Jan Gunter Koster

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Jan Gunter Koster

#1

Post autor: LukaszB »

Otrzymaliśmy prośbę o pomoc:

Tworzę drzewo genealogiczne, które korzenie doprowadziły mnie do Tczewa. Poszukuję informacji na temat Jana Guntera Kostera oraz jego żony Anny. Oboje wraz z dziećmi mieszkali w Tczewie, a według rodzinnych przekazów Anna posiadała w Tczewie szwalnie, a Jan był kupcem oraz nazistą. Czy, znając historię Tczewa, słyszał Pan kiedykolwiek o tych osobach lub byłby w stanie polecić mi miejsce, w którym odnalazłbym pytania na moje odpowiedzi?

:help :help :help :help
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Jan Gunter Koster

#2

Post autor: tomek15 »

Prawdopodobnie chodzi tu o Günther Köster , cos o nim czytalem wsrod swoich papierow.
Niestety nie mam listy imiennej nazwisk przewalajacych sie przez moje dokumety dlatego tez musze przejzec wszystkie mozliwe zrodla co moze odrobine potrwac :scratch

jakolvon
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 17
Rejestracja: 11 lis 2014, o 00:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Jan Gunter Koster

#3

Post autor: jakolvon »

Dopiero po chwili zorientowałem się, że to moja prośba, a już się ucieszyłem, że nie sam jeden szukam :)
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Jan Gunter Koster

#4

Post autor: Jadzia »

A wiemy, o jakich latach tutaj mowa? Tylko wojna, przedwojnie i wojna? :scratch

jakolvon
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 17
Rejestracja: 11 lis 2014, o 00:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Jan Gunter Koster

#5

Post autor: jakolvon »

Głównie przedwojnie i wojna, ale jakby znalazło się coś z czasów powojennych to też byłoby fajnie. Z informacji, które posiadam wiem tylko, że jego żona Anna z domu Klein urodziła się 5 września 1888 oraz że jego syn Jan urodził się w Tczewie 28 kwietnie 1920. Ponadto Jan Koster posiadał też córkę Wandę i syna Konrada.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Jan Gunter Koster

#6

Post autor: Jadzia »

jakolvon pisze:...jego żona Anna z domu Klein urodziła się 5 września 1888...
Urodziła się w Tczewie? Jeśli tak, to znasz imiona jej rodziców? Wiem, że te pytania nie dotyczą bezpośrednio Jana, ale może w temacie żony coś ustalimy. :scratch

jakolvon
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 17
Rejestracja: 11 lis 2014, o 00:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Jan Gunter Koster

#7

Post autor: jakolvon »

Nie, urodziła się w Błądzikowie, a jej rodzicami byli Jan i Elżbieta Klein. Nie wiem czy ta rodzina zamieszkiwała później Tczew, jedyne co wiem to to, że Anna zamieszkiwała Tczew z mężem i dziećmi. Zmarła w Gdańsku 06 lipca 1956. W okresie wojny lub po Ona oraz jej dzieci zmieniła nazwisko na Kożykowska. Nie jestem pewien czy wszystkie dzieci zmieniły nazwisko wraz z nią.

Todek49
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 16
Rejestracja: 8 lut 2012, o 18:15
Znajomość języków obcych: english
Lokalizacja: Duisburg
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Jan Gunter Koster

#8

Post autor: Todek49 »

Dann werfe ich auch mal ein paar Daten in den Ring :lol:

Hans Gunter Kozikowski 28.4.1920 Dirschau # 145 Heilig-Kreuz
Wiktor Kozikowski 23.3.1929 ???????? # 92 Heilig-Kreuz

Juljanna Kozikowska 13.2.1931 ???????? # 58 Heilig-Kreuz

Janina Irena Kozikowska 10.5.1931 ???????? # 177 Heilig-Kreuz
Irena Kozikowski 24.8.1935 ???????? # 238 Heilig-Kreuz

keinerlei Eintrag für Wanda oder Konrad bis zum Jahr 1939.

Muesste ueberprueft werden, welche der Vorgenannten, von Hans Gunter der ja wohl nach Papi benannt wurde,
die folgende Person also Mutter haben.

Anna Maria Klein 5.9.1888 Blanschau # 60 USC Rzucewo(Standesamt Rutzau)

Auf der Liste des Polizeipraesidiums Danzig, derjenigen Volksdeutschen welche dort in den Jahren 1940-1941
ihren Familiennamen haben germanisieren lassen, taucht kein Kozikowski oder aehnlich auf.


Bitte schoen ::dawnytczew

jakolvon
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 17
Rejestracja: 11 lis 2014, o 00:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Jan Gunter Koster

#9

Post autor: jakolvon »

Dziękuję za pomoc. Czy to oznacza, że ich nazwisko to Kozikowski i potem zostało zgermanizowane na Koster, a potem znowu zmienili je na Kożykowski? Czy miałbyś może jakieś skany dokumentów, z których masz te dane?
tomek15 pisze:Prawdopodobnie chodzi tu o Günther Köster , cos o nim czytalem wsrod swoich papierow.
Niestety nie mam listy imiennej nazwisk przewalajacych sie przez moje dokumety dlatego tez musze przejzec wszystkie mozliwe zrodla co moze odrobine potrwac :scratch
a skąd zdobyłeś i skąd ja bym takie zdobyć? :D

Todek49
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 16
Rejestracja: 8 lut 2012, o 18:15
Znajomość języków obcych: english
Lokalizacja: Duisburg
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Jan Gunter Koster

#10

Post autor: Todek49 »

Ob Ihre Vermutung Kozikowski zu Koster und zurueck zu Kozykowski richtig ist kann ich nicht beurteilen, da ich keinen Zugriff auf die Original-Kirchenbuch-Seiten habe um zu pruefen ob die Eintraege korrigiert worden sind, oder entsprechende Randbemerkungen angebracht worden sind.
Wie schon geschrieben auf der Liste des Polizeipraesidiums Danzig fuer die Jahre 1940-1941 taucht der Name nicht auf.

Da alle diese Ereignisse (Geburt/Taufe) aber noch keine 100 Jahre zurückliegen, kann nur ein Nachkomme in direkter Linie Zugriff darauf erhalten.
Wenn Sie diese Vorbedingung erfuellen, koennen Sie entweder direkt in der Pfarrei Heilig-Kreuz in Tczew oder aber im Dioezesanarchiv in Pelplin
versuchen eine Kopie der Eintraege zu bekommen. Die Geburts-Daten und die Index-Nummern der einzelnen Einträge habe ich ja aufgefuehrt.

Was den Geburtseintrag des Standesamtes Rutzau fuer Anna Maria Klein betrifft, koennen Sie sich selbst eine Kopie runterladen, und zwar
auf metryki.genbaza.pl, dort unter AP Gdansk und dann weiter zur Liste der USC's .
Vorraussetzung dafuer ist allerdings eine vorherige Registrierung auf genpol.com.

Viel Erfolg :ok
ODPOWIEDZ