuż kanału rzeki Motława dotrzemy do Bramy Zielonej (koniec ul. Długiej) aby objechać wyspę Spichrzów;
dalej objedziemy dawną fosę obronną z systemem śluz jako zabezpieczenia przeciwpowodziowego;
docelowo Westerplatte ale po drodze jest Twierdza Wisłoujście również z okresu Napoleońskiego – klasyczne muzeum. Zorganizowane grupy, przewodnik, bilet od osoby chyba 15 zł – jako wariant. Westerplatte jest oficjalnym muzeum ale przestrzeń jest tak zagospodarowana że czytając tabliczki przy poszczególnych obiektach zwiedzamy za free we własny sposób. Tu odbijemy odrobinę i może uda się nam podjechać pod latarnię morską Gdańsk w wieży kapitanatu portu (obecną ).
niestety w Niedzielę jest nieczynny prom (rowerzysta 1,5 zł) w rejonie twierdzy Wisłoujście i Nowego Portu i będziemy musieli wrócić do centrum aby przeszkoczyć na drugą stronę tego samego kanału portowego i podjedziemy pod starą latarnię morską Gdańsk. Nowy Port a obecnie chyba najstarsza nowożytna dzielnica Gdańska. Dalej na końcówkę falochronu wejściowego do portu aby z bliska obejrzeć stawę Zieloną (prawą tj zachodnią) jako nowootwarty w tym roku obiekt turystyczny;
nadmorską ścieżką rowerową na molo w Brzeźnie aby potem objechać ten bursztynowy stadion piłkarski i ścieżką rowerową do centrum Gdańska na SKM-kę.

Szacuję dystans na 40-50 km. Trasa jest w 99% płaska i w zdecydowanej większości nowowybudowanymi ścieżkami i drogami rowerowymi.

Wariant 2 - długi dystans, od Gdyni po Gdańsk pasem nadmorskim:
Aby zacząć w Mechelinkach małej rybackiej wioseczce musielibyście dojechać aż do Gdyni Chyloni czyli w Gdańsku Głównym przesiadka na SKM-kę z Gdańska na kierunek Wejherowo. No wiem, jest to niefortunne dla większej grupy rowerzystów …. ale bilet tu to o dziwo 9,5 zł jako jeden od Tczewa. Tu jest punkt spotkania i stąd ruszamy na owe Mechelinki;
Z Mechelinek lasem na mało znany punk widokowy na zatokę tuż opodal plaży Babie Doły (tam nie wjedziemy bo zejście na plażę jest wysokim urwiskiem ze schodami i w dodatku z osiedla bloków);
Kierując się na centrum Gdyni staniemy w punktach widokowych na panoramę Gdyni (Pogórze), potem obok przystani promowej (do Szwecji) i nowobudowanej bazy kontenerowej obok istniejącej przejedziemy napowietrzną , widokową ścieżka rowerową;
Centrum Gdyni to nabrzeże Kapitanatu Portu Gdynia z widokiem na wnętrze portu obok Muzeum Emigracji dalej obowiązkowo ścieżka rowerowa promenadą nadmorską;
oficjalną ścieżką rowerową w stronę na molo w Orłowie ale w drodze obejrzymy baterię artylerii nadbrzeżnej relikt lat 50-tych (przez Polankę Redłowską);
Z mola w Orłowie z klifami do Sopotu przez Kolibki – nadmorski park krajobrazowy;
Nadmorską ścieżką rowerową do centrum Gdańska na SKM-kę.

Szacuję tą trasę na 60-70 km i teren jest zróżnicowany ale od momentu dojazdu do Gdyni jedziemy wzdłuż trasy SKM-ki i tak naprawdę każdy zmęczony w ciągu 5-7 minut samodzielnie dotrze do najbliższego przystanku kolejki. Dlatego taki kierunek poruszania się.

Wiem że mój pomysł niewiele ma wspólnego z historią Tczewa ale tak jak ja lubię jechać do Was aby popatrzeć na Wasze krajobrazy tak może i wy chcielibyście obejrzeć coś innego.
Nie mam takiej wiedzy historycznej jak liderzy waszej grupy ale co wiem to opowiem i coś może jeszcze poczytam nim się spotkamy :). Generalnie jestem mocny w tematyce morskiej i obronnej a trasę kombinują jako widokową. Wy podziwiacie panoramy na Malbork a my tutaj widok na Zatokę Gdańską i Pucką no i na Hel przy dobrej pogodzie :)
Odbiorę Was z dworca i na dworzec odstawię. Plan wycieczki podeślę Waszym liderom coby w mieście szybciej się nie zgubić :)
Termin takiej wycieczki gdzieś za 2 tygodnie do uzgodnienia bo w okresie jarmarku dominikańskiego Gdańsk jest przeciążony.
Na wybrany wariant przetestuję trasę podam dodatkowe informacje techniczne i tyle :)
Czasu byłoby sporo a więc proponuję jakieś konsultacje i docelowo jakieś info od DYREKCJI :) o podjętych decyzjach.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Propozycja wycieczki po Trójmieście

#2

Post autor: LukaszB »

Dziękujemy serdecznie za zaproszenie :hi Musimy ustalić liczbę chętnych i potencjalną datę :hi
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Zbyszko
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 5
Rejestracja: 3 sie 2015, o 13:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Propozycja wycieczki po Trójmieście

#3

Post autor: Zbyszko »

Korzystając z wolnego czasu objechałem zaproponowaną trasę WARIAN 1 - po Gdańsku.
1. Aplikacja Enodmondo zliczyła 45 km i przejechałem to w czasie niecałe 5 godzin bez zwiedzania i aplikacja naliczyła że średnia prędkość była 8,5 km/h. Po zaliczeniu Góry Gradowej trasa jest płaska :) o dobrych i bardzo dobrych nawierzchniach.
2. Czynna jest przeprawa promowa Wisłoujście-Nowy Port :) taki skrót względem pierwotnego pomysłu skrócił trasę o około 10- 15 km i nie dublujemy widoków. Prom kosztuje 2 zł od rowerzysty i pływa w niedziele ale tylko latem do 31 sierpnia.
3. Twierdza Wisłoujście to podobno 12 zł za osobę i zwiedzanie tylko z przewodnikiem trwa około 40 minut (informacja od strażnika bo twierdzę już zamykali).
4. Latarnia Nowy Port - teren zamknięty ale teren Westerplatte do syta :)
5. Żywienie :) Na koniec trasy przy molo w Brzeźnie jest mnóstwo punktów żywienia turystów od zapiekanek, frytek aż po miejsca restauracyjne. Około 5 minut drogi dalej już w drodze na stadion jest Mc Donald i kilkaset metrów dalej KFC . szacuję jakoś tak iż to będzie akurat pora na "popas" bo zakładam że przyjedziecie jakimś poranny pociągiem. Tu chciałbym żebyśmy się zdecydowali bo restauracyjki i budki z żarciem dla turystów ... tam namożemy się pogubić a Mc Donald lub KFC dają pewność jedności peletonu i umiarkowane ceny.
6. Gdyby była decyzja o zanurzeniu nóg w wodzie to będzie na trasie 3 takie miejsca jak oficjalna plaża. Wówczas Trzeba zabrać jakiś ręczniczek.
7. Co by niebyło niejasności mój pomysł nie jest klasykiem turystycznym i jak w pierwotnym planie nie zakładam wchodzenia do tak wielu zabytków Gdańska bo wówczas nie wyrobimy się z trasą i ogólnym zamysłem. Chciałbym wam pokazać miejsca mało znane lub odległe dla przeciętnego turysty lub te które mi się podobają :)
Jeśli ktoś, po takim przejeździe wróci innego dnia i obejrzy to co zobaczył to to jest świetna idea. Gdańsk jest zbyt "zabytkowy" aby w jeden dzień zobaczyć wszystko.
Detale techniczno-organizacyjne ustalę już z DYREKCJA w prywatnej korespondencji.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Zbyszko
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 5
Rejestracja: 3 sie 2015, o 13:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Propozycja wycieczki po Trójmieście

#4

Post autor: Zbyszko »

Mapa trasy.
Na zielono skasowałem część trasy bo przepłyniemy promem od Twierdzy Wisłoujście na Nowy Port.
Zwiedzanie Twierdzy Góra Gradowa jest free.

Jeśli są jakieś inne modyfikacje to zapraszam do dyskusji puki jesteśmy na etapie planowania.


Brakująca mapka w załączniku - sorki :)
Załączniki
Gdansk_1 500m W1azz.jpg
Gdansk_1 500m W1azz.jpg (334.17 KiB) Przejrzano 4723 razy
Gdansk_1 500m W1azz.jpg
Gdansk_1 500m W1azz.jpg (334.17 KiB) Przejrzano 4723 razy
Awatar użytkownika

Ciotka Idalia
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 398
Rejestracja: 11 mar 2011, o 09:10
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Propozycja wycieczki po Trójmieście

#5

Post autor: Ciotka Idalia »

O żesz.... Jadę :ok :yahoo
Bardzo atrakcyjna wycieczka, żal byłoby nie skorzystać.
Tylko znając życie, organizatorzy DT ustalą taki termin i godzinę, że nie będzie mi pasował :beee
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Propozycja wycieczki po Trójmieście

#6

Post autor: LukaszB »

Ciotka Idalia pisze:O żesz.... Jadę :ok :yahoo
Bardzo atrakcyjna wycieczka, żal byłoby nie skorzystać.
Tylko znając życie, organizatorzy DT ustalą taki termin i godzinę, że nie będzie mi pasował :beee
Jakie terminy Tobie pasują, pewnie weekend ??
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Ciotka Idalia
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 398
Rejestracja: 11 mar 2011, o 09:10
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Propozycja wycieczki po Trójmieście

#7

Post autor: Ciotka Idalia »

LukaszB pisze:Jakie terminy Tobie pasują, pewnie weekend ??
No ba :lol: aleee.... nadchodzący to nie, no i we wrześniu też któryś odpada, ale jeszcze nie wiem który 8-)
Awatar użytkownika

leoncjo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 473
Rejestracja: 15 paź 2011, o 21:14
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Re: Propozycja wycieczki po Trójmieście

#8

Post autor: leoncjo »

Odkopuję temat. Była wycieczka? Jeśli nie, koniecznie musi się odbyć.:)
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Propozycja wycieczki po Trójmieście

#9

Post autor: Jadzia »

Nie było :)
Awatar użytkownika

Ciotka Idalia
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 398
Rejestracja: 11 mar 2011, o 09:10
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Propozycja wycieczki po Trójmieście

#10

Post autor: Ciotka Idalia »

No i dobrze, że Leoncjo odkopał temat, bo mi też on siedzi w pamięci. Myślę, że warto by skorzystać z zaproszenia Zbyszka i zwiedzić Gdańsk z perspektywy roweru. Zacna inicjatywa :ok Musimy do tego wrócić, jak tylko pogoda będzie łaskawsza.
ODPOWIEDZ