Wrzesień 39 r. i okupacja

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#111

Post autor: Jadzia »

Kiedyś toczyła się w tym wątku dyskusja na temat tego zdjęcia:
Obrazek
be-good pisze:Jeszcze coś do kupienia na eBayu:
Opis zdjęcia: "WOMEN OF DIRSCHAU CROWDING AROUND AN EMERGENCY FIELD KITCHEN TO RECEIVE THEIR SHARE OF FOOD PREPARED FOR THEM FOLLOWING THE OCCUPATION OF THE CITY BY GERMAN TROOPS. THE GIRL IN CHARGE (LEFT), LADLES SOUP INTO PITCHERS AND CANS WHICH THE WOMEN HAVE BROUGHT WITH THEM."
"Kobiety z Tczewa tłoczące się wokół kuchni polowej żeby otrzymać swoją porcję żywności przygotowanej dla nich po zajęciu miasta przez niemieckie oddziały. Kierująca tym dziewczyna nalewa chochlą zupę do dzbanów i "kanek" które kobiety przyniosły ze sobą"
zet48 pisze:To raport jakiejś alianckiej agencji prasowej ?
be-good pisze:Wg mnie, laika, to taka fiszka do katalogowania zdjęć a nie tekst do publikacji. Opis ołówkiem: Głodne polskie kobiety czekają w kolejce na wojskowe racje. Agencja prasowa dla której to zrobiono lub która później to kupiła jest/ była z U.S.A., wtedy co najwyżej obserwatora wydarzeń (stąd może większa swoboda poruszania fotografa). Później postaram się dojść do dalszych informacji.
zet48 pisze:Zdjęcie zostało jednak opublikowane więc notatka pewnie też ...ale wydaje mi się że zdjęcie zostało zrobione przez faszystów i w jakiś sposób (może przez szpiegów lub przez Anglię) dostało się do neutralnego jeszcze wtedy państwa USA. Wątpię aby Niemcy wydali zgodę na fotografowanie na ich okupowanym terenie, myślę że trudno by było dostać pozwolenie na wkroczenie na tereny okupowane nawet dla prasy z państw neutralnych. To tylko moje zdanie ...historykiem nie jestem. :lol:
be-good pisze:Amerykanie jeszcze przez ponad dwa lata utrzymywali neutralność "ze wskazaniem" an korzyść aliantów; ogłosili ją już 05.09.1939.
Na takich imprezach jak niemiecka pokazówka z rozlewaniem zupy i rozdawnictwem wielkich bochnów chleba (08.09.1939) Niemcy jak najchętniej widzieliby amerykańskich i innych niezależnych fotoreporterów ze świata. W uproszczeniu po to robili takie akcje żeby postrzegano ich jako humanitarnych oswobodzicieli uciemiężonego polonizowanego od I wojny społeczeństwa. Kilka tygodni później rozstrzelano ponad stu polskich obywateli zatrzymanych w koszarach - tam reporterów nie zapraszano ...
Na Allegro pojawiła się gazeta, w której zamieszczono tę fotkę. Wyszperałam ją (gazetę) w necie i okazuje się, że fotografia pojawiła się także w polskiej (?!) prasie - "Ilustrowany Kurjer Polski", nr I, rok I, 13.10.1939 r. - wydawca i naczelny redaktor: Włodzimierz Szczypczyk, Kraków. Czysta propaganda: pierwszy numer, pierwszy rok wydania, a data z października :nea
Podpis pod zdjęciem brzmi:

Armaty milczą. Niemiecki oddział posiłkowy zaopatruje głodną ludność Tczewa

Dodam, że w tym numerze na okładce widzimy zdjęcie z podpisem: "Niemiecka warta honorowa przy grobie marszałka Piłsudskiego na Wawelu" + np. fragment noty prasowej: " Wzięci do niewoli oficerowie znajdują się w specjalnych obozach oficerskich i mają ordynansów, którzy ich obsługują".
Awatar użytkownika

magdaw
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 348
Rejestracja: 7 lis 2011, o 13:37
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#112

Post autor: magdaw »

Big Zbig pisze:W okresie od września 1975 do maja 1976 działała w Tczewie tzw Komisja Upamiętnienia przy Zarządzie Miejskim Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Została ona upoważniona do zebrania materiałów dowodowych o dokonanych zbrodniach hitlerowskich jesienią 1939 roku na terenie koszar byłej jednostki wojskowej 2 Batalionu Strzelców.
16 stronicowe sprawozdanie w/w Komisji oparte jest na zeznaniach i oświadczeniach 10 naocznych świadków tych wydarzeń oraz krewnych osób zamordowanych.
Ze sprawozdania tego wynika ,że już w pierwszej połowie września 1939 roku, po uporządkowaniu terenu po nalocie z dnia 1 września, koszary stały się głównym miejscem eksterminacji mieszkańców Tczewa i powiatu,gdzie wielu z nich straciło życie , zastrzelonych głównie na terenie tzw prochowni, oraz w innych miejscach pojedynczych i zbiorowych mordów.
Obóz ten zakończył swoją działalność pod koniec października 1939 roku , kiedy to Niemcy przeznaczyli koszary na stacjonowanie oddziałów Wehrmachtu.
Pozwolę sobie "dołożyć" kilka informacji do powyższego posta.

W dniu 2 września 1939 roku rozpoczęły się na terenie Tczewa masowe aresztowania. Zatrzymanych zaangażowano do prac przy odgruzowywaniu dworca kolejowego, mostów tczewskich oraz do porządkowania zbombardowanych byłych koszar, które przeznaczono na obóz dla internowanych. Obóz zaczął funkcjonować od około 10 września, a został zlikwidowany pod koniec listopada 1939 roku (według publikacji, z której korzystałam). Przez 2,5 miesiąca funkcjonowania przez obóz przeszło około 1000 osób.

W obozie przetrzymywano mieszkańców naszego miasta oraz okolicznych miejscowości, żołnierzy, funkcjonariuszy straży granicznej oraz polskiej policji. Więziono tam również jeńców wojennych oraz osoby cywilne, które zostały tam przewiezione ze stalagów i obozów spoza Pomorza Gdańskiego. Wielu więźniów, którym obiecano zwolnienie zostało de facto zamordowanych w samym obozie lub zabitych w lesie w Szpęgawsku. Inni zostali odesłani do obozu w Nowym Porcie, po czym zostali przewiezieni do obozu w Stutthofie.

Obóz w Tczewie był jednym z najkrwawszych obozów. Znalazło tu śmierć wiele Polek i Polaków z Tczewa i okolicy. Przed śmiercią więźniów w okrutny sposób maltretowano i poniżano. Szczególnie znęcano się nad księżmi, w tym z kurii biskupiej w Pelplinie. Tu znalazło również śmierć kilku Żydów gdańskich. Niektórzy Żydzi z Tczewa zostali już w połowie września odesłani do Nowego Portu i tam zamordowani. Część więźniów po przesłuchaniu została zwolniona.

Od początku swojego istnienia do 25 października władzę nad obozem sprawował Wehrmacht,a od 26 października zarządzały nim organy policyjne. Po zlikwidowaniu obozu koszary ponownie przeszły pod zarząd Wehrmachtu.

Źródło:"Stutthof, hitlerowski obóz koncentracyjny". Praca zbiorowa pod redakcją naukową prof. dr Donalda Steyer.
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#113

Post autor: tomek15 »

Dzisiaj w necie znalazlem fragment poczty polowej jednego z zolnierzy Wehrmachtu o zajeciu Tczewa 2 wrzesnia 1939 roku. Korespondencja ta pochodzi z zbioru prywatnego a zostala opublikowana w Badische Zeitung dnia 29 sierpnia 2009 roku.

Am 2. September 1939, dem zweiten Tag des Polenfeldzuges, berichtet ein Soldat des Pionierbataillons 41:

»"Gestern hat unsere Kompanie Dirschau genommen und die starke polnische Besatzung in die Flucht geschlagen. Unsere Flieger haben großartig gearbeitet. Mir geht es gut, nur wenig Schlaf kriegt man. Die Sache wird schnell erledigt sein, mach Dir nur nicht zu viel Sorgen. Grüß mir Butzele. Er soll stolz sein, dass sein Papa dabei ist. Hier ist unheimlich viel Kriegsmaterial erbeutet worden..."

2-go września 1939 roku, drugi dzień kampanii wrześniowej, raport składa żołnierz 41-go batalionu wojsk inżynieryjnych:
Ten żołnierz napisał:

"...wczoraj nasza kompania zajęła Tczew i pokonała silną polską obronę. Nasi lotnicy pracowali bardzo dokładnie. Czuję się dobrze, tylko brak trochę snu. Ta bitwa skończy się szybko, niemartw się o mnie. Pozdrów odemnie Butzele. On może być dumny, że jego ojciec też walczy.
Zdobyliśmy bardzo dużo ważnych materiałów...

Ostatnio zmieniony 4 gru 2014, o 18:59 przez Ramses74, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Tłumaczenie na j.polski
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#114

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:"Aus dem befreiten Dirschau. Deutsche Soldaten verteilen Brot und Lebensmittel an die Dirschauer Bevölkerung."
"Z wyzwolonego Tczewa. Niemieccy żołnierze rozdają chleb i artykuły spożywcze ludności Tczewa".
Zdjęcie pochodzi z forum odkrywca.pl, pierwotnie z książki Rolfa Bathe wydanej w roku '39 pod tytułem: "Der Feldzug der 18 Tage" - "Kampania osiemnastodniowa'.
Inne zdjęcie propagandowe z ebaya. 5.9.1939r., rzekomo Park w Tczewie. Rozpoznajecie co to może być za miasto?
Załączniki
2.JPG
2.JPG (248.8 KiB) Przejrzano 2600 razy
2.JPG
2.JPG (248.8 KiB) Przejrzano 2600 razy
1.JPG
1.JPG (487.67 KiB) Przejrzano 2600 razy
1.JPG
1.JPG (487.67 KiB) Przejrzano 2600 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#115

Post autor: be-good »

LukaszB pisze: ... Rozpoznajecie co to może być za miasto?
Tak. To centrum Gdańska:
nazi-lipa.jpg
nazi-lipa.jpg (139.45 KiB) Przejrzano 2598 razy
nazi-lipa.jpg
nazi-lipa.jpg (139.45 KiB) Przejrzano 2598 razy
Inna fotografia z tego samego źródła również przedstawia Gdańsk jako Tczew:
$_57 (10).JPG
$_57 (10).JPG (486.11 KiB) Przejrzano 2587 razy
$_57 (10).JPG
$_57 (10).JPG (486.11 KiB) Przejrzano 2587 razy
$_57 (11).JPG
$_57 (11).JPG (306.22 KiB) Przejrzano 2587 razy
$_57 (11).JPG
$_57 (11).JPG (306.22 KiB) Przejrzano 2587 razy

9491k,Tczew jest znów niemiecki!
Oto spojrzenie na miasto, które zostało ostatecznie wyzwolone od polskiego terroru...

Na tym Forum już zwrócono uwagę na to, że dziennikarze amerykańscy także pokazywali dymy nad Westerplatte jako nasze miasto po bombardowaniu:

Obrazek Obrazek
Obrazek

...POLSKIE MIASTO W PŁOMIENIACH
TCZEW, POLSKA... "WIELKIE CHMURY DYMU WZNOSZĄCE SIĘ NAD PŁONĄCYMI MIESZKANIAMI I DOMAMI W TCZEWIE W POLSCE, PO TYM JAK NIEMIECKIE SAMOLOTY ZBOMBARDOWAŁY OSIEDLE MIESZKANIOWE MIASTA"...

- opis bardziej nam "podchodzący", ale też nieprawdziwy... :nea

CZYTAJ: viewtopic.php?p=34694#p34694

Na dobitkę kolejne "tczewskie" zdjęcie. Uśmiecham się widząc, jak zręcznie niemieccy "allegrowicze" potrafią zacieniowywać hakenkreutze na hełmach swoich dziadków... :facepalm
$_57 (4).JPG
$_57 (4).JPG (480.66 KiB) Przejrzano 2587 razy
$_57 (4).JPG
$_57 (4).JPG (480.66 KiB) Przejrzano 2587 razy
$_57 (9).JPG
$_57 (9).JPG (242.01 KiB) Przejrzano 2587 razy
$_57 (9).JPG
$_57 (9).JPG (242.01 KiB) Przejrzano 2587 razy

9491c/ Tczew jest znów niemiecki!
Wszędzie okrzykami witano niemieckie oddziały i znów to ci najmniejsi (dzieci - przyp B.G.) zawierali przyjaźń z żołnierzami...

Fotografia jakby z tej samej sesji, co tu: viewtopic.php?p=3257#p3257

Obrazek

Jako lekki offtopic -inna NIBY tczewska fotografia z tego wątku okazała się ujęciem z... Łodzi:

Obrazek Obrazek

WOLNO CZYTAĆ: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 8779#p8779

A teraz @LukaszB - spójrz na sygnatury zdjęć - 9491b i 9491c - najpewniej uchachani "tczewianie" z propagandowych zdjęć zostali sfotografowani w Gdańsku podczas wiecu na dzisiejszej Okopowej:

Obrazek

Mnóstwo elementów tła / okoliczności mogłoby to potwierdzać.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#116

Post autor: be-good »

Nota autora :lol: : Żeby zrozumieć ten post trzeba obejrzeć :ok i poczytać :oops: poprzednie posty i ilustracje w tym wątku :lol: .


Zawsze źle się czułem, kiedy jako jedno z pierwszych zdjęć na zapytanie "Tczew" "1939" GÓgel wyrzucał to:

Obrazek

Ujęcia NAPRAWDĘ tczewskie nie wydawały się naziolskim reportażystom dość entuzjastyczne (ilość ludków w płaszczach suszących na tczewskim chodniku pachy równa się ilości motocyklistów z Wehrmahtu) ... :nea :

Obrazek Obrazek
be-good pisze:A teraz @LukaszB - spójrz na sygnatury zdjęć - 9491b i 9491c - najpewniej uchachani "tczewianie" z propagandowych zdjęć zostali sfotografowani w Gdańsku podczas wiecu na dzisiejszej Okopowej:

Mnóstwo elementów tła / okoliczności mogłoby to potwierdzać.
No i te psie syny poczaszkowały medialnie... :facepalm

[thumbnail]https://theantibogan.files.wordpress.co ... .jpg?w=558[/thumbnail]

Zakładam, że ujęcia opisane jako 9491b i 9491c są kolejnymi kadrami z jednej kliszy / jednego pakietu zdjęć.

Obrazek Obrazek

Opis na 9491b mówi:

Tczew jest znów niemiecki!
Na otwarty teren Parku Miejskiego w Tczewie przywieziono naszych artylerzystów, których z fascynacją podziwiało tczewskie społeczeństwo.

A DÓÓÓPA :evil2 :tongue3

Po pierwsze, nie ma WG mnie w ówczesnym Tczewie takiego miejsca, gdzie uzyskano by w roku 1939 taką perspektywę Parku. Chodzi mi zwłaszcza o wyniesienie drzew w tle.
Wysyp ludzi, niczym w słoneczną niedzielę. Taką jak niedziela 03 września 1939 na pewnej imprezie w Gdańsku na Petershagen:

Obrazek Obrazek

Nota bene w Prima Aprilis' 2015 znów otwarto tam po dziesięcioleciach przystanek kolejowy:
petershagen_170.jpg
petershagen_170.jpg (69.79 KiB) Przejrzano 2552 razy
petershagen_170.jpg
petershagen_170.jpg (69.79 KiB) Przejrzano 2552 razy
Dwa dni po napadzie na Polskę w Gdańsku miała miejsce parada (nie mylić z późniejszym pobytem Adasia H. :nono2 ): http://www.gedanopedia.pl/index.php?tit ... EHR_DANZIG

Po zajęciu 1 IX 1939 Tczewa (...) 3 września po południu jednostka uroczyście przemaszerowała w Gdańsku wśród wiwatujących tłumów obecnymi ulicami: Chmielną, Stągiewną, Długim Targiem, Długą, Wałami Jagiellońskimi.

Zdjęcia z tamtej imprezy WG mnie wyjątkowo się zgadzają z NIBY tczewskim sielankowym ujęciem pokazywanym w Wikipedii:
Nazi-soldiers-in-Danzig-1-011.jpg
Nazi-soldiers-in-Danzig-1-011.jpg (98.6 KiB) Przejrzano 2552 razy
Nazi-soldiers-in-Danzig-1-011.jpg
Nazi-soldiers-in-Danzig-1-011.jpg (98.6 KiB) Przejrzano 2552 razy
PIC_2-48.jpg
PIC_2-48.jpg (145.21 KiB) Przejrzano 2552 razy
PIC_2-48.jpg
PIC_2-48.jpg (145.21 KiB) Przejrzano 2552 razy

Porównajcie sprzęt, pogodę, nastrój gawiedzi na ulicach ...
To kolejne pokazane przeze mnie ujęcie z Gdańska mające udawać "wyzwolony" Tczew.

Widzimy radosnych gdańszczan przywróconych Rzeszy na opisanej przeze mnie popołudniowej uroczystości 3 września (potwierdza to nawet cień), na placu przed obecnym Urzędem Wojewódzkim, ujęcie skierowane jest ku zachodowi, ku Kanałowi Raduni.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#117

Post autor: LukaszB »

W zasadzie zgoda, tylko po co to rozdawnictwo chleba? W "wyzwolonym" Tczewie to miałoby wydźwięk propagandowy, przyszli Niemcy i karmią głodującą ludność "okupowanego przez Polaków" miasta. A w Gdańsku? :scratch
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#118

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:W zasadzie zgoda, tylko po co to rozdawnictwo chleba? W "wyzwolonym" Tczewie to miałoby wydźwięk propagandowy, przyszli Niemcy i karmią głodującą ludność "okupowanego przez Polaków" miasta. A w Gdańsku? :scratch
Nie bardzo rozumiem, zdjęcia z chlebem i garkuchniami w tym wątku Forum SĄ z Tczewa, ani trochę nie poddaję tego wątpliwości.

Na zdjęciu [thumbnail]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ldaten.jpg[/thumbnail] WG mnie pojazdy Heimwehr Danzig są owacyjnie witane i obrzucane kwiatami, chleba tam nie widzę...
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#119

Post autor: LukaszB »

Właśnie to zdjęcie brałem za rozdawanie chleba :egg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Łukasz
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 314
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:46
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#120

Post autor: Łukasz »

nie wiem czy już było czy nie, ale wrzucam króciutki link do filmika z youtube :
ODPOWIEDZ