Tczewskie nazwy

Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#111

Post autor: Cez »

Poprzez "ge" w niemieckim tworzy sie imiesłowy czasu przeszłego, wiec moze to jest wskazówka?
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#112

Post autor: LukaszB »

Cez pisze:Poprzez "ge" w niemieckim tworzy sie imiesłowy czasu przeszłego, wiec moze to jest wskazówka?
Ale do czasowników :tongue3 Chyba, że możemy to przetłumaczyć jako "zaśmiecony" ??
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#113

Post autor: LukaszB »

Dzisiaj podczas spotkania z seniorami pewien pan, który od urodzenia mieszka na ul. Królowej Jadwigi powiedział mi że małpi gaj to był mały park, który został zniszczony/wycięty wraz z przebudową 1go maja. Jego rodzice opowiadali mu, że w parku przed wojną mieszkały ... dwie małpy :scratch.
Na deser Dziennik Bałtycki z 9 lutego 1971 i arcyciekawy artykuł o Batorym :lol:
bat.jpg
bat.jpg (117.99 KiB) Przejrzano 1952 razy
bat.jpg
bat.jpg (117.99 KiB) Przejrzano 1952 razy
batory tekst.jpg
batory tekst.jpg (323.22 KiB) Przejrzano 1952 razy
batory tekst.jpg
batory tekst.jpg (323.22 KiB) Przejrzano 1952 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#114

Post autor: zunia »

A gdzie znajdował się zaułek "Krwawego Felusia"? :) Trafiłam na tę nazwę, czytając dawne opowieści uczennic tczewskiego Liceum Pedagogicznego na portalu "NK"

Dziś kolejna opowieść związana z wędrówkami pomiędzy zaułkiem „Krwawego Felusia” a internatem na Parkowej. Zazwyczaj drogę tę odbywałyśmy ulicą, bowiem wędrówka przez park stwarzała zagrożenie spotkania z różnymi podejrzanymi typami. Park upodobała sobie grupa osiłków, wśród których rej wodził młody człowiek o atletycznej budowie i włosach farbowanych na kolor tzw. kaczuszki. Nie nosił butów, dlatego przez mieszkanki internatu przezywany był „Bosym Antkiem"

Dalszy ciąg opowieści na stronie

http://nk.pl/#school/66868/8/forum/3?page=1
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#115

Post autor: be-good »

zunia pisze:...A gdzie znajdował się zaułek "Krwawego Felusia"? :) ...
Nie wiem, do jakiego stopnia jest to pytanie retoryczne, nie potrafię otwierać linków z NK, ale wydaje mi się prawie pewnym, że zaułek Krwawego Felusia to w opisie absolwentki ślepa odnoga ówczesnej ulicy Feliksa Dzierżyńskiego. Tamże pod numerem 59 mieściło się przez szereg lat Liceum Pedagogiczne.
Krwawy Feluś to WG mnie prawdopodobnie największy kat naszej narodowości...

Obrazek

Dziś to ulica Szkoły Morskiej.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#116

Post autor: LukaszB »

Wiecie gdzie była "Wioska Cudów" ? :lol:
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#117

Post autor: Cez »

Ponizej informacje, które uzyskałem od radnego K. Kordy:

- Nazewnictwo ulic na osiedlu Bema pojawia się w roku 1957. W uchwale mówi się o osiedlu Bema, stąd wniosek, że nazwa osiedle Bema powstała przed 1957 rokiem.

- Osiedle Wincentego Witosa zostało nazwane przez radę miasta w 1987 roku.

- Nazwa Osiedle Stanisława Staszica została zatwierdzona uchwałą rady miasta w 1985 roku (wcześniej Działki Staszica).

- Nazwa osiedla Garnuszewskiego pojawia się prawdopodobnie po 1960 roku, bowiem w uchwale rady z tego roku nadano nazewnictwo ulic na osiedlu Śródmieście II. Nie ma tam wzmianki o nazwie Garnuszewskiego. (Z tym 1960 rokiem to chyba bład, wydaje mi sie, ze tu powinno byc 1970).

- Osiedle Za Strzelnicą zostało nazwane uchwałą z 1994 roku.

- Osiedle Bajkowe-Piotrowo zostało nazwane uchwałą z 1999 r.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#118

Post autor: LukaszB »

Klepisko - stadion przy ul. Elżbiety otrzymał oficjalną nazwę - imię Jana Stachowiaka http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wi ... tachowiaka
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#119

Post autor: LukaszB »

Czy wiecie, gdzie w Tczewie jest "dom Kołodki" ?? Ja bylem zaskoczony tą nazwą :o
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie nazwy

#120

Post autor: zet48 »

W Archiwum Państwowym w Gdańsku jest dostępna stara książka telefoniczna z lat 50-tych - może "dom Kołodki" jest to dom w którym mieszkał młody Grzegorz Kołodko, wystarczy poszukać tego adresu.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
ODPOWIEDZ