Wymiana tablicy poświęconej rozstrzelanym w 1940 r.

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wymiana tablicy poświęconej rozstrzelanym w 1940 r.

#11

Post autor: LukaszB »

Niestety nie otrzymaliśmy wsparcia w ramach budżetu obywatelskiego, ale dalej będziemy walczyć o zmianę tablicy :tczew
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 392
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Wymiana tablicy poświęconej rozstrzelanym w 1940 r.

#12

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo,

Po sugestii mojej koleżanki postanowiłem podzielić się małym tekstem, który ostatnio popełniłem. Jest to mój skromny głos w toczącej się od lat, również na łamach tutejszego forum, dyskusji odnośnie tablicy ku czci pomordowanych tczewian, znajdujacej się obecnie przy ul. Lecha.
Drukowana wersja tegoż tekstu znajduje się w tczewskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sekcji Historii Miasta.

z poważaniem,
M. Z. K.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wymiana tablicy poświęconej rozstrzelanym w 1940 r.

#13

Post autor: LukaszB »

Złożyłem pismo do urzędu miejskiego o sfinansowanie wymiany tablicy z budżetu na przyszły rok. Trzymajmy kciuki :ok
PS. Mamy listę ofiar stworzoną przez Tomka15, a Zielu wydobędzie sporządzoną przez IPN . Tym razem nie dopuścimy do pomyłki :tczew
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Wymiana tablicy poświęconej rozstrzelanym w 1940 r.

#14

Post autor: tomek15 »

Lista zostala spozadzona na podstawie metryk zgonu przekazanych przez Polskie Ministerstwo Sprawiedliwosci Niemckiej prokuraturze.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Wymiana tablicy poświęconej rozstrzelanym w 1940 r.

#15

Post autor: zielu »

LukaszB pisze:Złożyłem pismo do urzędu miejskiego o sfinansowanie wymiany tablicy z budżetu na przyszły rok. Trzymajmy kciuki :ok
PS. Mamy listę ofiar stworzoną przez Tomka15, a Zielu wydobędzie sporządzoną przez IPN . Tym razem nie dopuścimy do pomyłki :tczew
No i wydobyłem :) . Są różnice w pisowni nazwisk i datach urodzin w porównaniu z tablicą (większe) i listą Tomka (mniejsze).
Załączniki
rozstrzelani.jpg
rozstrzelani.jpg (141.21 KiB) Przejrzano 991 razy
rozstrzelani.jpg
rozstrzelani.jpg (141.21 KiB) Przejrzano 991 razy
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wymiana tablicy poświęconej rozstrzelanym w 1940 r.

#16

Post autor: be-good »

To, co napiszę to nie czepialstwo, a konstruktywne zakwestionowanie tego, co czytam.

Co to za miejscowości - Kompa (Komp?) i odmieniany męskoosobowo Dorogosz :nea ? Gdzie się one znajdują?
A jeśli ich nazwy zostały po prostu poprzekręcane - jaka jest pewność co do poprawności pozostałych danych :( ?

Z nieodległych miejscowości typowałbym KAMPE = Trzcinisko i DOBROGOSZCZ.

Może jednak chodzi o Дорогощь niedaleko ukraińskiego Charkowa... :scratch
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Wymiana tablicy poświęconej rozstrzelanym w 1940 r.

#17

Post autor: tomek15 »

Przemek w jaki sposob przekazano Tobie te dane?
Mam tu n mysli to czy dano Tobie gotowa spiske czy odczytywales je osobiscie z metryk.
Ja mam dane spisane z Urzedowych Metryk Zgonow wystawionych przez Urzad Stanu Cywilnego w Tczewie. Same dokumety przekazal poprzedik IPN-u za posrednictwem Ministerstwa Sprawiedliwosci w Warszawie.
Dziwia mnie dwie sprawy:
1.- dlaczego metryki przekazane przez Polske prokuraturze Niemieckiej posiadaja zroznicowane dane jak te otrzymane przez Przemka w IPN :scratch
2.- to cale zamieszanie z ustaleniami dat kiedy w Urzedzie Stanu Cywilnego sa wszelkie dokumety do odpowiedniej korektory.

Miastu powinno zalezec na sprostowaniu starych bledow ale wydaje sie tez , ze samo miasto nie bardzo ma ochote na poszukanie danych w swoich wlasnych ksiegach i sprostowaniu zaklaman historycznych.
Nie bede wystawial na Forum metryk zgonu bo to nie jest miejsce do ujawniania takich dokumetow, poza tym nie wiem czy rodziny by sie na to zgodzily.
Dla ulatwienia moge podac nr pod ktorymi figuruja te wpisy w ksiegach urzedowych.
faktem jest, ze wpisow dokonywano na przestrzeni wielu lat i to najczesciej przez czlonkow rodzin lub po zgloszeniach NIemieckiej Policji.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wymiana tablicy poświęconej rozstrzelanym w 1940 r.

#18

Post autor: LukaszB »

Szczerze mówiąc ogromnie zdziwiłbym się gdyby dane w IPN były prawidłowe. Po tym, jak w oficjalnej publikacji instytutu "Był rok 1939. Operacja niemieckiej policji bezpieczeństwa w Polsce" znalazł się fragment "W związku z pożarem, który wybuchł w garażach na terenie dawnej fabryki „Arkona”, funkcjonariusze SS i członkowie Selbstschutzu rozstrzelali w styczniu 1940 r. na rynku w Tczewie w dwóch publicznych egzekucjach 33 mieszkańców Tczewa" napisałem do autorki i nie dostałem odpowiedzi. Obniżyło to znacznie moje zaufanie do IPN, tym bardziej, jak mieliśmy się okazję na spotkaniu przekonać, wiele tematów jest traktowanych po macoszemu, a dokumentacja jest rozproszona. Mówiąc wprost, żeby dane z urzędu stanu cywilnego znalazły się w książce ktoś musiałby do Tczewa przyjechać...
Sam przekonałem się, że jako miłośnicy historii miasta nie mamy możliwości wglądu do ksiąg w USC, ale dziennikarze już mogą ;) Może warto te dane wyciągnąć (Tomku podeślij numery wpisów) i wysłać do IPN? Jestem ciekawy reakcji, choć nie mam w tym względzie dobrych doświadczeń. Jedno jest pewne, trzeba tę sprawę raz na zawsze wyjaśnić!!
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 343 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wymiana tablicy poświęconej rozstrzelanym w 1940 r.

#19

Post autor: niespokojna66 »

tomek15 pisze:Przemek w jaki sposob przekazano Tobie te dane?
Mam tu n mysli to czy dano Tobie gotowa spiske czy odczytywales je osobiscie z metryk.
Ja mam dane spisane z Urzedowych Metryk Zgonow wystawionych przez Urzad Stanu Cywilnego w Tczewie. Same dokumety przekazal poprzedik IPN-u za posrednictwem Ministerstwa Sprawiedliwosci w Warszawie.
Dziwia mnie dwie sprawy:
1.- dlaczego metryki przekazane przez Polske prokuraturze Niemieckiej posiadaja zroznicowane dane jak te otrzymane przez Przemka w IPN :scratch
2.- to cale zamieszanie z ustaleniami dat kiedy w Urzedzie Stanu Cywilnego sa wszelkie dokumety do odpowiedniej korektory.

Miastu powinno zalezec na sprostowaniu starych bledow ale wydaje sie tez , ze samo miasto nie bardzo ma ochote na poszukanie danych w swoich wlasnych ksiegach i sprostowaniu zaklaman historycznych.
Nie bede wystawial na Forum metryk zgonu bo to nie jest miejsce do ujawniania takich dokumetow, poza tym nie wiem czy rodziny by sie na to zgodzily.
Dla ulatwienia moge podac nr pod ktorymi figuruja te wpisy w ksiegach urzedowych.
faktem jest, ze wpisow dokonywano na przestrzeni wielu lat i to najczesciej przez czlonkow rodzin lub po zgloszeniach NIemieckiej Policji.
Na tablicach w kościele św. Józefa dane osób, które zginęły tego dnia są identyczne z tymi, które przedstawił Zielu.
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Wymiana tablicy poświęconej rozstrzelanym w 1940 r.

#20

Post autor: tomek15 »

No to powiem jedno , gdzies jest niesamowity balagan !

Masz Lukasz racje co do zaangarzowania IPN-u , w koncu jedna z wnuczek zamorowanego na swinskim rynku otrzymala list z zapytaniem czy ma jakies dokumety i zdjecia zwiazane z egzekucja lub na przestrzeni czasu dowiedziala sie o nowych faktach.
IPN tez w liscie podkreslil nazwisko Simonsohn jako UWAGA !! zyd narodowosci Polskiej osobiscie uwazam , ze to jest troszke uwlaczajace i ma w sobie cos w rodzaju antysemityzmu w stosunku do zamordowanej osoby.
Inny przyklad z dzialu IPN to:
Caly czas podaje sie w zrodlach , ze egzekucja w Ocyplu to wynik zamachu na Szefa Tczewskiego Gestapo Leistera , moim zdaniem to bzdura gdyz miedzy smiercia Leistera a egzekucja w Ocyplu jest 6 miesiecy roznicy. Czy to nie troche dlugo na akt zemsty ? Jak wiadomo w tej kwestii Niemcy dzialali niestety duzo sprawniej i efektywniej :facepalm

Zeznania swiadkow to jedynie uzupelnienie historii. Biorac pod uwage wydarzenia z okresu II ws to mozna praktycznie powiedziec , ze juz bezposrednich swiadkow nie ma a ci co sa to na przestrzeni minionych lat sa malowiarygodnym zrodlem o ile chodzi o kakretne szczegoly.
O ile fundator tablicy w kosciele mial informacje z IPN no to nic dziwnego , ze te dane sa rozbiezne 8-)

Pytranie jest skoro urzedowemu dokumetowi jaka jest metryka zgonu nie mozna uwierzyc to moze ktos powie jakiej instytucji mozna zaufac ? :scratch
W metrykach jest tez informacja kto skladal wniosek o wpis w ksiege zgonu i kiedy to uczynil.

Dzisiaj wieczorem przejze ponownie metryki zgonu i podam ich numery wraz z przynaleznymi do nich nazwiskami.

:)

Jeszsze jedna sprawa !
Zasdtanawialem sie nad tym co Lukasz napisal cytujac przyklady z ksiazki ktora ma byc autorem z IPN, po tym co napisales to ta Pani jest osoba o watpliwych kompetencjach do pracy w takiej instytucji.
Kupujac publikacje IPN lub autorow pracujacych w IPN wychodzi sie z zalozenia, ze ma sie w reku publikacje pelna faktow historycznych a tu sie okazuje za tak wogole nie musi byc.
Ta wspaniala autorka i do konca niekompetetntna osoba do badan historycznych powinna wiedziec ze Volksdeutscher Selbstschutz w Regierungsbezirk Danzig Westpr. zostal rozwiazany juz pod koniec 1939 roku po tym jak sami Niemcy zwrocili uwage na bestialskie postepowanie Selbstschutz-u.
Ostatnio zmieniony 11 paź 2014, o 12:46 przez zielu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Połączyłem posty.
ODPOWIEDZ